Dokument & lagar (28 träffar)

Betänkande 2008/09:KU26

Ett av utgiftsområdena i statens budget ändrar namn. Utgiftsområde 23 ändrar namn från Jord- och skogsbruk, fiske med anslutande näringar till Areella näringar, landsbygd och livsmedel. Namnändringen ska göra det tydligare vilken verksamhet som bedrivs inom utgiftsområdet. Till de areella näringarna räknas näringar som använder biologiska och naturgeografiska resurser på land och i vatten. Hit räknas jordbruk, skogsbruk, fiskerinäring, jakt och rennäring.

Förslagspunkter: 5
Beredning: 2009-05-12 Justering: 2009-06-09 Debatt: 2009-06-17 Beslut: 2009-06-17

Betänkande 2008/09:KU26 (pdf, 209 kB)

Betänkande 2008/09:KU24

En ny offentlighets- och sekretesslag börjar gälla den 30 juni 2009. Den nya lagen är en omarbetning av sekretesslagen med syftet att göra reglerna mer lättförståeliga och lättare att tillämpa.

Förslagspunkter: 7
Beredning: 2009-03-26 Justering: 2009-04-23 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:KU24 (pdf, 17663 kB)

Betänkande 2008/09:KU4

Den 1 januari 2009 ändras vallagen så att utlandssvenskar får särskilda utlandsröstkort vid val. Utlandsröstkort kan skickas iväg tidigare än vanliga röstkort till väljare som inte är folkbokförda i landet i syfte att snabba på postgången. Väljare som bor utomlands kommer även i framtiden att kunna begära att få vanliga röstkort. Skatteverkets direktåtkomst till uppgifter i val- och folkomröstningsdatabasen kommer också att tas bort. Detta beror på att Skatteverket tidigare hade uppgifter i samband med val men som de inte har idag.

Förslagspunkter: 4
Beredning: 2008-10-30 Justering: 2008-11-18 Debatt: 2008-11-27 Beslut: 2008-11-27

Betänkande 2008/09:KU4 (pdf, 734 kB)

Betänkande 2008/09:KU2

Det ska bli lättare för ett antal myndigheter att utbyta elektronisk information med varandra för att underlätta handläggningen av vissa ärenden. Myndigheterna som omfattats av lagändringarna är Migrationsverket, Försäkringskassan, Skatteverket, Kronofogdemyndigheten, Statens pensionsverk, Centrala studiestödsnämnden, Arbetsförmedlingen, arbetslöshetskassorna och kommunernas socialnämnder. En socialnämnd som exempelvis prövar ett ärende om ekonomiskt bistånd ska nu få direktåtkomst till uppgifter som exempelvis skatteverket har och som underlättar handläggningen av ärendet. Direktåtkomst innebär att en myndighet kan ta del av vissa uppdateringar av uppgifter som den utlämnande myndigheten har i sina databaser. Om en uppgift omfattas av sekretess hos den utlämnande myndigheten överförs sekretessen till den nya myndigheten.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-10-14 Justering: 2008-10-28 Debatt: 2008-11-12 Beslut: 2008-11-12

Betänkande 2008/09:KU2 (pdf, 1552 kB)

Betänkande 2008/09:KU13

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 och 2008 om statlig förvaltning. Skälet är bland annat tidigare riksdagsbeslut. Motionerna handlar om myndigheterna och medborgarna, utnämning av styrelseledamöter, antalet myndigheter, regional myndighetsstruktur, opinionsbildande myndigheter, dröjsmål hos myndigheter, ansvar för offentliga tjänstemän, ansvarsnämnd inom JO, integritetsrevision, samverkan, samkörning av register, lagtolkning, spam, cookies och temporära Internetfiler, korruption och andra brott samt mångkulturell förvaltning.

Förslagspunkter: 16
Justering: 2009-03-10 Debatt: 2009-03-25 Beslut: 2009-03-26

Betänkande 2008/09:KU13 (pdf, 193 kB)

Betänkande 2008/09:KU19

Regeringen har lämnat sin årliga rapport till riksdagen om arbetet inom de kommittéer, utredningar, som regeringen har tillsatt. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-03-26 Debatt: 2009-04-16 Beslut: 2009-04-16

Betänkande 2008/09:KU19 (pdf, 18 kB)

Betänkande 2008/09:KU15

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 och 2008 om främst riksdagens arbetsformer. Andra motioner handlar om inkomstgaranti för före detta riksdagsledamöter och statsråd samt vissa andra frågor om statsrådstjänsten.

Förslagspunkter: 17 Reservationer: 4
Beredning: 2009-01-29 Justering: 2009-02-17 Debatt: 2009-02-25 Beslut: 2009-02-26

Betänkande 2008/09:KU15 (pdf, 276 kB)

Betänkande 2008/09:KU16

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 och 2008 om bland annat regional demokrati. De flesta motioner handlar om frågor som anknyter till förslag från den så kallade Ansvarskommittén. Ansvarskommittén är en utredning som redovisade sina slutliga förslag till regeringen den 27 februari 2007. Andra motioner handlar om regionala styrelseformer och samverkan mellan regioner över nationsgränser.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2009-01-15 Justering: 2009-01-29 Debatt: 2009-02-11 Beslut: 2009-02-11

Betänkande 2008/09:KU16 (pdf, 82 kB) Webb-tv debatt om förslag: Regional demokrati

Betänkande 2008/09:KU11

Riksdagen gav regeringen i uppdrag att se över det kommunala partistödet. Konstitutionsutskottet, KU, har låtit göra en utvärdering som visar att det inom flera partier sker överföringar av partistöd i relativt stor omfattning. Partistöd från en kommun eller ett landsting används på så sätt för att finansiera partiverksamhet i en annan kommun eller ett annat landsting. Enligt kommunallagen måste en kommunal åtgärd vara knuten till kommunens eller landstingets eget område eller dess invånare för att vara laglig. KU anser att det behövs en översyn i lämpligt sammanhang för att undanröja den osäkerhet som råder både från kommunernas och från partiernas sida när det gäller utrymmet för att använda de kommunala partistöden. Syftet är också att uppnå en högre grad av transparens när det gäller kommunernas och landstingens utbetalningar av stöd till partierna. Riksdagen sa vidare nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 och 2008 om kommunal demokrati.

Förslagspunkter: 9
Beredning: 2008-11-18 Justering: 2009-01-29 Debatt: 2009-02-11 Beslut: 2009-02-11

Betänkande 2008/09:KU11 (pdf, 144 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kommunal demokrati

Betänkande 2008/09:KU14

Riksdagsordningen och några andra lagar ändras: Formerna för att utse riksdagsdirektör ändras. Försöksverksamheten med att besvara interpellationer under sommaren blir permanent. Kravet på att ledamöterna ska underteckna interpellationer och skriftliga frågor slopas. Det införs ett nytt enhetligt system för riksdagsledamöternas enskilda utrikes tjänsteresor. Ledamöterna ska åter ha rätt att lämna in motioner med anledning av alla skrivelser och redogörelser. Denna rätt togs bort 2006. De nya reglerna börjar gälla den 1 april 2009.

Förslagspunkter: 4
Beredning: 2009-01-29 Justering: 2009-02-17 Debatt: 2009-02-25 Beslut: 2009-02-26

Betänkande 2008/09:KU14 (pdf, 914 kB) Webb-tv debatt om förslag: Riksdagsordningsfrågor m.m.

Betänkande 2008/09:KU18

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2008 om tryck- och yttrandefrihet inklusive etermediefrågor.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 5
Beredning: 2009-02-12 Justering: 2009-03-17 Debatt: 2009-03-25 Beslut: 2009-03-26

Betänkande 2008/09:KU18 (pdf, 189 kB)

Betänkande 2008/09:KU17

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2008 om fri- och rättighetsfrågor. Motionerna handlar om integritetsfrågor, negativ föreningsfrihet, stärkande av äganderätten, diskriminering och tillsättande av en värdekommission.

Förslagspunkter: 5
Beredning: 2009-02-12 Justering: 2009-03-10 Debatt: 2009-03-25 Beslut: 2009-03-26

Betänkande 2008/09:KU17 (pdf, 140 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fri- och rättighetsfrågor

Betänkande 2008/09:KU8

Riksdagen har beslutat att riksdagsstyrelsen bör överväga i vilken utsträckning besök hos riksdagsledamöter behöver anmälas och vilka uppgifter om besökare som behöver registreras. Beslutet grundar sig delvis på två motioner från Socialdemokraterna och Moderaterna. Det syftar till att säkerställa möjligheten för människor att besöka sina folkvalda utan att bli registrerade. Sedan några år tillbaka registreras alla besökare till riksdagsledamöter i Riksdagshuset i ett besöksregister. Registreringen genomförs av säkerhetsskäl. Uppgifterna i registret är offentliga, vilket innebär att vem som helst kan begära ut dem.

Förslagspunkter: 6
Beredning: 2008-12-02 Justering: 2009-01-15 Debatt: 2009-01-28 Beslut: 2009-01-28

Betänkande 2008/09:KU8 (pdf, 109 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa sekretessfrågor

Betänkande 2008/09:KU7

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 och 2008 om trossamfund. Motionerna handlar om Svenska kyrkan, begravningsverksamheten, begravningsavgiften, arbetsvillkoren i trossamfunden, fri församlingstillhörighet samt stöd till sekulära livssynsorganisationer.

Förslagspunkter: 5
Beredning: 2008-11-18 Justering: 2009-01-15 Debatt: 2009-01-28 Beslut: 2009-01-28

Betänkande 2008/09:KU7 (pdf, 85 kB) Webb-tv debatt om förslag: Trossamfund

Betänkande 2008/09:KU1

Riksdagen godkände regeringens och riksdagsstyrelsens förslag i budgetpropositionen om anslag på området Rikets styrelse. Där ingår bland annat Regeringskansliet, riksdagens ledamöter och partier, riksdagsförvaltningen, hovet och presstödet. Anslagen kommer att uppgå till sammanlagt cirka 12,4 miljarder kronor 2009. EU-ordförandeskapet hösten 2009 och miljöcertifiering av riksdagsförvaltningen är två prioriterade utgiftsområden. Riksdagen godkände också två lagförslag som handlar om stöd till riksdagsledamöternas och partigruppernas arbete och om ekonomiska villkor för riksdagens ledamöter. Lagändringarna innebär en höjning av anslaget till politiska sekreterare och en möjlighet att låta miljöhänsyn avgöra valet av färdväg för ledamöternas tjänsteresor inrikes.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 4
Beredning: 2008-10-21 Justering: 2008-11-18 Debatt: 2008-11-27 Beslut: 2008-12-03

Betänkande 2008/09:KU1 (pdf, 900 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Betänkande 2008/09:KU22

Det ska blir lättare för statliga myndigheter, landsting och kommuner att samarbeta om medborgarkontor. På medborgarkontoren kan myndigheterna tillsammans möta de som bor i en kommunen. För att det ska vara möjligt måste myndigheterna sluta ett så kallat samtjänstavtal. I dag måste regeringen godkänna avtalet för att det ska gälla. Det kravet tas nu bort. Det samma gäller kravet på att handläggarna ska anges med namn i avtalet. I dag finns en begränsning av vilka typer av beslut som får fattas i samtjänsten. Den begränsningen tas nu bort. I dag innehåller lagen en begränsning av vilka förvaltningsuppgifter som innebär myndighetsutövning som får förekomma i samtjänsten. Den begränsningen tas också bort. De nya reglerna börjar gälla den 1 juni 2009.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2009-03-26 Justering: 2009-04-14 Debatt: 2009-04-22 Beslut: 2009-04-22

Betänkande 2008/09:KU22 (pdf, 229 kB) Webb-tv debatt om förslag: Förenklad samverkan enligt samtjänstlagen

Betänkande 2008/09:KU25

Lagen om arvoden till Sveriges företrädare i Europaparlamentet, den så kallade företrädarlagen, ska bara i undantagsfall gälla för svenska EU-parlamentariker i fortsättningen. Bakgrunden till lagändringen är en ny ledamotsstadga som EU-parlamentet har antagit. Den innebär att parlamentet i stället för medlemsländerna ska betala ut EU-parlamentarikernas arvoden och pensioner efter den 14 juli 2009. Företrädarlagen ska dock gälla för redan intjänade förmåner, som intjänad ålderspension. Dessutom ska bestämmelserna om inkomstgaranti ändras så att de närmare ansluter till de regler som gäller för svenska riksdagsledamöter. Riksdagen sa ja till regeringens förslag men med vissa ändringar. Bland annat införs bestämmelser om jämkning av inkomstgaranti. Lagändringarna börjar gälla den 14 juli 2009.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 5
Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU25 (pdf, 2277 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ekonomiska villkor för ledamöter av Europaparlamentet

Betänkande 2008/09:KU21

Regeringen har lämnat en redogörelse till riksdagen för vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av riksdagens olika beslut. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2009-03-26 Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU21 (pdf, 171 kB) Webb-tv debatt om förslag: Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen

Betänkande 2008/09:KU20


Beredning: 2009-01-15 Justering: 2009-05-14 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU20 (pdf, 1603 kB) Webb-tv debatt om förslag: Granskningsbetänkande

Betänkande 2008/09:KU23

En ny lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk ersätter nu gällande lagar på området från och med den 1 januari 2010. De grupper som utgör nationella minoriteter är samer, sverigefinnar, tornedalingar, romer och judar. Minoritetsspråken är samiska, finska, meänkieli (tornedalsfinska), romani chib och jiddisch. Den nya lagen innebär att förvaltningsområdena för finska utvidgas med 18 kommuner och samiska med 13 kommuner. Det innebär att fler människor kan få viss samhällsservice på finska och samiska. Den nya lagen innehåller också regler om rätt att använda finska, meänkieli och samiska hos myndigheter och domstolar samt om uppföljning av lagen.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 8
Beredning: 2009-03-26 Justering: 2009-05-12 Debatt: 2009-05-20 Beslut: 2009-06-10

Betänkande 2008/09:KU23 (pdf, 760 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk m.m.
Paginering