Dokument & lagar (125 träffar)

Betänkande 2008/09:UU15

Utrikesutskottet har redovisat för riksdagen sin syn på motioner om mänskliga rättigheter (MR) från den allmänna motionstiden 2008. Utskottet har behandlat frågor om mål och inriktning för mänskliga rättigheter, kvinnors respektive barns rättigheter, FN, diskriminering och förföljelse på grund av sexuell läggning och könsidentitet samt rättigheter för och diskriminering av personer som tillhör nationella eller etniska, språkliga eller religiösa minoriteter. Utrikesutskottet framhåller i sitt beslutsunderlag att omsorgen om och försvaret av de mänskliga rättigheterna utgör en integrerad och central del av den svenska utrikespolitiken. Engagemanget för de mänskliga rättigheterna speglar förhoppningarna om en värld där människor kan leva fria, utan fruktan och nöd. Riksdagen sa nej till motionerna.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 2
Beredning: 2009-03-12 Justering: 2009-04-02 Debatt: 2009-04-15 Beslut: 2009-04-16

Betänkande 2008/09:UU15 (pdf, 142 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Betänkande 2008/09:MJU22

En granskning som Riksrevisionen har gjort visar att det finns brister vad gäller analyser och uppföljningar inom fiskeripolitikens område för att bättre kunna bedöma olika styrmedel och nå uppsatta mål. Riksrevisionens styrelse har därför föreslagit att regeringen ska följa upp och genomföra regelbundna analyser för att öka effektiviteten inom fiskeripolitiken. Riksdagen konstaterar att regeringen har gjort åtgärder för att komma till rätta med bristerna och att ytterligare åtgärder är planerade för att säkerställa ett hållbart fiske. Riksdagen avslutar ärendet med detta. Riksdagen sa också nej till ett antal motioner från den allmänna motionstiden 2008 om fiskerifrågor. Motionerna handlar bland annat om fritidsfiske, vattenbruk och fiskodling och EU:s fiskeavtal med länder utanför EU. Vissa av motionerna tar upp samma eller i huvudsak samma frågor som riksdagen har behandlat tidigare under valperioden.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 11
Justering: 2009-03-26 Debatt: 2009-04-29 Beslut: 2009-04-29

Betänkande 2008/09:MJU22 (pdf, 227 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fiskeripolitik m.m.

Betänkande 2008/09:MJU18

En granskning som Riksrevisionen har gjort visar att det finns brister i tvärvillkorskontrollerna av jordbruksstöd från EU. Riksrevisionens styrelse har därför föreslagit att regeringen bör följa upp hur kontrollerna utförs och tydliggöra ansvar och roller för berörda myndigheter. För att svenska jordbrukare ska få gårdsstöd från EU ska vissa så kallade tvärvillkor vara uppfyllda. Det innebär att jordbrukaren, förutom att sköta jorden, också ska följa lagar inom bland annat miljö, folkhälsa och djurhälsa. Om kontroller visar att jordbrukaren inte följer detta tvärgående regelverk ska avdrag göras på stödet. Riksdagen konstaterade att regeringen och ansvariga myndigheter har tagit till åtgärder för att komma till rätta med bristerna och att ytterligare åtgärder är planerade. Riksdagen sa därför nej till förslaget. Riksdagen sa också nej till motioner om jordbruk och landsbygdens utveckling från den allmänna motionstiden 2008. Motionerna tog upp frågor som rör bland annat Sveriges landsbygdsprogram, reformering av EU:s jordbrukspolitik, ekologisk odling och de areella näringarna.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 13
Justering: 2009-03-19 Debatt: 2009-04-02 Beslut: 2009-04-15

Betänkande 2008/09:MJU18 (pdf, 235 kB) Webb-tv debatt om förslag: Jordbrukspolitik m.m.

Betänkande 2008/09:FiU29

Riksdagen sa nej till motioner om offentlig upphandling från den allmänna motionstiden 2008. Riksdagen hänvisar bland annat till pågående arbete och gällande rätt. Motionerna handlar bland annat om miljöhänsyn, sociala hänsyn och kollektivavtal vid upphandling, ratificering av ILO:s konvention 94, antidiskrimineringsklausuler, lokal upphandling och upphandling av hälso- och sjukvård.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 11
Justering: 2009-03-19 Debatt: 2009-04-01 Beslut: 2009-04-02

Betänkande 2008/09:FiU29 (pdf, 266 kB) Webb-tv debatt om förslag: Offentlig upphandling

Betänkande 2008/09:FiU37

Femtioöringen upphör att gälla som betalningsmedel den 30 september 2010. Avrundning ska göras till närmaste krontal. Anledningen är bland annat att femtioöringen används allt mindre. Undersökningar visar också att en majoritet av allmänheten anser att femtioöringen inte längre behövs. Även handelns intresseorganisationer och bankerna anser att femtioöringen bör tas bort.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-03-19 Debatt: 2009-03-25 Beslut: 2009-03-25

Betänkande 2008/09:FiU37 (pdf, 265 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om femtioöresmyntets upphörande som lagligt betalningsmedel m.m.

Betänkande 2008/09:FiU36

Sverige ska medverka i en kapitalhöjning i Europeiska investeringsbanken, EIB. Kapitalhöjningen innebär att EIB kan låna ut 167 miljarder euro mer till investeringar i bland annat transporter och infrastruktur samt småskaligt näringsliv. Finanskrisen har ökat behovet av att låna pengar från EIB. Banken räknar med att nå gränsen för hur mycket den kan låna ut med befintligt kapital före utgången av 2009. Med höjningen av kapitalet räknar EIB med att lånebehovet kan tillgodoses fram till och med 2015. Kapitalhöjningen finansieras genom en överföring från EIB:s tillgängliga reserver. Sverige behöver alltså inte göra några direkta inbetalningar. Däremot krävs en utökning av Sveriges garantiåtagande i förhållande till EIB.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-03-19 Debatt: 2009-03-25 Beslut: 2009-03-25

Betänkande 2008/09:FiU36 (pdf, 54 kB)

Betänkande 2008/09:SkU28

Personnumren räcker inte till för alla som ska ha dem. Skatteverket ska därför kunna ange ett personnummer med en närliggande dag i samma månad om det saknas personnummer för en viss födelsedag. Bakgrunden är att födelsetiden i vissa länder har registrerats med ett fiktivt datum, ofta den 1 januari eller den 1 juli. Dessa födelsetider har sedan också använts i Sverige när personnummer har fastställts för personer som har invandrat till vårt land. Det har lett till att personnummer för dessa födelsetider under framför allt olika år under 1950- och 1960-talen redan har tagit slut eller håller på att ta slut. Den nya regeln innebär att bristen på personnummer får en lösning. Vidare ska vissa personer som omfattas av regler om immunitet och privilegier kunna tilldelas personnummer trots att de inte är folkbokförda. Behörigheten att begära samordningsnummer utvidgas också.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-03-10 Debatt: 2009-03-25 Beslut: 2009-03-25

Betänkande 2008/09:SkU28 (pdf, 365 kB) Webb-tv debatt om förslag: Personnummer och samordningsnummer

Betänkande 2008/09:SkU22

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2008 om taxering, skattebetalning och folkbokföring. Motionerna innehåller förslag om skatte- och avgiftskontrollen, F-skatt, skatteflyktslagen, tredjemansrevision, företagens inbetalning av skatt, skattetillägg, inbetalning på fel skattekonto, företrädares ansvar för juridiska personers skatter, kostnader i skattemål, registreringsnummer för enskild firma, folkbokföring av barn, skyddet för personuppgifter, användning av folkbokföringsuppgifter i forskning och driften av Statens personadressregister.

Förslagspunkter: 21 Reservationer: 5
Justering: 2009-02-26 Debatt: 2009-03-26 Beslut: 2009-04-01

Betänkande 2008/09:SkU22 (pdf, 323 kB) Webb-tv debatt om förslag: Allmänna motioner om taxering, skattebetalning och folkbokföring

Betänkande 2008/09:SkU24

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2008 om mervärdesskatt. Flera motioner handlar om skattesatserna på mervärdesskatteområdet. Andra motioner handlar om reglerna för ideell verksamhet, särskilt second hand-försäljning, och vissa andra frågor inom området mervärdesskatt.

Förslagspunkter: 4
Justering: 2009-02-26 Debatt: 2009-03-25 Beslut: 2009-03-25

Betänkande 2008/09:SkU24 (pdf, 81 kB) Webb-tv debatt om förslag: Allmänna motioner om mervärdesskatt

Betänkande 2008/09:SkU23

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2008 om beskattning av företag, kapital och fastighet. Skälet är i flera fall att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Det gäller till exempel skatteincitament för att stärka investeringar i företag, tonnageskatt, beskattning av allmännyttig verksamhet och beskattningen av arrendetomter och tomter med enkla bostadshus.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 3
Justering: 2009-02-26 Debatt: 2009-03-26 Beslut: 2009-04-01

Betänkande 2008/09:SkU23 (pdf, 282 kB) Webb-tv debatt om förslag: Allmänna motioner om beskattning av företag, kapital och fastighet

Betänkande 2008/09:UU12

Riksdagen godkände ett stabiliserings- och associeringsavtal mellan EU och Bosnien och Hercegovina.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-03-12 Debatt: 2009-03-19 Beslut: 2009-03-19

Betänkande 2008/09:UU12 (pdf, 40 kB)

Betänkande 2008/09:SkU26

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2008 om energi- och alkoholskattefrågor samt införsel- och tullfrågor.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 12
Justering: 2009-02-19 Debatt: 2009-03-18 Beslut: 2009-03-19

Betänkande 2008/09:SkU26 (pdf, 407 kB) Webb-tv debatt om förslag: Allmänna motioner om punktskatter, tullfrågor och införsel

Betänkande 2008/09:MJU20

De svenska reglerna inom djurens hälso- och sjukvård moderniseras och blir tydligare. Den nuvarande lagen om behörighet att utöva veterinäryrket ersätts av en ny lag om verksamhet i djurens hälso- och sjukvård. Genom den nya lagen legitimeras, förutom veterinärer, även djursjukvårdare. Den skyddade yrkestiteln ska vara djursjukskötare. För hovslagare införs regler om behörighet genom godkännande. De behörighetsreglerade yrkesutövarna får benämningen djurhälsopersonal. Yrkesutövare av humanmedicinska legitimationsyrken, till exempel tandläkare och sjukgymnaster, ska också kunna bli godkända för yrkesverksamhet inom djurens hälso- och sjukvård. Den nya lagen börjar gälla den 1 januari 2010.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 1
Justering: 2009-03-10 Debatt: 2009-03-19 Beslut: 2009-03-19

Betänkande 2008/09:MJU20 (pdf, 2078 kB)

Betänkande 2008/09:SkU25

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2008 och som gäller olika inkomstbeskattningsfrågor. Skälet är bland annat tidigare riksdagsbeslut och att redan pågår arbete i vissa av de frågor som motionärerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om avdrag för gåvor till ideella organisationer, skattereduktion för så kallade ROT-arbeten, alkolås och värderingen av bilförmån, skatte- och avgiftsfrihet vid mindre belopp samt beskattningsfrågor med anknytning till integrationen i Öresundsregionen. Med anledning av motioner om skattefria personalvårdsförmåner anser skatteutskottet att det bör övervägas att införa en beloppsgräns för hur mycket en skattefri motions- eller friskvårdsförmån får kosta. Andra motioner som handlar om olika avdrags- och skattskyldighetsförhållanden sa riksdagen nej till med hänvisning till bland annat jobbskatteavdraget, som inneburit en stor skattelättnad för breda yrkesgrupper.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 10
Justering: 2009-02-19 Debatt: 2009-03-18 Beslut: 2009-03-19

Betänkande 2008/09:SkU25 (pdf, 316 kB) Webb-tv debatt om förslag: Allmänna motioner om inkomstskatter

Betänkande 2008/09:FiU40

Den svenska staten ska delta i en nyemission i SAS. Statens ägarandel i SAS är 21,4 %, och nyemissionen innebär en investering på cirka 1,28 miljarder kronor för statens del. SAS har sedan 2001 haft en otillfredsställande ekonomisk utveckling. SAS styrelse beslutat om en ny strategisk inriktning och affärsplan kallad Core SAS. Nyemissionen ska ge nytt kapital på på cirka 6 miljarder kronor för att genomföra Core SAS och förbättra kapitalstrukturen.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2009-03-10 Debatt: 2009-03-12 Beslut: 2009-03-12

Betänkande 2008/09:FiU40 (pdf, 128 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nyemission i SAS AB (publ)

Betänkande 2008/09:FiU22

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2008 om kommunala frågor. Motionerna handlar om kommunalekonomisk utjämning, statlig LSS-peng, förhållandet mellan viss kommunal verksamhet och EG-rätten, verksamhet som rör välfärden samt kommuners rätt att ta ut avgifter.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 4
Justering: 2009-02-24 Debatt: 2009-03-18 Beslut: 2009-03-19

Betänkande 2008/09:FiU22 (pdf, 162 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kommunala frågor

Betänkande 2008/09:FiU18

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om ändringar i statens budget för 2009. Förslagen innehåller åtgärder för jobb och omställning. Ändringarna innebär mer pengar till bland annat Arbetsförmedlingen, vuxenutbildning och investeringar i infrastruktur. Sammanlagt betyder det att anslagen för 2009 höjs med 1,2 miljarder kronor.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Justering: 2009-02-26 Debatt: 2009-03-11 Beslut: 2009-03-11

Betänkande 2008/09:FiU18 (pdf, 448 kB) Webb-tv debatt om förslag: Åtgärder för jobb och omställning

Betänkande 2008/09:UU6

Regeringen har lämnat en redogörelse för Sveriges demokratibistånd. Utrikesutskottet har i sitt arbete med regeringens skrivelse och ledamöternas motioner behandlat övergripande frågor om demokrati och mänskliga rättigheter i Sveriges utvecklingssamarbete och lyft fram de medborgerliga och politiska rättigheternas betydelse. Utskottet redovisar sin syn på frågor om demokratins och rättsstatens institutioner och procedurer, demokratins aktörer samt på demokratifrämjande utvecklingspolitik via EU respektive multilaterala organ. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 5
Beredning: 2009-02-10 Justering: 2009-02-19 Debatt: 2009-03-11 Beslut: 2009-03-11

Betänkande 2008/09:UU6 (pdf, 191 kB) Webb-tv debatt om förslag: Frihet från förtryck – Sveriges demokratibistånd

Utlåtande 2008/09:MJU17

Miljö- och jordbruksutskottet har granskat Europeiska kommissionens grönbok om hantering av bioavfall inom Europeiska unionen. Kommissionen anser att de många olika strategier för hantering av bioavfall som i dag existerar i medlemsstaterna kan leda till ökad miljöpåverkan och hämma eller försena ett fullt utnyttjande av avancerade hanteringsmetoder. Syftet med grönboken är därför att undersöka alternativa metoder för att vidareutveckla hanteringen av bioavfall. Miljö- och jordbruksutskottet anser att det är av största vikt både att förebygga bioavfall och att utnyttja det på bästa sätt. Utskottet ställer sig därför positivt till ytterligare begränsningar av mängden biologiskt nedbrytbart avfall som får deponeras och anser att det på sikt bör införas ett deponeringsförbud när det gäller bioavfall inom hela EU. Vid val av alternativa metoder vill utskottet emellertid poängtera att lokala förhållanden, förutsättningar och behov måste vägas in i bedömningen. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2009-02-17 Justering: 2009-02-26 Debatt: 2009-03-12 Beslut: 2009-03-18

Utlåtande 2008/09:MJU17 (pdf, 52 kB)

Betänkande 2008/09:MJU19

Kosterhavet på västkusten i Strömstads och Tanums kommuner blir nationalpark. Havsområdet omfattar vattenmiljöer och större delen av de obebodda öarna i övärlden i kommunerna. Kosterhavets nationalpark blir Sveriges första nationalpark med marint fokus. Nationalparken omfattar 39 450 hektar varav hav utgör 38 600 hektar. Syftet med är att bevara ett särpräglat och artrikt havs- och skärgårdsområde samt angränsande landområden i väsentligen oförändrat skick. Nationalparken Skuleskogen i Höga kusten i Kramfors och Örnsköldsviks kommuner utvidgas med drygt 200 hektar.

Förslagspunkter: 4
Justering: 2009-02-26 Debatt: 2009-03-19 Beslut: 2009-03-19

Betänkande 2008/09:MJU19 (pdf, 59 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kosterhavets nationalpark m.m.