Dokument & lagar (74 träffar)

Betänkande 2005/06:TU4

Riksdagen beslutade om ett nytt mål för politiken för informationssamhället. Det innebär att Sverige ska utvecklas till ett hållbart informationssamhälle för alla. Riksdagen beslutade också om delmål för politiken, som gäller kvalitet, hållbar tillväxt och tillgänglighet. En ny lag om nationella toppdomäner för Sverige på Internet börjar gälla den 1 juli 2006. Lagen syftar till en säker och effektiv administration av nationella toppdomäner för Sverige (till exempel se) och till att möjliggöra statlig insyn i och tillsyn över administrationen. Det ska vidare bli möjligt att få ledningsrätt för tomma tunnlar, kulvertar, rör och andra liknande anordningar, om anordningen ska användas för att senare genom den dra fram en ledning som ingår i till exempel ett elektroniskt kommunikationsnät för allmänt ändamål. Andra lagändringar innebär att även mobiloperatörer ska vara skyldiga att tillhandahålla specificerade telefonräkningar. En marknadsdominant ska vidare kunna vara tvungen att tillhandahålla ett minimiutbud av hyrda förbindelser och tillämpa kostnadsorienterad prissättning. Dessa lagändringar ska träda i kraft den 1 april i stället för den 1 februari 2006 som regeringen föreslagit.

Förslagspunkter: 30 Reservationer: 21
Beredning: 2005-11-10 Justering: 2005-12-01 Debatt: 2006-01-19 Beslut: 2006-01-25

Betänkande 2005/06:TU4 (pdf, 3048 kB)

Betänkande 2005/06:KU13

Justitieombudsmännen (JO) har lämnat sin årliga rapport om verksamheten till riksdagen. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2005-11-17 Justering: 2005-11-29 Debatt: 2006-01-19 Beslut: 2006-01-19

Betänkande 2005/06:KU13 (pdf, 93 kB)

Betänkande 2005/06:KU10

Riksdagen beslutade om konstitutionsutskottets (KU) granskning av regeringens och ministrarnas arbete. KU har granskat Regeringskansliets utveckling, en fråga om samarbetet mellan Sverige och Sydafrika, medel ur Allmänna arvsfonden, dokumentation och aktbildning när det gäller regeringens styrning av de statliga bolagen, arbetet för att få fram enklare och klarare statliga regler samt hur regeringen har utövat sin så kallade utnämningsmakt när man utnämnt myndighetschefer. Riksdagen röstade för en reservation av Moderaterna, Folkpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Miljöpartiet om utnämningsmakten. Partierna menar att överrepresentationen av utnämnda myndighetschefer med bakgrund inom regeringspartiet är så stor att den kan väcka misstanke om att inte enbart sakliga grunder vägs in vid utnämningen. Partierna vill därför att rutinerna inom Regeringskansliet ändras. Detta för att skapa bättre förutsättningar för att i efterhand kunna granska vad som har legat till grund för olika utnämningar. Majoriteten i KU, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet, konstaterar att regeringen bara får ta hänsyn till sakliga grunder när man tillsätter statliga tjänster. Exempel på sakliga grunder är förtjänst och skicklighet. Att en person har politisk bakgrund ska inte diskvalificera honom eller henne från att utnämnas till statlig tjänst. I vissa fall kan politisk erfarenhet till och med vara särskilt värdefull för ledningen av en offentlig organisation. Majoriteten i KU bedömer att granskningen inte ger underlag för någon annan bedömning än att regeringen har utövat utnämningsmakten i enlighet med grundlagens bestämmelser.


Beredning: 2005-09-15 Justering: 2005-12-01 Debatt: 2006-01-19 Beslut: 2006-01-19

Betänkande 2005/06:KU10 (pdf, 2042 kB)

Betänkande 2005/06:KU9

Riksdagen beslutade om en ny vallag. Den nya lagen innebär bland annat följande: Kommunerna får det samlade, lokala ansvaret för att genomföra val. För att kommunerna ska klara detta får de pengar från staten. Rätten för väljare som befinner sig utomlands att brevrösta blir permanent. Möjligheterna att rösta genom bud blir större. Samtidigt stärks säkerheten vid röstning, både då röstning sker genom bud och då väljarna röstar själva. Kraven skärps på kommunerna att ordna vallokaler som är tillgängliga för funktionshindrade väljare. Den nya vallagen börjar gälla den 1 januari 2006.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 9
Beredning: 2005-10-13 Justering: 2005-11-10 Debatt: 2005-11-18 Beslut: 2005-11-23

Betänkande 2005/06:KU9 (pdf, 9686 kB)

Betänkande 2005/06:KU6

Europadomstolen för mänskliga rättigheter i Strassburg ska bli effektivare. Det är tanken med de ändringar i Europakonventionen som regeringen föreslår att riksdagen ska godkänna. Domstolen ska bland annat enklare kunna sålla bland inkommande klagomål. Riksdagen sade ja till regeringens förslag om en effektivare Europadomstol.

Förslagspunkter: 2
Beredning: 2005-10-18 Justering: 2005-10-27 Debatt: 2005-11-09 Beslut: 2005-11-09

Betänkande 2005/06:KU6 (pdf, 10512 kB)

Betänkande 2005/06:KU5

Riksdagen har behandlat motioner från allmänna motionstiden 2004 och 2005 om personval, valdagar, brevröstning, redovisning av blankröster, rösträtt för andra än svenska medborgare, valkretsar, översyn av valsystemet och valperiodens längd. Motionerna handlar om förslag som riksdagen redan tidigare har sagt nej till.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 5
Justering: 2005-10-20 Debatt: 2005-11-18 Beslut: 2005-11-23

Betänkande 2005/06:KU5 (pdf, 132 kB)

Betänkande 2005/06:KU4

I dag pågår det en försöksverksamhet som innebär att kommunala aktiebolag kan bedriva uppdragsverksamhet inom viss kollektivtrafik enligt yrkestrafiklagen. Riksdagen sade ja till regeringens förslag som innebär att försöksverksamheten blir permanent. I den nya lagen höjs också kraven på redovisning för de kommunala trafikföretagen.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2005-10-18 Justering: 2005-10-27 Debatt: 2005-11-09 Beslut: 2005-11-09

Betänkande 2005/06:KU4 (pdf, 280 kB)

Betänkande 2005/06:KU33

Ersättningssystemen till riksdagens ledamöter effektiviseras och förenklas. Det gäller bland annat traktamente, ersättning för logi, bilersättning och inkomstgaranti. Den nuvarande kostnadsersättningen avskaffas. Riksdagens ledamöter får också större möjligheter att engagera sig i aktuella EU-frågor. Riksdagen gjorde några justeringar i riksdagsstyrelsens förslag.

Förslagspunkter: 12 Reservationer: 5
Beredning: 2006-05-04 Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-15 Beslut: 2006-06-15

Betänkande 2005/06:KU33 (pdf, 764 kB)

Betänkande 2005/06:KU3

Riksdagen sade nej till motionen som handlar om att göra utredningar på nationell och internationell nivå om speciella förfaranden vid avvisningar till följd av avvisningarna av två egyptiska medborgare till Egypten i december 2001.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2005-05-31 Justering: 2005-10-27 Debatt: 2005-11-09 Beslut: 2005-11-09

Betänkande 2005/06:KU3 (pdf, 125 kB)

Betänkande 2005/06:KU2

Sverige borde inte ha godtagit Egyptens garanti mot tortyr och annan illabehandling. Garantin borde därmed inte ha lett till avvisningarna av två egyptiska medborgare i december 2001. Det anser konstitutionsutskottet efter att ha granskat ärendet. Bristen på planering av hur garantin skulle följas upp återspeglas enligt KU i att den faktiska uppföljningen brustit. KU betonar att det är angeläget att Sverige lämnar ett fullgott underlag och på andra sätt samarbetar med FN:s kommitté mot tortyr. FN:s kommitté mot tortyr konstaterade i maj 2005 att Sverige brutit mot tortyrkonventionen. Däremot riktar KU ingen kritik mot regeringen i fallet med den fängslade svensken på Guantánamobasen. Riksdagen delar KU:s uppfattning.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2005-05-31 Justering: 2005-09-21 Debatt: 2005-11-09 Beslut: 2005-11-09

Betänkande 2005/06:KU2 (doc, 19041 kB) Betänkande 2005/06:KU2 (pdf, 543 kB)

Betänkande 2005/06:KU12

Heby kommun förs den 1 januari 2007 över från Västmanlands län till Uppsala län. Frågan om att föra över Heby kommun till Uppsala län har diskuterats under lång tid. Kommunen genomförde en folkomröstning 1998, och en majoritet av de som röstade ville tillhöra Uppsala län.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2005-11-08 Justering: 2005-11-24 Debatt: 2005-11-30 Beslut: 2005-11-30

Betänkande 2005/06:KU12 (pdf, 136 kB)

Betänkande 2005/06:KU11

TV 4:as koncessionsavgift ska avvecklas i takt med att de analoga tv-sändningarna upphör. När alla marksändningar är digitala upphör ju TV 4:s fördel att som enda kanal sända tv-program med reklam via det analoga marknätet. Riksdagen stödjer den reduceringstakt som regeringen har föreslagit. Koncessionsavgiften ska reduceras etappvis varje halvår från och med andra halvåret 2005 till och med andra halvåret 2007. Avgiften reduceras med procentandelar som är knutna till andelen av befolkningen som fortfarande kan se analoga sändningar under de fem olika etapperna.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Beredning: 2005-10-25 Justering: 2005-11-17 Debatt: 2005-11-30 Beslut: 2005-11-30

Betänkande 2005/06:KU11 (pdf, 208 kB)

Betänkande 2005/06:KU1

Riksdagen sa ja till förslagen i budgetpropositionen om utgiftsområdet Rikets styrelse. Regeringen och riksdagsstyrelsen lämnade där förslag om anslag för 2006 till bland annat Regeringskansliet, riksdagens ledamöter och partier, riksdagsförvaltningen, hovet och presstödet.

Förslagspunkter: 21 Reservationer: 10
Beredning: 2005-10-25 Justering: 2005-11-17 Debatt: 2005-11-30 Beslut: 2005-11-30

Betänkande 2005/06:KU1 (pdf, 2089 kB)

Betänkande 2005/06:TU13

Det finns en risk att trafiksäkerhetsmålet om högst 270 dödade i trafiken 2007 inte uppnås. Det anser riksdagen och gav regeringen i uppdrag att undersöka om de insatser som gjorts för att öka trafiksäkerheten varit effektiva. Syftet med en sådan undersökning är att skynda på utvecklingen mot en nollvision, det vill säga att ingen ska dödas eller skadas svårt i trafiken. Dessutom behövs ett bra underlag för att fatta beslut om ett nytt trafiksäkerhetspolitiskt etappmål. Riksdagen gav samtidigt regeringen i uppdrag att redovisa åtgärder för ökad trafiksäkerhet för barn och unga samt synskadade. Regeringen uppmanades också att ge Vägverket ett tidsbegränsat uppdrag att undersöka kvaliteten på alkolås som finns på marknaden.

Förslagspunkter: 13 Reservationer: 14
Beredning: 2006-03-07 Justering: 2006-04-04 Debatt: 2006-04-27 Beslut: 2006-04-27

Betänkande 2005/06:TU13 (pdf, 573 kB)

Betänkande 2005/06:TU9

Riksdagen sade ja till ett regeringsförslag som innebär att polisen ska få direkt åtkomst till vägtrafikregistrets körkortsfoton i vissa fall. I dag måste polisen begära ut fotona från Vägverket. Syftet med beslutet är att den automatiska trafikövervakningen med kameror ska bli mer effektiv. Riksdagen sade också ja till regeringens förslag om att ge Vägverket möjlighet att bevilja tidsbegränsade saluvagnslicenser. Saluvagnslicens är en form av registrering av bilar som exempelvis förs in i Sverige för testkörning eller som provkörs hos bilhandlare. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2006.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-04-04 Debatt: 2006-04-27 Beslut: 2006-04-27

Betänkande 2005/06:TU9 (pdf, 146 kB)

Betänkande 2005/06:TU12

Riksdagen sade nej till motionsförslag om sjöfartsfrågor från den allmänna motionstiden 2004 och 2005. Motionerna handlade bland annat om säkerhet och miljöskydd i Östersjöområdet, M/S Estonias förlisning, rationaliseringar inom Sjöfartsverket, hamntjänster och nödhamnar. De borgerliga partierna och Miljöpartiet hade föreslagit ett antal åtgärder för bättre säkerhet och miljöskydd i Östersjöområdet, bland annat att ett system med miljölotsar skulle upprättas i Östersjön och att ett så kallat Östersjökörkort skulle införas. Riksdagen ansåg att åtgärderna inte skulle öka skyddet för Östersjöns miljö och sade nej till förslagen. Därmed sade riksdagen ja till en reservation från Socialdemokraterna. Riksdagen hänvisade bland annat till att regeringen är aktiv på området och att så kallade PSSA-åtgärder ska utvärderas och utvecklas vidare. PSSA står för Particularly Sensitive Sea Area, det vill säga särskilt känsligt havsområde.

Förslagspunkter: 17 Reservationer: 12
Justering: 2006-04-06 Debatt: 2006-04-27 Beslut: 2006-04-27

Betänkande 2005/06:TU12 (pdf, 356 kB)

Betänkande 2005/06:TU15

Riksdagen har godkänt att utskottet skjuter upp till riksmötet 2006/07 behandlingen av regeringens förslag om dels straffrättsliga regler mot förorening från fartyg, dels hamnskydd.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-02 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:TU15 (pdf, 16 kB)

Betänkande 2005/06:KU40

Riksdagen sade i huvudsak ja till regeringens förslag om nya villkor för driftsstödet till dagstidningar, det så kallade presstödet. Ändringarna innebär följande. Presstödet höjs med 10 procent för samtliga tidningskategorier utom för storstadstidningarna. För att underlätta starten av nya tidningar sänks gränsen för den abonnerade upplagan från 2 000 till 1 500 exemplar. Lågfrekventa dagstidningar stimuleras att öka upplagan genom en trappa där stödet höjs i takt med antalet abonnenter och utgivningsdagar. Möjligheten att få stöd under en övergångsperiod för tidningar som inte når upp till gränsen för lägsta upplaga tas bort. Möjligheten att få särskilt presstöd för dagstidningar som huvudsakligen distribueras i utlandet upphör. Riksdagen vill göra två ändringar i regeringens förslag. När det gäller det sammanlagda årliga presstödet till storstadstidningar föreslår utskottet att det ska sänkas med 4,5 miljoner kronor fördelat på tre år. Riksdagen anser också att den lägsta gränsen för eget redaktionellt material ska vara 55 procent. Ändringarna föreslås börja gälla den 1 januari 2007.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 4
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:KU40 (pdf, 71 kB)

Betänkande 2005/06:AU12

Behandlingen av två förslag skjuts upp till riksmötet 2006/07. Det gäller regeringens proposition 2005/06:207 Skäliga stöd- och anpassningsåtgärder för arbetstagare med funktionshinder och Riksrevisionens styrelses framställning 2005/06:RRS22 angående insatserna mot deltidsarbetslösheten. Det gäller också de nya ärenden som riksdagens kammare kan komma att skicka till arbetsmarknadsutskottet under resten av riksmötet 2005/06.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-14 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:AU12 (pdf, 16 kB)

Betänkande 2005/06:KU41

Riksdagen godkände att behandlingen av några förslag skjuts upp till 2006/07 års riksmöte. Det gäller riksdagsstyrelsens redogörelse 2005/06:RS2 Riksdagsförvaltningens årsredovisning för verksamhetsåret 2005, Riksrevisionens styrelses framställning 2005/06:RRS27 angående den statliga kontrollen av begravningsverksamheten och några motioner.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-15 Beslut: 2006-06-15

Betänkande 2005/06:KU41 (pdf, 14 kB)
Paginering