Dokument & lagar (45 träffar)

Betänkande 2006/07:TU3

Elektroniska vägavgiftssystem som tas i drift efter den 28 februari 2007 ska uppfylla vissa tekniska krav. Syftet är att säkerställa tekniska standarder. Med de nya reglerna genomförs ett EU-direktiv om driftskompatibilitet mellan elektroniska vägavgiftssystem i EU-länderna. Det är viktigt att förbättra driftskompabiliteten mellan olika system i Europa, eftersom enskilda resenärer då inte behöver ha flera olika utrustningar i sitt fordon vid gränsöverskridande resor. Den nya lagen börjar gälla den 1 mars 2007.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-01-30 Debatt: 2007-02-15 Beslut: 2007-02-21

Betänkande 2006/07:TU3 (pdf, 340 kB)

Betänkande 2006/07:KU8

Kommunfullmäktige ska kunna överlåta till styrelsen eller annan nämnd att besluta i ärenden som väckts genom medborgarförslag. Medborgarförslag har funnits sedan juli 2002 och innebär att medborgarna i kommun eller landsting får väcka förslag i fullmäktige. Enligt kommunallagen måste alla förslag som väcks i fullmäktige också beslutas av fullmäktige. För att förenkla hanteringen av medborgarförslag ändras kommunallagen så att fullmäktige kan överlåta till styrelsen eller en nämnd att besluta om medborgarförslagen. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-01-16 Justering: 2007-01-23 Debatt: 2007-02-22 Beslut: 2007-02-22

Betänkande 2006/07:KU8 (pdf, 321 kB)

Betänkande 2006/07:KU13

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om trossamfund. Motionerna handlar bland annat om lagstiftning om trossamfund, sekulära livssynsorganisationer och begravningsverksamhet.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 2
Beredning: 2007-03-13 Justering: 2007-04-12 Debatt: 2007-04-26 Beslut: 2007-04-26

Betänkande 2006/07:KU13 (pdf, 236 kB)

Betänkande 2006/07:KU22

Riksdagen har sagt ja, med en ändring, till regeringens förslag om ändringar i indelningen av statsbudgetens utgiftsområden. Ändringarna innebär att anslag flyttas från ett utgiftsområde till ett annat. Riksdagen sade nej till förslaget om att flytta investeringsstödet till äldrebostäder från utgiftsområde 9 till utgiftsområde 18.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 5
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:UFöU2

Regeringen ska kunna ställa en svensk väpnad styrka till förfogande för deltagande inom ramen för Förenta nationernas insats i Libanon (UNIFIL) under ytterligare fyra månader i operationsområdet, dock längst till den 15 augusti 2007. Styrkan får bestå av högst 200 personer. Insatsen sker på förfrågan av FN och har bemyndigats av FN:s säkerhetsråd genom en resolution.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-03-27 Debatt: 2007-04-11 Beslut: 2007-04-11

Betänkande 2006/07:UFöU2 (pdf, 101 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i Förenta nationernas insats i Libanon

Betänkande 2006/07:TU9

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om sjöfart. Motionerna handlar främst om sjöfartens finansiering, strategiska hamnar, säkerhets- och miljörelaterade sjöfartsfrågor samt frågor om fritidsbåtar.

Förslagspunkter: 17 Reservationer: 7
Beredning: 2007-03-13 Justering: 2007-03-29 Debatt: 2007-04-12 Beslut: 2007-04-12

Betänkande 2006/07:TU9 (pdf, 438 kB)

Betänkande 2006/07:TU8

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om bland annat transportpolitiska frågor. Motionerna handlar om infrastrukturplanering, finansiering av transportinfrastruktur, luftfart, kombinerade transporter, Öresundsbron och sommartiden.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 8
Beredning: 2007-02-27 Justering: 2007-03-29 Debatt: 2007-04-12 Beslut: 2007-04-12

Betänkande 2006/07:TU8 (pdf, 299 kB)

Betänkande 2006/07:KU15

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om nationaldagen, flaggdagar, det offentliga belöningssystemet och en Raoul Wallenberg-dag.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 1
Beredning: 2007-03-13 Justering: 2007-03-27 Debatt: 2007-04-18 Beslut: 2007-04-18

Betänkande 2006/07:KU15 (pdf, 182 kB)

Betänkande 2006/07:TU7

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om väg- och fordonsfrågor. Skälet är att åtgärder redan är genomförda eller att arbete pågår i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om enskilda vägar, ekonomisk brottslighet inom taxibranschen, problem vid överlast, minskad användning av fossila drivmedel med mera, statens upphandling av miljöbilar, infrastruktur för förnybara drivmedel, alternativ halkbekämpning, regler för fordonsekipage och vinterklassning av fordon.

Förslagspunkter: 27 Reservationer: 13
Beredning: 2007-01-23 Justering: 2007-02-27 Debatt: 2007-03-15 Beslut: 2007-03-21

Betänkande 2006/07:TU7 (pdf, 528 kB)

Betänkande 2006/07:KU16

Regeringen har rapporterat till riksdagen om arbetet inom de kommittéer, utredningar, som regeringen har tillsatt. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-03-27 Debatt: 2007-04-18 Beslut: 2007-04-18

Betänkande 2006/07:KU16 (pdf, 106 kB)

Betänkande 2006/07:KU20

Konstitutionsutskottet, KU, har granskat hur regeringen skött sitt arbete. KU har behandlat 34 anmälningar från ledamöterna. Här följer ett urval av resultaten: KU har granskat utrikesminister Laila Freivalds och regeringens roll under Muhammedkarikatyrkrisen. En UD-tjänstemans besök hos webbhotellet Levonline, med anledning av publiceringen på en hemsida som drivs av Sverigedemokraterna, innebar inte att man bröt mot censurförbudet framhåller KU. Utskottet anser dock att agerandet inte kan anses som lämpligt. Statsminister Fredrik Reinfeldts förordnanden av statsråd har inte lett till något uttalande. KU konstaterar bland annat att regeringsformen ger ett stort utrymme för regeringsbildaren när det gäller vem som ska utses till statsråd. KU har kommit fram till att utrikesminister Carl Bildts optionsinnehav i Vostok Nafta inte utgjorde någon risk för jäv i samband med ett regeringsbeslut om tillstånd för bolaget Peter Gaz att göra undersökningar av den svenska kontinentalsockeln. Utskottet framhåller dock, med anledning av att Bildt inte redovisat sitt totala innehav av optioner i företaget Legg Mason, att uppgifter om innehav av aktier och optioner som lämnas till Statsrådsberedningen ska vara korrekta och fullständiga. KU har granskat kulturminister Leif Pagrotskys hantering av EU-kommissionens meddelande om en kommande granskning av det svenska presstödet. Enligt KU har informationsutbytet mellan kommissionen och Regeringskansliet brustit. Utskottet vill understryka att ett statsråd alltid har det yttersta ansvaret för att utbytet fungerar. Kulturminister Cecilia Stegö Chilós beslut hösten 2006 om att dra tillbaka den förra regeringens anmälan till EU om presstödsändringar fattades med stöd av gällande regler, konstaterar utskottet. Med anledning av statsminister Fredrik Reinfeldts uttalande i Sveriges Radio om Radiotjänsts polisanmälningar av tre statsråd som inte betalt tv-licensen påpekar KU att statsråd bör vara försiktiga när det bland annat gäller uttalanden som kan riskera domstolars och förvaltningsmyndigheters självständighet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2006-12-05 Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-19 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU20 (pdf, 1538 kB)

Betänkande 2006/07:KU14

Riksdagen sade nej till motioner om olika EU-frågor som har lämnats in under den allmänna motionstiden 2006. Motionsförslagen rör behandlingen av det konstitutionella fördraget, EU-medlemskapet, folkomröstning om fördraget och medlemskapet, skydd mot diskriminering, insyn i arbetsgrupper samt parlamentets flytt mellan Strasbourg och Bryssel.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 3
Beredning: 2007-01-23 Justering: 2007-02-13 Debatt: 2007-02-22 Beslut: 2007-02-22

Betänkande 2006/07:KU14 (pdf, 212 kB)

Betänkande 2006/07:KU11

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om rikets styrelse. Motionerna handlar till exempel om avskaffandet av monarkin, kommunernas och landstingens roll, personval, rösträtt, skilda valdagar samt folkomröstningar. Riksdagen säger nej till samtliga motioner och hänvisar främst till den grundlagsutredning som pågår.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 2
Beredning: 2007-01-23 Justering: 2007-02-13 Debatt: 2007-02-22 Beslut: 2007-02-22

Betänkande 2006/07:KU11 (pdf, 291 kB)

Betänkande 2006/07:KU24

Svenska Kommunförbundet och Landstingsförbundet bildade i mars 2007 ett gemensamt förbund, Sveriges Kommuner och Landsting. Som en följd av detta behövs det vissa lagändringar. Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ändringar i lagen om rättegången i arbetstvister och i lagen om särskild löneskatt på vissa förvärvsinkomster.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-07 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU24 (pdf, 590 kB)

Betänkande 2006/07:KU26

Riksdagen sade ja till konstitutionsutskottets förslag om att sekretess ska gälla för uppgifter i de säkerhetskopior av Regeringskansliets e-post och annan datalagrad information som har bevarats med anledning av flodvågskatastrofen i Asien 2004. Lagändringen gäller från den 15 juli 2007 till och med den 31 december 2007.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-19 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU26 (pdf, 194 kB)

Betänkande 2006/07:KU25

Riksdagen beslutade den 14 juni att regeringens förslag om signalspaning och vissa delar av förslaget om elektronisk kommunikation ska vila i ett år. Enligt grundlagen kan en minoritet driva igenom en ettårig bordläggning av ett förslag som gäller människors fri- och rättigheter. Konstitutionsutskottet har nu prövat om även övriga lagförslag som lades fram i försvarsutskottets betänkande 2006/07:FöU10 kan vila under minst tolv månader. Konstitutionsutskottet anser att en bestämmelse i den föreslagna lagen om försvarsunderrättelseverksamhet som hänvisar till signalspaningslagen och en bestämmelse i lagen om elektronisk kommunikation också omfattas av det särskilda lagstiftningsförfarandet eftersom de har ett nära samband med förslaget om signalspaning. Konstitutionsutskottet anser däremot inte att lagförslaget om ändring i sekretesslagen och övriga delar av lagen om försvarsunderrättelseverksamhet ska få vila enligt bestämmelserna i regeringsformen. Utskottet anmälde resultatet av sin prövning för riksdagen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-06-18 Debatt: 2007-06-20 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:KU25 (pdf, 1269 kB)

Betänkande 2006/07:TU15

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om nya hastighetsgränser. Förslaget innebär att beslutande myndigheter, som Vägverket och kommunerna, ska kunna använda sig av 10-steg i intervallet 30-120 km/timmen. De nya hastighetsgränserna är en del av långsiktig strategi för att nå nollvisionen och de övriga transportpolitiska delmålen. Riksdagen framhåller att regeringen bör återkomma till riksdagen med en uppföljning av de nya hastighetsgränserna.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:TU15 (pdf, 159 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nya hastighetsgränser

Betänkande 2006/07:KU19

Riksrevisionens styrelse har redovisat för riksdagen en granskning av regeringens och Regeringskansliets fördelning av bidrag. Riksdagen konstaterar att regeringen redan är skyldig att redovisa för riksdagen hur regeringen och Regeringskansliet handlägger bidragsärenden och att riksdagen har skäl att uppmärksamma denna redovisning. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:KU19 (pdf, 120 kB) Webb-tv debatt om förslag: Riksrevisionens styrelses redogörelse angående bidrag som regeringen och Regeringskansliet fördelar

Betänkande 2006/07:KU18

Patent- och registreringsverket ska i fortsättningen påminna periodiska tidskrifter både elektroniskt och per brev om att deras utgivningsbevis kan komma att förfalla. I dag skickas påminnelser ut endast genom brev. Det beslutade riksdagen på förslag från regeringen. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:KU18 (pdf, 325 kB)

Betänkande 2006/07:KU21

Riksdagen har sagt ja till riksdagsstyrelsens förslag om fastställande av löner för riksdagens ombudsmän. Beslutet innebär att riksdagsstyrelsens uppgift att bestämma lön, avgångsersättning och övriga anställningsförmåner för riksdagens ombudsmän förs över på Nämnden för lön till riksrevisorerna. Samtidigt byter nämnden namn till Nämnden för lön till riksdagens ombudsmän och riksrevisorerna. Ändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2007-04-12 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:KU21 (pdf, 163 kB)
Paginering