Dokument & lagar (169 träffar)

Betänkande 2012/13:UU19

Riksdagsstyrelsen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Interparlamentariska unionen och den svenska delegationens arbete under 2012. Riksdagen lade redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2013-04-18 Justering: 2013-05-14 Debatt: 2013-05-23 Beslut: 2013-05-29

Betänkande 2012/13:UU19 (pdf, 30 kB) Webb-tv debatt om förslag: Interparlamentariska unionen (IPU)

Utlåtande 2012/13:UU18

Utrikesutskottet har granskat EU-kommissionens förslag om ett ramverk för global utveckling efter 2015. Ramverket innehåller EU:s utgångspunkter inför kommande förhandlingar i FN om nya globala utvecklingsmål efter de så kallade millenniemålen. Kommissionen föreslår ett antal principer för ramverkets räckvidd, målens karaktär och antal, insyn, genomförande och ansvarsskyldighet samt samstämmighet.

Utskottet instämmer i stort med den inriktning som kommissionen föreslår. Det är viktigt att EU kan enas om ett antal principer inför den globala debatten. Utskottet håller med om att den framtida globala dagordningen bör gälla för alla länder och bör ha fattigdomsbekämpning och hållbar utveckling som främsta mål.

Dagordningen bör enligt utskottet bygga vidare på millenniemålen men anpassas till den förändrade omvärlden och fokusera mer på kvalitet och på sambandet mellan olika mål. Dagordningen bör också ta fasta på alla länders ansvar för att bidra till en hållbar utveckling. Utskottet anser att EU bör driva samstämmighet för utveckling som en central fråga inom ramen för en ny global dagordning.

Det finns enligt utskottet vissa grundläggande förutsättningar för att stimulera utvecklingens drivkrafter som bör lyftas fram i EU:s ramverk. Dessa är miljö och klimat, demokrati och mänskliga rättigheter samt främjande av jämställdhet och kvinnors roll i utveckling, inklusive sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter, SRHR.

Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Därefter skickas utlåtandet för kännedom till EU-kommissionen och till Regeringskansliet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2013-03-21 Justering: 2013-04-25 Debatt: 2013-05-15 Beslut: 2013-05-15

Utlåtande 2012/13:UU18 (pdf, 73 kB) Webb-tv debatt om förslag: Granskning av kommissionens meddelande om ett ramverk för global utveckling efter 2015

Betänkande 2012/13:UU17

Riksdagen sa ja till att ett protokoll ansluts till två av EU:s grundfördrag, fördraget om Europeiska unionen och fördraget om Europeiska unionens funktionssätt. Protokollet klargör innehållet i och tillämpningen av Lissabonfördraget. Protokollet ändrar inte vare sig Lissabonfördraget eller förhållandet mellan EU och dess medlemsländer.

Protokollet tillkom efter att Irland i en folkomröstning 2008 sagt nej till Lissabonfördraget. Protokollet förtydligar att Lissabonfördraget inte påverkar vissa bestämmelser i Irlands författning om skydd för rätt till liv, skydd av familjen och skydd av rätt till utbildning. Lissabonfördraget förändrar inte heller EU:s befogenheter när det gäller beskattning eller de enskilda EU-ländernas säkerhets- och försvarspolitik. Efter att Europeiska rådet beslutat om protokollet sa Irland 2009 ja till Lissabonfördraget i en ny folkomröstning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2013-04-18 Debatt: 2013-05-02 Beslut: 2013-05-15

Betänkande 2012/13:UU17 (pdf, 150 kB) Webb-tv debatt om förslag: Godkännande av ett irländskt protokoll som ska fogas till EU-fördraget och EUF-fördraget

Betänkande 2012/13:UU16

Riksdagsstyrelsen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavet och den svenska delegationens arbete under 2012. Riksdagen lade redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2013-04-18 Justering: 2013-05-14 Debatt: 2013-05-22 Beslut: 2013-05-23

Betänkande 2012/13:UU16 (pdf, 36 kB) Webb-tv debatt om förslag: Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (PA-UfM)

Betänkande 2012/13:UU15

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiderna 2010, 2011 och 2012 om mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik. Varje år lägger ledamöterna ett stort antal motionsförslag om olika frågor som rör mänskliga rättigheter, och utrikesutskottet har under olika år valt att behandla mänskliga rättigheter ur olika perspektiv. Den här gången behandlades motioner om bland annat mål och inriktningsfrågor, grundläggande rättigheter, barns rättigheter, diskriminering och förföljelse på grund av sexuell läggning och könsidentitet samt rättigheter för personer som tillhör urfolk och nationella, etniska, språkliga eller religiösa grupper. Andra motioner tar upp frågor som rör mänskliga rättigheter i handelspolitiken och i arbetslivet, statslöshet och migration samt Internationella brottmålsdomstolen.

Förslagspunkter: 16 Reservationer: 11
Beredning: 2013-01-24 Justering: 2013-04-11 Debatt: 2013-04-24 Beslut: 2013-04-24

Betänkande 2012/13:UU15 (pdf, 333 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Betänkande 2012/13:UU14

Riksdagen godkänner Kroatiens anslutning till EU. Kroatien blir medlem i EU den 1 juli 2013 om alla EU:s medlemsländer har godkänt anslutningen före den dagen.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2012-10-23 Debatt: 2012-11-07 Beslut: 2012-11-07

Betänkande 2012/13:UU14 (pdf, 231 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kroatiens anslutning till Europeiska unionen

Betänkande 2012/13:UU13

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna under 2010 och 2011. Utrikesutskottet har behandlat skrivelsen. Riksdagen lade regeringens redogörelse till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Beredning: 2012-10-16 Justering: 2012-11-08 Debatt: 2012-11-21 Beslut: 2012-11-22

Betänkande 2012/13:UU13 (pdf, 162 kB) Webb-tv debatt om förslag: Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna 2010 och 2011

Betänkande 2012/13:UU12

Regeringen har återrapporterat om genomförandet av politiken för global utveckling. Politiken innebär en breddad syn på utveckling där biståndet bara är en del. Arbetet med politiken för global utveckling är fokuserat till sex globala utmaningar. Regeringen fokuserar denna gång på den globala utmaningen ekonomiskt utanförskap.

Även utrikesutskottet fokuserar i sin behandling av regeringens skrivelse på ekonomiskt utanförskap. Utskottet tar till exempel upp frågor om kapital- och skatteflykt, handel med jordbruksprodukter, fiskeripolitik och utveckling, globalt tryggad livsmedelsförsörjning och svensk handel och investeringar.

När det gäller genomförandet av politiken bedömer regeringen att man under 2010-2012 har kommit längre på de flesta områden än perioden innan. Utrikesutskottet konstaterar att OECD är kritiskt till bristen på indikatorer och utgångspunkter för att bedöma den övergripande utvecklingen. Utskottet menar att det är svårt att avläsa vad som skiljer regeringens olika kriterier åt och pekar på betydelsen av resultatindikatorer.

Riksdagen lade regeringens skrivelse till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 19
Beredning: 2012-11-15 Justering: 2013-02-14 Debatt: 2013-03-06 Beslut: 2013-03-06

Betänkande 2012/13:UU12 (pdf, 766 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges politik för global utveckling

Betänkande 2012/13:UU11

Regeringen har lämnat in en skrivelse till riksdagen om den svenska politiken för exportkontroll av krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden under 2012. Produkter med dubbla användningsområden är sådant som tillverkas för civilt bruk, men som kan användas militärt för exempelvis tillverkning av massförstörelsevapen eller krigsmateriel. Skrivelsen innehåller också en redovisning av exporten av krigsmateriel under 2012.

Riksdagen lägger skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutar ärendet. Riksdagen säger nej till de motioner som lämnats med anledning av  skrivelsen. Riksdagen säger också nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om bland annat vapenexport och spridningen av små och lätta vapen.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 10
Beredning: 2013-04-18 Justering: 2013-05-14 Debatt: 2013-05-30 Beslut: 2013-06-05

Betänkande 2012/13:UU11 (pdf, 217 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll 2012 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Betänkande 2012/13:UU10

Regeringen har lämnat en skrivelse om EU:s verksamhet under 2012. Skrivelsen tar upp EU:s utveckling och förbindelser med andra länder, det ekonomiska och sociala samarbetet, det rättsliga och inrikes samarbetet samt unionens institutioner. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om EU-samarbetet. Utrikesutskottet har i sin behandling av motionerna valt att särskilt uppmärksamma nio teman: utvidgningsprocessen, EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik, ekonomiska och finansiella frågor, rättsliga och inrikes frågor, sysselsättning och socialpolitik, jordbruks- och fiskepolitik, miljö- och energifrågor, EU:s institutioner samt utbildning, kultur och idrott.

Förslagspunkter: 19 Reservationer: 35
Beredning: 2013-04-23 Justering: 2013-05-23 Debatt: 2013-06-10 Beslut: 2013-06-12

Betänkande 2012/13:UU10 (pdf, 2075 kB) Webb-tv debatt om förslag: Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2012

Betänkande 2012/13:UU9

Riksdagen godkände ett värdlandsavtal mellan Sveriges regering och Palestina. Avtalet ger den palestinska myndighetens representation och dess personal i Stockholm samma privilegier, immunitet, undantag och förmåner som ambassader och deras företrädare har.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2013-02-14 Debatt: 2013-03-06 Beslut: 2013-03-06

Betänkande 2012/13:UU9 (pdf, 84 kB) Webb-tv debatt om förslag: Värdlandsavtal med Palestina

Betänkande 2012/13:UU8

Riksdagen beslutade att rikta ett tillkännagivande till regeringen om Västsahara. Uppmaningen till regeringen handlar om att Sverige snarast bör erkänna den sahariska arabiska demokratiska republiken som en fri och självständig stat. Sverige bör även verka för detta inom EU. Därmed sa riksdagen delvis ja till en motion från Socialdemokraterna, en från Miljöpartiet och en från Vänsterpartiet.

Riksdagen sa nej till övriga motioner från allmänna motionstiderna 2010, 2011 och 2012 om Mellanöstern och Nordafrika. Motionerna handlar bland annat om regional demokratiutveckling med fokus på kvinnors rättigheter, Israel och de palestinska områdena, Syrien, Irak, Iran och Turkiet.

Förslagspunkter: 17 Reservationer: 27
Beredning: 2012-06-12 Justering: 2012-11-15 Debatt: 2012-11-28 Beslut: 2012-12-05

Betänkande 2012/13:UU8 (pdf, 636 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mellanöstern och Nordafrika

Betänkande 2012/13:UU7

I likhet med regeringen konstaterar utrikesutskottet att Sveriges säkerhetspolitiska linje ligger fast. Utskottet menar att Sveriges säkerhet byggs solidariskt med andra. Utskottet konstaterar att säkerhet är ett vidare begrepp än skydd av det egna fysiska territoriet. Flödessäkerhet blir centralt i det utvidgade säkerhetsbegreppet, anser utskottet. Det kan till exempel handla om att flygtrafik och handel ska fungera. Utskottet betonar vikten av att föra en politik som balanserar globaliseringens positiva och negativa konsekvenser. Det gäller att å ena sidan säkra flödessäkerheten för att underlätta de flöden som ger globaliseringen dess kraft och å andra sidan motverka de flöden som underminerar våra samhällen. Det är av största vikt att motverka inre splittringar inom EU, anser utskottet. Ett Europa i flera hastigheter försvagar EU som säkerhetspolitisk aktör. EU vinner i globalt inflytande och trovärdighet genom att stå enat och agera gemensamt. I ljuset av den ekonomiska krisen och efterföljande maktförskjutningar anser utskottet att EU behövs mer än någonsin för att utveckla globala normer och institutioner. Utskottet välkomnar Sveriges, Polens, Italiens och Spaniens initiativ till att arbeta fram en bred utrikespolitisk strategi för EU. Utskottet ser med oro att den ekonomiska nedgången kan leda till politisk instabilitet, inklusive ökad migration i vissa regioner. Utskottet välkomnar därför att Sverige fortsätter att driva på för att EU ska kunna uppnå det gemensamma målet om att avsätta 0,7 procent av BNI i bistånd senast 2015.

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2010, 2011 och 2012 om olika säkerhetspolitiska frågor.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 13
Beredning: 2012-06-12 Justering: 2013-02-14 Debatt: 2013-02-20 Beslut: 2013-02-21

Betänkande 2012/13:UU7 (pdf, 454 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa säkerhetspolitiska frågor

Betänkande 2012/13:UU6

Riksdagsstyrelsen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet, PA-UfM, och den svenska PA-UfM-delegationens arbete under 2011. Riksdagen lade redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2012-09-25 Justering: 2012-10-23 Debatt: 2012-11-07 Beslut: 2012-11-07

Betänkande 2012/13:UU6 (pdf, 51 kB) Webb-tv debatt om förslag: Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (PA-UfM)

Betänkande 2012/13:UU5

Riksdagsstyrelsen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Interparlamentariska unionen, IPU, och den svenska IPU-delegationens arbete under 2011. Utrikesutskottet har behandlat redogörelsen. Riksdagen godkände det utskottet skriver i betänkandet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2012-09-25 Justering: 2012-10-23 Debatt: 2012-11-07 Beslut: 2012-11-07

Betänkande 2012/13:UU5 (pdf, 28 kB) Webb-tv debatt om förslag: Interparlamentariska unionen (IPU)

Utlåtande 2012/13:UU4

Utrikesutskottet har granskat EU-kommissionens arbetsprogram för 2013. EU- kommissionen presenterar en långsiktig vision av hur EU skulle kunna se ut inom ett antal politiska nyckelområden och vad EU-kommissionen har för avsikt att göra för att visionen ska kunna uppnås. Utskottet understryker att det är viktigt att värna ett öppet Europa även i kristider. Det är av intresse för Sverige att euroområdet står starkt och stabilt och att de stora ekonomiska problemen i vissa euroländer kan lösas.

Utskottet håller med EU-kommissionen om att EU måste koppla samman sin interna politik med yttre åtgärder för att öka sitt internationella inflytande. Särskilt viktiga områden är enligt utskottet frihet på nätet som gör det möjligt för människor att organisera sig och arbeta för demokratiska förändringar, samt att EU främjar yttrande- och mediefrihet. Utskottet anser att resurser och sammanhållning är avgörande för EU som säkerhetspolitisk aktör. Därför är det viktigt att motverka nya uppdelningar bland EU-länderna utifrån ekonomisk styrka och välstånd. EU vinner i inflytande och trovärdighet på att stå enat och agera gemensamt.

Riksdagen lade utlåtandet till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Därefter skickas utlåtandet för kännedom till EU-kommissionen och till Regeringskansliet.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 3
Beredning: 2012-11-13 Justering: 2013-01-24 Debatt: 2013-01-30 Beslut: 2013-01-30

Utlåtande 2012/13:UU4 (pdf, 230 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kommissionens arbetsprogram för 2013

Betänkande 2012/13:UU3

Regeringen har lämnat en skrivelse om samarbetet mellan de nordiska ländernas regeringar under 2012, med huvudfokus på arbetet inom Nordiska ministerrådet. Nordiska rådets svenska delegation har lämnat en redogörelse för sin verksamhet under 2012.

Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Riksdagen sa nej till de motioner som lämnats med anledning av skrivelsen och redogörelsen. Riksdagen sa även nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 om det nordiska samarbetet, gränshinderarbetet, det arktiska samarbetet och samarbetet inom närområdet i övrigt.

Förslagspunkter: 12 Reservationer: 12
Beredning: 2013-04-23 Justering: 2013-05-23 Debatt: 2013-06-05 Beslut: 2013-06-05

Betänkande 2012/13:UU3 (pdf, 432 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Betänkande 2012/13:UU2

Riksdagen sa ja till regeringens förslag i budgetpropositionen om att biståndsramen för 2013 ska vara 38,2 miljarder kronor. Det motsvarar 1 procent av den beräknade bruttonationalinkomsten, BNI. Utgiftsområdet Internationellt bistånd får drygt 31 miljarder kronor under 2013. Mest pengar går till biståndsverksamhet (28,8 miljarder) och reformsamarbete i Östeuropa (1,3 miljarder).

Utrikesutskottet har förberett riksdagens beslut. Det finns en samsyn i utskottet om att utvärderingen av svenskt bistånd behöver reformeras. Regeringen förbereder en omstrukturering av myndigheten Sadev, och utskottet vill att regeringen samråder med riksdagen. Regeringen bör sträva efter en bred politisk enighet kring den framtida verksamhetsutformningen. Budgetpropositionen innehåller ett anslag för avveckling av Sadev. Riksdagen beslutade att ersätta detta anslag med ett nytt anslag för utvärdering av internationellt utvecklingssamarbete. Riksdagen gjorde sitt ställningstagande med anledning av motioner från Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet. Bakom beslutet om att utvärderingen ska reformeras står Socialdemokraterna, Moderaterna, Miljöpartiet, Folkpartiet, Centerpartiet, Vänsterpartiet och Kristdemokraterna.

Riksdagen anser i likhet med regeringen att de tre tematiska prioriteringarna för utvecklingssamarbetet ger grundläggande förutsättningar för att stimulera utvecklingens drivkrafter. Prioriteringarna är demokrati och mänskliga rättigheter, miljö och klimat respektive främjande av jämställdhet och kvinnors roll i utveckling.

Förslagspunkter: 16 Reservationer: 14
Beredning: 2012-10-25 Justering: 2012-11-27 Debatt: 2012-12-05 Beslut: 2012-12-06

Betänkande 2012/13:UU2 (pdf, 556 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Betänkande 2012/13:UU1

Riksdagen sa ja till regeringens förslag i budgetpropositioner om anslag till internationell samverkan. Det innebär drygt två miljarder kronor i anslag för 2013. Mest pengar går till avgifter till internationella organisationer, 1,4 miljarder kronor. Andra områden är bland annat samarbete inom Östersjöregionen och freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Beredning: 2012-10-25 Justering: 2012-11-22 Debatt: 2012-12-06 Beslut: 2012-12-11

Betänkande 2012/13:UU1 (pdf, 125 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Utlåtande 2012/13:MJU20

EU-kommissionens förslag om en ram för havsplanering och integrerad kustförvaltning strider mot subsidiaritetsprincipen. Det konstaterade riksdagen och beslutade att skicka ett motiverat yttrande till EU.

Kommissionens förslag innebär att EU-länderna ska upprätta havsplaner och strategier för kustförvaltning som uppfyller vissa minimikrav. Kommissionen motiverar detta med att marina ekosystem, fiskeområden, marina skyddade områden och infrastrukturer som kablar, rörledningar, farleder, olja, gas och vindkraftanläggningar löper över nationella gränser.

I Sverige regleras den fysiska samhällsplaneringen i plan- och bygglagen, och det är kommunerna som ansvarar för planeringen. Kommissionen tänker i sitt förslag reglera områden som omfattas av den kommunala planprocessen. Riksdagen bedömer att förslaget kan komma att styra den kommunala självständiga planeringen på ett sätt som inte är nödvändigt eller lämpligt. Att utforma krav på den kommunala planeringen är en nationell angelägenhet som enligt riksdagen inte bör regleras på EU-nivå.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2013-04-11 Justering: 2013-04-23 Debatt: 2013-05-02 Beslut: 2013-05-02

Utlåtande 2012/13:MJU20 (pdf, 44 kB)