Dokument & lagar (500 träffar)

Betänkande 2010/11:MJU27

Handel med sälprodukter inom EU är med några få undantag förbjudet, enligt en EU-förordning. Riksdagen har nu sagt ja till ett lagförslag från regeringen som kompletterar förordningen. Beslutet innebär att handeln ska kunna straffas med böter i Sverige om den skett med uppsåt eller av grov oaktsamhet. Ringa gärningar ska dock inte bestraffas med böter. Tillsynsmyndighet blir Statens jordbruksverk. Jordbruksverket ska bland annat kunna begära upplysningar, få tillträde till områden och lokaler samt ta prover för att kontrollera att EU-förordningen efterlevs. Myndigheten ska också få meddela förelägganden och förstöra sälprodukter som säljs eller som bjuds ut till försäljning i strid mot förordningen. Lagen börjar att gälla den 1 november 2011.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2011-09-15 Debatt: 2011-09-28 Beslut: 2011-09-28

Betänkande 2010/11:MJU27 (pdf, 155 kB)

Betänkande 2010/11:MJU28

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2011-09-15 Debatt: 2011-09-28 Beslut: 2011-09-28

Betänkande 2010/11:MJU28 (pdf, 663 kB)

Betänkande 2010/11:FiU43

Riksdagen återställde några ändringar i lagen om elektronisk handel och andra informationssamhällets tjänster och lagen om värdepappersmarknaden. Riksdagen upphävde av misstag ändringarna i samband med senare ändringar i lagarna. Riksdagen beslutade också om en ändring i en paragraf i lagen om åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism. Syftet är att undanröja en lagkollision som uppstått genom att riksdagen beslutat om två ändringar i denna paragraf som båda började gälla den 1 juli 2011. Lagändringarna börjar gälla den 1 november 2011.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2011-08-30 Debatt: 2011-09-21 Beslut: 2011-09-21

Betänkande 2010/11:FiU43 (pdf, 42 kB)

Omröstning 2010/11:FiU42p1 Ramverk för finanspolitiken

Votering: betänkande 2010/11:FiU42 Ramverk för finanspolitiken, förslagspunkt 1 Ramverk för finanspolitiken Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi2 av Johnny Skalin och David Lång båda SD och lägger skrivelse 2010/11:79 till handlingarna. Datum: 2011-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU21p14 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag

Votering: betänkande 2010/11:FiU21 Vårändringsbudget för 2011, förslagspunkt 14 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar anslag i enlighet med specifikationen i bilaga 2. Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:99 punkt 14 och avslår

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU21p5 Bemyndigande för anslaget 2:53 Särskilda utgifter inom universitet och högskolor m.m.

Votering: betänkande 2010/11:FiU21 Vårändringsbudget för 2011, förslagspunkt 5 Bemyndigande för anslaget 2:53 Särskilda utgifter inom universitet och högskolor m.m. Riksdagen bemyndigar regeringen att under 2011 för det under utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning uppförda anslaget 2:53 Särskilda utgifter

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2010/11:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:100 punkt 1 och

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU34p2 Stöd till den kommunala sektorn

Votering: betänkande 2010/11:FiU34 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2010, förslagspunkt 2 Stöd till den kommunala sektorn Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi8 av Tommy Waidelich m.fl. SDatum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2011-06-21

Omröstning 2010/11:FiU34p3 Slopande av sfi-bonusen

Votering: betänkande 2010/11:FiU34 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2010, förslagspunkt 3 Slopande av sfi-bonusen Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi7 av Richard Jomshof och Josef Fransson båda SDDatum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-21

Omröstning 2010/11:FiU24p1 Utvärdering av penningpolitiken 2008-2010

Votering: betänkande 2010/11:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken 20082010 förslagspunkt 1 Utvärdering av penningpolitiken 2008-2010 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om penningpolitiken 2008-2010. Datum: 2011-06-21 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-21

Omröstning 2010/11:FiU37p6 Utvärderingen 2012

Votering: betänkande 2010/11:FiU37 Miljökrav vid upphandling av bilar och vissa kollektivtrafiktjänster, förslagspunkt 6 Utvärderingen 2012 Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi4 av Siv Holma m.fl. V yrkande 1. Datum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 MP, V Parti Ja Nej Avstående

2011-06-16

Omröstning 2010/11:FiU37p2 Vissa persontransporttjänster

Votering: betänkande 2010/11:FiU37 Miljökrav vid upphandling av bilar och vissa kollektivtrafiktjänster, förslagspunkt 2 Vissa persontransporttjänster Riksdagen avslår motionerna 2010/11:Fi4 av Siv Holma m.fl. V yrkande 2 och 2010/11:Fi5 av Jonas Eriksson m.fl. MP yrkande 3. Datum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan

2011-06-16

Omröstning 2010/11:FiU37p1 Nationell miljöpolitik

Votering: betänkande 2010/11:FiU37 Miljökrav vid upphandling av bilar och vissa kollektivtrafiktjänster, förslagspunkt 1 Nationell miljöpolitik Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi6 av Josef Fransson SDDatum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-16

Omröstning 2010/11:FiU27p1 Europeiskt ramverk för hantering av banker i kris

Votering: betänkande 2010/11:FiU27 Europeiskt ramverk för hantering av banker i kris, förslagspunkt 1 Europeiskt ramverk för hantering av banker i kris Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2011-06-16 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-16

Betänkande 2010/11:FiU21

Varje vår och höst beslutar riksdagen om ändringar i stadsbudgeten. Det kan till exempel bero på att en myndighet behöver mer pengar än det var tänkt. Årets vårändringsbudget innebär ändringar av 26 anslag inom 13 utgiftsområden. Detta medför att 17 anslag höjs och 9 anslag sänks. Förändringarna innebär att statsbudgeten ökar med 0,33 miljarder kronor. Riksdagen har bland annat beslutat om en avräkning från biståndsramen för att finansiera kostnader för mottagande av asylsökande från Dac-länderna. Riksdagen har också beslutat om ett nytt stipendiesystem. Skälet är att riksdagen vill stärka Sveriges möjligheter att attrahera studenter inom den högre utbildningen och forskare utanför EES-länderna och Schweiz. Riksdagen beslutade förra året att införa studieutgifter för studenter utanför EES och Schweiz. Riksdagen sa samtidigt nej till ett förslag från regeringen om att staten inte längre ska ha ansvar för att upprätthålla flygtrafik mellan Östersund och Umeå. Eftersom Trafikverket redan upphandlat flygtrafik för sträckan Umeå-Östersund för de kommande fyra åren är frågan inte längre aktuell. Ändringar i stadsbudget på våren kallas nu för vårändringsbudget. Tidigare hette det vårtilläggsbudget.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 3
Justering: 2011-06-16 Debatt: 2011-06-22 Beslut: 2011-06-22

Betänkande 2010/11:FiU21 (pdf, 351 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vårändringsbudget för 2011

Omröstning 2010/11:CU27p1 En EU-ram för bolagsstyrning

Votering: betänkande 2010/11:CU27 En EU-ram för bolagsstyrning, förslagspunkt 1 En EU-ram för bolagsstyrning Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2011-06-15 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 99 0 13 M 100 0 0 7 MP 21

2011-06-15

Betänkande 2010/11:FiU20

Riksdagen sa ja till regeringens riktlinjer för den ekonomiska politiken som presenteras i den ekonomiska vårpropositionen. Sveriges ekonomi hör till de snabbast växande i Europa. Antalet sysselsatta är nu fler än före krisen. Den största riskfaktorn för den svenska ekonomins återhämtning och tillväxt är sannolikt att oron på finansmarknaden kan öka om situationen i andra europeiska länder försämras. Om det krävs för en trygg tillväxt ska Sverige kunna gå före andra länder i att säkra ett pålitligt finansiellt system. Regeringens politik att stärka arbetslinjen har spelat en avgörande roll för återhämtningen i ekonomin. Trots det finns det fortfarande en hög tröskel in på arbetsmarkanden för många av dem som saknar arbete. Framtida reformer bör därför vara inriktade på att få fler i arbete. Riksdagen ställer sig bakom regeringens ambitioner att införa ytterligare jobbskatteavdrag och att antalet löntagare som betalar statlig inkomstskatt bör minska. Under 2011 och 2012 sker stora förändringar inom utbildningen. Lärarkvaliteten ska stärkas och lärarutbildning förändras. Enligt regeringen är det viktigt att även i fortsättningen åtgärda brister inom utbildningssystemet. Migrationspolitiken ska vara human, rättssäker och ordnad. Den som vill komma till Sverige för att arbeta ska kunna göra det. Ambitionen är att rätten till subventionerad hälso- och sjukvård ska utvidgas för vissa grupper som i dag saknar tillgång till sådan vård. Riksdagen gav regeringen i uppdrag att utvärdera jobbskatteavdraget och pröva det mot andra reformer som ger liknande effekt. Man påpekar att det under de senaste åren har gjorts flera studier av jobbskatteavdragets effekter. Flera studier visar att reformerna har haft betydande effekter på arbetskraftsutbudet och sysselsättningen, men också att osäkerheten i beräkningarna är stor. Därmed sa riksdagen delvis ja till ett motionsförslag från Miljöpartiet.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 4
Justering: 2011-06-14 Debatt: 2011-06-22 Beslut: 2011-06-22

Betänkande 2010/11:FiU20 (pdf, 3312 kB) Webb-tv debatt om förslag: Riktlinjer för den ekonomiska politiken

Betänkande 2010/11:FiU38

Regler för värdepappersfonder och fondbolag anpassas till ett EU-direktiv. Förändringarna innebär bland annat att det blir möjligt för svenska fondbolag att förvalta värdepappersfonder i andra EES-länder och för utländska bolag att förvalta svenska värdepappersfonder. Det införs regler för sammanslagningar av värdepappersfonder över EU-ländernas gränser, och processen för att marknadsföra värdepappersfonder i andra EES-länder förenklas. Dessutom ändras placeringsreglerna så att alla medel i en värdepappersfond får placeras i en annan värdepappersfond. Informationen till investerare ska följa samma regler inom hela EU och på så sätt bli mer konsumentvänlig. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2011-06-14 Debatt: 2011-06-21 Beslut: 2011-06-21

Betänkande 2010/11:FiU38 (pdf, 5943 kB) Webb-tv debatt om förslag: Investeringsfondsfrågor

Betänkande 2010/11:FiU36

De nordiska länderna har inom ramen för Islands IMF-program beviljat krediter till Island. Sveriges åtagande uppgår till 495 miljoner euro. Hittills har hälften av detta belopp betalats ut. Möjligheten för Island att utnyttja den svenska krediten löpte ut i slutet av 2010 men riksdagen har nu förlängt denna möjlighet till utgången av 2011. Beslutet grundar sig på ett regeringsförslag.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2011-06-14 Debatt: 2011-06-21 Beslut: 2011-06-21

Betänkande 2010/11:FiU36 (pdf, 89 kB)

Betänkande 2010/11:FiU34

Det ekonomiska resultatet för kommunsektorn fortsätter att vara positivt. Det visar regeringens årliga redovisning av ekonomin och verksamheterna i kommuner och landsting som finansutskottet har granskat. Generellt sett klarade kommuner och landsting krisåret 2009 bra. Preliminära uppgifter för 2010 visar att resultatet har förbättrats ytterligare, från 14,4 miljarder kronor till 18,5 miljarder. Förbättringen förklaras av att de tillfälliga statsbidragen har ökat, att kostnadsökning har varit svag och att prognoserna över skatteintäkterna förbättrades under året. Utskottet anser att det är viktigt med information om hur väl statsbidragen uppfyller målen, och noterar att sådana uppgifter saknas i redogörelsen. Utskottet förutsätter att regeringen fortsätter att fördjupa kunskapen om statsbidragen med tonvikt på om bidragsgivningen nått sina mål, och att detta arbete i fortsättningen återspeglas i redogörelsen. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2011-06-09 Debatt: 2011-06-21 Beslut: 2011-06-21

Betänkande 2010/11:FiU34 (pdf, 159 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2010