Dokument & lagar (398 träffar)

Finansutskottets protokoll 2008/09:11

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:11 DATUM 2008-11-13 TID 9.0011.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Offentlig utfrågning om den aktuella penningpolitiken Riksbankschef Stefan Ingves utfrågades om den aktuella penningpolitiken med anledning av den penningpolitiska redogörelse som Riksbanken den 22 oktober överlämnat

2010-11-13

Civilutskottets protokoll 2008/09:10

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:10 DATUM 2008-12-16 TID kl. 11.00-12.05, 12.10-12.20 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades utskottets protokoll från den 2 december 2008. 2 Överläggning med regeringen Överläggning enligt 10 kap. 3 andra stycket riksdagsordningen ägde rum med konsumentministern

2009-12-16

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:44

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:44 DATUM 2009-08-31 TID 11.00-14.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ordningsfrågor m.m. Ordförande hälsade Johan Sehlström välkommen som extra föredragande i MJU under hösten 2009 Utskottet beslutade att Eva Lindau tillåts delta under dagens möte

2009-08-31

Civilutskottets protokoll 2008/09:32

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:32 DATUM 2009-08-20 TID kl. 10.00-10.25 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Yttrande till JuU Föredrogs och behandlades fråga om yttrande till justitieutskottet över kommissionens meddelande om Stockholmsprogrammet. Utskottet beslutade i enlighet med vad som framgår av yttrandet 2008/09:CU3y,

2009-08-20

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:43

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:43 DATUM 2009-07-09 TID 14.00-14.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information inför Jordbruks- och fiskeråd Jordbruksminister Eskil Erlandsson lämnade information inför Jordbruks- och fiskeråd den 13-14 juli 2009. 2 Justering av protokoll Protokollen

2009-07-09

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:42

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:42 DATUM 2009-06-18 TID 08.00-09.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Miljödepartementet Miljöminister Andreas Carlgren lämnade information angående avslutat och nytt ordförandeskap i EU. 2 Information inför miljöråd Miljöministern

2009-06-18

Omröstning 2008/09:FiU21p11 Försäljning av aktier i Nord Pool ASA

Votering: betänkande 2008/09:FiU21 Vårtilläggsbudget för 2009 förslagspunkt 11 Försäljning av aktier i Nord Pool ASA Riksdagen bemyndigar regeringen att under 2009 besluta om att avyttra samtliga aktier i Nord Pool ASA eller avveckla bolaget. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:99 punkt 11 och avslår motionerna

2009-06-17

Omröstning 2008/09:FiU21p18 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag

Votering: betänkande 2008/09:FiU21 Vårtilläggsbudget för 2009 förslagspunkt 18 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag i enlighet med specifikationen i bilaga 2. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:99

2009-06-17

Omröstning 2008/09:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2008/09:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:100 punkt 1 och

2009-06-17

Omröstning 2008/09:FiU20p2 Särskilda satsningar på ungdomar, miljöfordon och ROT-avdrag

Votering: betänkande 2008/09:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 2 Särskilda satsningar på ungdomar, miljöfordon och ROT-avdrag Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. s yrkandena 2, 5 och 6, 2008/09:Fi26 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 6-8 och 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson

2009-06-17

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:41

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:41 DATUM 2009-06-17 TID 08.00-08.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny suppleant och ny ersätttare Ordförande hälsade Roland Bäckman s välkommen som ny suppleant i miljö- och jordbruksutskottet samt Jan Erik Ågren kd som ersättare. 2 Överläggning

2009-06-17

Omröstning 2008/09:MJU29p3 EU:s strategi för Östersjöregionen m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 3 EU:s strategi för Östersjöregionen m.m. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 1 i denna del, 2008/09:MJ13 yrkande 4, 2008/09:MJ205 yrkande 1, 2008/09:MJ271, 2008/09:MJ459 yrkande 31 och 2008/09:MJ483. Datum: 2009-06-16

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p2 Havspolitik och global utveckling m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 2 Havspolitik och global utveckling m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:MJ13 yrkandena 1-3. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 113 0 0 17

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p16 Hållbar sjöfart

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 16 Hållbar sjöfart Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 3 i denna del, 2008/09:MJ11 yrkandena 30 och 33 samt 2008/09:MJ13 yrkandena 7 och 16. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p14 Utkast och bottentrålning

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 14 Utkast och bottentrålning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ11 yrkandena 15, 16 och 19 samt 2008/09:MJ13 yrkandena 13 och 14. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 v, mp Parti Ja

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p12 EU:s fiskeavtal med tredjeland

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 12 EU:s fiskeavtal med tredjeland Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ11 yrkande 21 och 2008/09:MJ13 yrkande 31. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p27 Konventionen om barlastvatten

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 27 Konventionen om barlastvatten Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 2 i denna del, 2008/09:MJ11 yrkande 39 och 2008/09:MJ13 yrkande 18. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 44

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p7 Vision till 2050

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 7 Vision till 2050 Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ449 yrkande 3, 2007/08:MJ463 yrkandena 1 och 2, 2008/09:U322 yrkande 10 och 2008/09:MJ17 yrkande 3. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p39 Framtida transportinfrastruktur

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 39 Framtida transportinfrastruktur Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ16 yrkande 1, 2008/09:MJ17 yrkande 14, 2008/09:MJ18 yrkandena 14 och 15 i denna del och 2008/09:MJ19 yrkandena 7-9. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p17 Kilometerskatt

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 17 Kilometerskatt Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ17 yrkande 17 och 2008/09:MJ19 yrkande 13. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-06-16