Dokument & lagar (55 träffar)

Betänkande 2007/08:TU16

Reglerna för transporter som överskrider gränser för längd, bredd eller vikt och som kräver vägtransportledare ändras så att antalet dispenser kan minska. Det sade riksdagen ja till. Syftet är att minska byråkratin både för företag och för Vägverket, som hanterar 20 000 ansökningar om dispenser om året. Istället ska det anges direkt i föreskrifter när och var transporter får ske samt hur långa, breda och tunga dessa transporter får vara. Lagändringen börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-05-06 Debatt: 2008-05-21 Beslut: 2008-05-22

Betänkande 2007/08:TU16 (pdf, 280 kB)

Betänkande 2007/08:TU15

Riksdagen tycker liksom regeringen att en svensk ratificering av Internationella arbetsorganisationens, ILO:s, konvention om identitetshandlingar för sjömän bör vänta tills det finns en plan för ratificering och genomförande. Syftet med konventionen är att dels öka säkerheten till sjöss och i land genom ett säkrare och kontrollerbart nytt identitetsbevis för sjömän, dels underlätta sjömäns möjligheter att komma i land i hamnar där fartyget lastar och lossar. Konventionen ska också underlätta transfer och transit samt resa till och från hemorten på lämpligt sätt mellan arbetsperioder ombord. Riksdagen avslutar ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-05-06 Debatt: 2008-05-21 Beslut: 2008-05-22

Betänkande 2007/08:TU15 (pdf, 108 kB)

Betänkande 2007/08:KU24

Riksdagen godkänner regeringens förslag i den ekonomiska vårpropositionen om ändringar i riksdagsordningen och förändringar när det gäller utgiftsområdena. Riksdagen godkänner också konstitutionsutskottets förslag till förteckning över utgiftsområdesindelning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:KU24 (pdf, 1025 kB)

Betänkande 2007/08:KU21

Regeringen har lämnat en redogörelse till riksdagen för vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av riksdagens olika beslut. Riksdagen avslutar ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:KU21 (pdf, 293 kB)

Betänkande 2007/08:KU20

Konstitutionsutskottet, KU, har granskat hur regeringen har skött sitt arbete. Här följer ett urval av resultaten. KU har granskat dels hur krishanteringen i Statsrådsberedningen var organiserad kvällen den 23 oktober 2007, dels hur statsminister Fredrik Reinfeldt agerat för att krishanteringen skulle ha fungerat i händelse av kris. Det har inte kommit fram något som tyder på att statsminister Fredrik Reinfeldt skulle ha åsidosatt sitt ansvar för krishanteringen. KU konstaterar att avtal med ett rekryteringsföretag inte kan innebära att offentlighetsprincipen inte skulle gälla. Oavsett skrivningarna i avtalet är allmänna handlingar i ärendet offentliga, om inte någon särskild lagbestämmelse om sekretess gäller för uppgifterna i en handling. KU har granskat regeringens försäljning av vissa statliga bolag. Efter valet 2006 hämtade regeringen inte in upplysningar från myndigheter, organisationer och enskilda innan den begärde bemyndiganden för försäljningarna. Granskningen visar att detta inte stred mot regeringsformen utan stod i överensstämmelse med vedertagen praxis. KU har granskat utrikesminister Carl Bildts agerande i fråga om en europeisk Kosovostrategi. Frågan är om hans agerande uppfyller de krav som ställs på regeringen om samråd och information med riksdagen. Granskningen visar att samråd har skett med EU-nämnden om strategin och de slutsatser som senare antogs. KU har granskat handläggningen av presstödsfrågan. Granskningen gäller om den information som kulturminister Lena Adelsohn Lijeroth lämnat till riksdagen har uppfyllt de krav som ställs på regeringen om informationsskyldighet. Granskningen visar att den information som lämnats varit korrekt och så fullständig som möjligt.


Beredning: 2007-10-18 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:KU20 (pdf, 1706 kB)

Betänkande 2007/08:KU17

Riksdagen sade nej till motionsförslag om lagstiftningsprocessen från den allmänna motionstiden 2006 och 2007. Motionerna gäller avreglering, könsneutral lagstiftning, konsekvensanalyser, barns deltagande i utredningsarbete, geografisk spridning i utredningarnas sammansättning samt rättsinformationssystemet.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 3
Beredning: 2008-01-15 Justering: 2008-01-31 Debatt: 2008-02-20 Beslut: 2008-02-20

Betänkande 2007/08:KU17 (pdf, 209 kB)

Betänkande 2007/08:KU11

Riksdagen sade nej till motionsförslag om fri- och rättigheter från den allmänna motionstiden 2006 och 2007. Förslagen handlar i huvudsak om negativ föreningsfrihet, grundläggande bestämmelser i regeringsformen, antisemitism, konventioner om mänskliga rättigheter, integritetsfrågor, retroaktivitetsfrågor, samvetsfrihet, en ny nationell handlingsplan för mänskliga rättigheter, stärkande av äganderätten, HBT-frågor, livsåskådningsfrihet, föreningars ekonomiska förehavanden och möjligheten att utöva yttrandefrihet på offentliga platser.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 3
Beredning: 2008-01-22 Justering: 2008-02-12 Debatt: 2008-02-20 Beslut: 2008-02-20

Betänkande 2007/08:KU11 (pdf, 440 kB)

Betänkande 2007/08:KU3

Annonser i radio och tv ska från den 1 februari 2008 få sändas under högst 12 minuter under en timme mellan hela klockslag. Annonser i en tv-sändning ska få sändas under högst 15 % av sändningstiden per dygn. I dag finns en begränsning för sändningar av annonser i tv-sändningar som inte omfattar en timme mellan hela klockslag. Denna begränsning avskaffas. I dag är det möjligt att i en tv-sändning under vissa förutsättningar överskrida den längsta tillåtna annonstiden per timme. Denna möjlighet tas bort. Det införs en ny regel för radiosändningar som inte omfattar en timme mellan hela klockslag. Annonser ska få sändas under högst 15 % av den tiden.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2007-10-16 Justering: 2007-10-30 Debatt: 2007-11-28 Beslut: 2007-11-28

Betänkande 2007/08:KU3 (pdf, 626 kB)

Betänkande 2007/08:TU3

En ny lag om kompetens hos yrkesförare börjar gälla den 1 januari 2008. Lagen gäller för tunga godstransporter och persontransporter med buss som förvärvsmässigt sker på vägar i Sverige. Lagen innehåller bestämmelser om grundläggande kompetens och fortbildning för förare. Lagen innehåller även bestämmelser om utbildning. Den grundläggande kompetensen ska förvärvas genom en grundutbildning som avslutas med prov. Kompetensen ska även kunna förvärvas genom en förkortad grundutbildning. För att föraren ska behålla sin kompetens krävs det att han eller hon genomgår återkommande fortbildningar. Den nya lagen om yrkesförarkompetens ska börja tillämpas från den 10 september 2008 för förare som utför persontransporter och från den 10 september 2009 för förare som utför godstransporter. Lagändringarna görs med anledning av EU:s yrkesförardirektiv.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2007-11-13 Debatt: 2007-11-28 Beslut: 2007-11-28

Betänkande 2007/08:TU3 (pdf, 1766 kB)

Betänkande 2007/08:UFöU1

Regeringen får sända en svensk väpnad styrka till Förenta nationernas och Afrikanska unionens gemensamma fredsfrämjande insats i Darfurregionen i Sudan, UNAMID. Styrkan får bestå av högst 450 personer och delta under högst 18 månader. En förutsättning för det svenska militära deltagandet i UNAMID är att FN och Afrikanska unionen ger sitt godkännande. Den svenska delen av den planerade norsk-svenska ingenjörsbataljonen beräknas uppgå till 160 personer. För oförutsedda behov av förstärkning eller evakuering kan den svenska närvaron tillfälligt komma att utökas, dock högst till 450 personer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-10-25 Debatt: 2007-10-31 Beslut: 2007-10-31

Betänkande 2007/08:UFöU1 (pdf, 124 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i Förenta nationernas och Afrikanska unionens gemensamma fredsfrämjande insats i Darfur

Betänkande 2007/08:KU8

Riksdagen sade ja till en ändring i sekretesslagen som innebär att också uppgifter som behandlas inom riksdagsförvaltningen ska omfattas av reglerna om statistiksekretess. Lagändringen börjar gälla den 1 januari 2008.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-11-22 Debatt: 2007-11-29 Beslut: 2007-11-29

Betänkande 2007/08:KU8 (pdf, 124 kB)

Betänkande 2007/08:KU4

Alla tillstånd för digital marksänd tv, utom för public service-företagen, ska meddelas av Radio- och TV-verket. I samband med att verket beslutar om sändningstillstånd ska programföretagen ha kommit överens om sådana former för teknisk samverkan att tillgänglighet och konkurrens främjas. Alla betal-tv-kanaler ska normalt kunna tas emot med ett programkort och programföretagen ska ha rätt att låta vem eller vilka de vill sälja abonnemang på deras tv-kanaler. De sändningar som Radio- och TV-verket ger tillstånd för ska innehålla tv-kanaler av olika slag så att sändningarna kommer att tilltala olika intressen och smakriktningar. Det ska finnas utrymme för såväl nationella som lokala och regionala tv-kanaler och för flera av varandra oberoende programföretag. Tillstånd som meddelas av Radio- och TV-verket ska gälla i sex år. Sändningstillstånd enligt den nya modellen ska gälla från den 1 april 2008.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2007-10-23 Justering: 2007-11-22 Debatt: 2007-11-28 Beslut: 2007-11-28

Betänkande 2007/08:KU4 (pdf, 2868 kB)

Betänkande 2007/08:KU14

Riksdagen sade nej till motionsförslag om författningsfrågor från den allmänna motionstiden 2006 och 2007. Flera av motionerna tar upp samma, eller nästan samma, frågor som riksdagen behandlade våren 2007 (bet. 2006/07:KU11) och har därför fått en förenklad behandling. Övriga motionsförslag handlar om statsskicket, valsystemet, utnämningar och förtroendeuppdrag, den svenska förvaltningsmodellen, uppenbarhetsrekvisitet och författningsdomstol samt redovisning av partibidrag.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 2
Beredning: 2008-01-15 Justering: 2008-02-12 Debatt: 2008-02-20 Beslut: 2008-02-20

Betänkande 2007/08:KU14 (pdf, 322 kB)

Betänkande 2007/08:KU12

Riksdagen ändrar i 6 kap. 8 § radio- och TV-lagen (1996:844) som innebär att en lydelse som paragrafen fått av misstag rättas.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-12-13 Debatt: 2007-12-19 Beslut: 2007-12-19

Betänkande 2007/08:KU12 (pdf, 87 kB)

Betänkande 2007/08:KU19

Regeringen har rapporterat till riksdagen om arbetet inom de kommittéer, utredningar, som regeringen har tillsatt. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-04-01 Debatt: 2008-04-17 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:KU19 (pdf, 80 kB)

Betänkande 2007/08:TU10

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om vägtrafikens miljöanpassning. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Förslagen handlar bland annat om energieffektivisering i transportsektorn, definition av begreppet miljöbil, fordonsutveckling, utfasning av fossila bränslen, satsning på biogas och förbud mot dubbdäck. Riksdagen hänvisar även till en forskningsöversikt om de förnybara drivmedlens roll när det gäller klimatpåverkan som trafikutskottet har låtit göra.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 10
Beredning: 2008-03-25 Justering: 2008-04-17 Debatt: 2008-05-08 Beslut: 2008-05-14

Betänkande 2007/08:TU10 (pdf, 738 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vägtrafikens miljöanpassning

Betänkande 2007/08:TU14

Riskutbildningen för körkortsaspiranter utvidgas så att den förutom halkkörning också omfattar riskfaktorer som trötthet, alkohol och andra droger, höga hastigheter och ett i övrigt riskfyllt körsätt. Riksdagen sade ja till regeringens förslag. Beslutet omfattar även en riskutbildning för blivande motorcyklister. När det gäller nollvisionen har etappmålet inte uppnåtts. Riksdagen är dock positivt till att arbetet med att nå såväl nollvisionen som etappmålet har utvärderats så att det finns ett brett underlag att utgå från för att driva ett fortsatt offensivt trafiksäkerhetsarbete.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 14
Beredning: 2008-05-06 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-11

Betänkande 2007/08:TU14 (pdf, 891 kB) Webb-tv debatt om förslag: Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor

Betänkande 2007/08:TU4

Det finns system för att ändra fordon så att de drivs med ett alternativt motorbränsle (konverteringssatser) i stället för motorbensin eller dieselbränsle. Dessa system ska kunna typgodkännas när det gäller avgasrening. Riksdagen sade vidare nej till motioner om ekonomiskt stöd till den som efterkonverterar sin bil.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 2
Beredning: 2008-02-12 Justering: 2008-03-04 Debatt: 2008-03-27 Beslut: 2008-04-02

Betänkande 2007/08:TU4 (pdf, 891 kB) Webb-tv debatt om förslag: Efterkonvertering av personbilar för alternativbränslen, m.m.

Betänkande 2007/08:TU6

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om väg- och fordonsfrågor. Skälet är främst tidigare riksdagsbeslut och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar huvudsakligen om enskild väghållning, vägvisning, vägfärjor, överlaster i yrkestrafiken, taxinäringen, vinterutrustning för tunga fordon, övergivna fordon, cykelfrågor och avgiftssättningen på Öresundsbron.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 7
Beredning: 2008-02-21 Justering: 2008-03-13 Debatt: 2008-03-27 Beslut: 2008-04-02

Betänkande 2007/08:TU6 (pdf, 405 kB) Webb-tv debatt om förslag: Väg- och fordonsfrågor

Betänkande 2007/08:TU7

Riksdagen sade nej till motoner från allmänna motionstiden 2007 om kollektivtrafiken och statens trafikupphandling. Skälet är bland annat regeringens arbete med det nationella handlingsprogrammet för kollektivtrafikens långsiktiga utveckling.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 12
Beredning: 2008-03-04 Justering: 2008-03-25 Debatt: 2008-04-17 Beslut: 2008-04-17

Betänkande 2007/08:TU7 (pdf, 353 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kollektivtrafik och trafikupphandling
Paginering