Dokument & lagar (903 träffar)

Riksdagens protokoll 2018/19:112

1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Ylva Johansson S avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen meddelade att Johan Pehrson L avsagt sig uppdragen som ledamot i finansutskottet samt som suppleant i konstitutionsutskottet och i justitieutskottet, att

2019-09-05

Riksdagens protokoll 2018/19:112 (pdf, 165 kB)

Utskottsmöte 2018/19:41 Torsdag 2019-08-29 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2018/19:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:41 Datum och tid: 2019-08-29 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Förslag om ändring av förordning EG nr 715/2007 om typgodkännande av motorfordon med avseende på utsläpp från lätta personbilar och lätta nyttofordon Euro 5 och Euro 6 och om tillgång

2019-08-29 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:36 Torsdag 2019-08-29 kl. 10:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2018/19:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:36 Datum och tid: 2019-08-29 10:00 Plats: RÖ 5-38 1. Rådsslutsatser om ILO:s hundraårsdeklaration för framtidens arbetsliv Överläggning Statsrådet Ylva Johansson, Arbetsmarknadsdepartementet 2. FN:s politiska högnivåforum

2019-08-29 10:00:00

Riksdagens protokoll 2018/19:111

1  Justering av protokoll Protokollen för den 5, 1014, 1719, 24 och 25 juni justerades. 2  Anmälan om gruppledare för partigrupp Ålderspresidenten meddelade att Liberalernas partigrupp anmält Johan Pehrson som gruppledare för partigrupp. 3  Anmälan om ersättare Ålderspresidenten anmälde att Lars Jilmstad M inträtt som

2019-08-29

Riksdagens protokoll 2018/19:111 (pdf, 577 kB)

Utskottsmöte 2018/19:41 Måndag 2019-08-26 kl. 14:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:41 Datum och tid: 2019-08-26 14:00 Plats: RÖ 7-26 1. Val av andre vice ordförand e Med anledning av Jessica Rosencrantz M ledighet från riksdagsuppdraget den 26 augusti 2019 3 maj 2020 Beslut omedelbar justering 2.

2019-08-26 14:00:00

Utskottsmöte 2018/19:MJU201908261400 Måndag 2019-08-26 kl. 14:00

Planerat sammanträde Miljö- och jordbruksutskottet Datum och tid: Måndag 2019-08-26 kl. 14:00 Plats: RÖ7-

2019-08-26 14:00:00

Utskottsmöte 2018/19:40 Torsdag 2019-07-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:40 Datum och tid: 2019-07-11 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Tf utrikesråd Carl-Magnus Nesser, Utrikesdepartementet Kommenterad dagordning FAC 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:39 3. Kanslimeddelanden

2019-07-11 11:00:00

Riksdagens protokoll 2018/19:110

1  Aktuell debatt om gängkriminalitet Anf. 1  JOHAN FORSSELL MFru talman Vi moderater har begärt den här debatten mot bakgrund av att gängkriminaliteten och det grova våld som följer i dess spår håller på att förändra Sverige i grunden. Uppgörelser utanför förskolor, skjutningar på öppna platser mitt i folkträngseln, sprängningar

2019-06-25

Riksdagens protokoll 2018/19:110 (pdf, 870 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:109

1  Justering av protokoll Protokollet för den 3 juni justerades. 2  Anmälan om nya riksdagsledamöter Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamöter Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att dels Helena Antoni M utsetts

2019-06-24

Riksdagens protokoll 2018/19:109 (pdf, 502 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:108

1  Justering av protokoll Protokollet för den 29 maj justerades. 2  Anmälan om återtagande av plats i riksdagen Talmannen meddelade att Johan Hedin C skulle återta sin plats i riksdagen från och med den 20 juni, varigenom uppdraget som ersättare skulle upphöra för Abir Al-Sahlani C3  Avsägelser Talmannen meddelade att

2019-06-19

Riksdagens protokoll 2018/19:108 (pdf, 799 kB)

Utskottsmöte 2018/19:51 Tisdag 2019-06-18 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2018/19:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:51 Datum och tid: 2019-06-18 13:00 Plats: RÖ 5-10 1. EU:s årsbudget 2020 Överläggning Statssekreterare Max Elger 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Övrigt 5. Nästa sammanträde Torsdag 12 september kl. 10.30 Bilagor

2019-06-18 13:00:00

Utskottsmöte 2018/19:40 Tisdag 2019-06-18 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:40 Datum och tid: 2019-06-18 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Miljöråd 26 juni 2019 Information och ev. överläggning Miljö- och klimatminister Isabella Lövin Miljödepartementet 2. Justering av protokoll 3. Riksrevisionens

2019-06-18 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:35 Tisdag 2019-06-18 kl. 11:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2018/19:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:35 Datum och tid: 2019-06-18 11:00 Plats: RÖ 5-38 1. Justering av protokoll 2. Information från Jämställdhetsmyndigheten Generaldirektör Lena Ag 3. K anslimeddelanden Anmälan av PM om aktuella utredningar Anmälan av AU-Hänt

2019-06-18 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:39 Tisdag 2019-06-18 kl. 10:30

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:39 Datum och tid: 2019-06-18 10:30 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för transport, telekommunikation och e nergi TTE den 25 juni 2019 Information om dagordningspunkterna 34 Statsrådet Anders Ygeman, Infrastrukturdepartementet

2019-06-18 10:30:00

Utskottsmöte 2018/19:51 Tisdag 2019-06-18 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:51 Datum och tid: 2019-06-18 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Val till Riksdagens särskilda nämnd Beslut Föredragande: PN 5. Forskning och framtid Föredragande: JD 6. Utrikes

2019-06-18 09:00:00

Riksdagens protokoll 2018/19:107

1  Justering av protokoll Protokollet för den 28 maj justerades. 2  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Annika Hirvonen Falk MP utsetts till

2019-06-18

Riksdagens protokoll 2018/19:107 (pdf, 1607 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:106

1  Justering av protokoll Protokollet för den 27 maj justerades. 2  Fastställande av dag för riksmötets start 2019/20 Kammaren biföll riksdagsstyrelsens förslag att riksmötet 2019/20 skulle inledas tisdagen den 10 september. 3  Avsägelser Förste vice talmannen meddelade att Pål Jonson M avsagt sig uppdraget som ledamot

2019-06-17

Riksdagens protokoll 2018/19:106 (pdf, 931 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:105

1  Meddelande om aktuell debatt om gängkriminalitet Tredje vice talmannen meddelade att på begäran av Moderaternas riksdagsgrupp skulle en aktuell debatt om gängkriminalitet anordnas tisdagen den 25 juni kl. 9.00. Från regeringen skulle statsrådet Mikael Damberg S delta. Den inkomna skrivelsen hade följande lydelse: Till

2019-06-14

Riksdagens protokoll 2018/19:105 (pdf, 853 kB)

Utskottsmöte 2018/19:50 Torsdag 2019-06-13 kl. 11:15

Föredragningslista Finansutskottet 2018/19:50 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:50 Datum och tid: 2019-06-13 11:15 Plats: RÖ5-10 1. Anmälningar 2. Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Justering Prop. 2018/19:100, motioner, skatteutskottets yttrande SkU6yTidigare behandlade den 28 maj och 11 juni Föredragande:

2019-06-13 11:15:00

Utskottsmöte 2018/19:38 Torsdag 2019-06-13 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2018/19:38 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:38 Datum och tid: 2019-06-13 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige SfU26 Justering Prop. 2018/19:128 och motioner Föredragande: SB 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor

2019-06-13 10:30:00