Dokument & lagar (1 452 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:15 Torsdag 2019-12-12 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2019-12-12 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Statliga bolag NU4 Fortsatt beredning tidigare behandlad 14 november Skr. 2018/19:140 och motioner Föredragande: FJ 3. Vårens planering Information

2019-12-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2019-12-12 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-12-12 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Kommissionens förslag om fastställande för år 2020 av fiskemöjligheterna för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i unionens vatten och, för unionsfiskefartyg,

2019-12-12 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Tisdag 2019-12-10 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-12-10 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jakt och viltvård Beredning Motioner Föredragande: BN 2. Inkomna skrivelser 3. Övriga frågor 4. Förslag till taxonomi Information Statssekreterare Ulf Holm,

2019-12-10 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2019-12-05 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-12-05 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Näringsliv NU1 Justering tidigare behandlad 24 oktober, 14 november och 28 november Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: LS 3. Regional tillväxt

2019-12-05 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Torsdag 2019-12-05 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-12-05 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård MJU1 Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: CN och SE 3. Utgiftsområde 23 Areella

2019-12-05 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Torsdag 2019-11-28 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-11-28 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för transport, telekommunikation och energi TTE den 4 december 2019 Information punkterna 1315 på den kommenterade dagordningen Statssekreterare

2019-11-28 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Regional tillväxt NU2 Fortsatt beredning tidigare behandlad 24 oktober Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: CR 3. Energi NU3 Fortsatt beredning

2019-11-26 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel MJU2 Fortsatt beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: AS och SM 2. Uppföljningsrapport resultatredovisning

2019-11-26 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Konkurrenskraftsrådet KKR den 2829 november 2019 Information punkt 5 på KKR:s dagordning Statssekreterare Krister Nilsson, Utrikesdepartementet 3. Redovisning

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Uppföljningsrapport resultatredovisning för utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Presentation och behandling Föredragande: MN och

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Tisdag 2019-11-19 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-19 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Elmarknadshubben Information Statsrådet Anders Ygeman, Infrastrukturdepartementet 3. El- och effektsituationen i olika delar av landet Information

2019-11-19 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för utrikes frågor handel den 21 november 2019 Information punkterna 35 kommenterad dagordning S tatssekreterare Krister Nilsson Utrikesdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jordbruks- och fiskeråd 18 november 2019 Information och ev. överläggning Landsbygdsminister Jennie Nilsson Näringsdepartementet 2. Justering av protokoll 3. Övriga

2019-11-14 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel MJU2 Beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: AS och SM 2. Förbättrat genomförande av avfallsdirektivet

2019-11-12 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-07 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-07 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Transmissionsledningar för naturgas mellan EU och tredjeland NU8 Justering tidigare behandlad 15 oktober och 24 oktober Prop. 2019/20:16 Föredragande:

2019-11-07 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-11-07 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-07 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård MJU1 Beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: CN och SE 3. Arbetet i frågor som

2019-11-07 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Regeringens syn på Vattenfall AB:s försäljning av brunkolsverksamheten i Tyskland Information Statsrådet Ibrahim Baylan, Näringsdepartementet 3. Arbetet

2019-11-05 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Torsdag 2019-10-24 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-24 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Transmissionsledningar för naturgas mellan EU och tredjeland NU8 Fortsatt beredning tidigare behandlad 15 oktober Prop. 2019/20:16 Föredragande: MK 3.

2019-10-24 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Torsdag 2019-10-24 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-24 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Förbättrat genomförande av avfallsdirektivet MJU5 Beredning Prop. 2019/20:22 Föredragande: SE 2. Tillämpning av subsidaritetsprincipen Fråga om yttrande till konstitutionsutskottet

2019-10-24 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsramar för utgiftsområdena 19, 21 och 24 Yttrande till finansutskottet Justering Tidigare behandlad 10 oktober och 15 oktober Prop. 2019/20:1 budgetpropositionen

2019-10-22 11:00:00