Dokument & lagar (646 träffar)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:50 EU-nämndens sammanträde 2015-09-14

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:50 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-14 kl. 16:45 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför möte i rådet den 14 september ev.Övrigt Anm.Nästa

2015-09-14

Kallelse och föredragningslista 2014/15:49 EU-nämndens sammanträde 2015-09-14

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:49 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-14 kl. 8:30: Plats: RÖ9-54 EU-nämndens sessionssal Föredragningslista Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför möte i rådet den 14 september ev.Övrigt

2015-09-14

Kallelse och föredragningslista 2014/15:48 EU-nämndens sammanträde 2015-09-11

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:48 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-11 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Allmänna frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 23 juni Återrapport från informellt ministermöte den 23-24 juli Information

2015-09-11

Riksdagens protokoll 2014/15:123

1  Avsägelse Förste vice talmannen meddelade att Eva-Lena Jansson S avsagt sig uppdraget som suppleant i EU-nämnden. Kammaren biföll denna avsägelse. 2  Anmälan om kompletteringsval Förste vice talmannen meddelade att Socialdemokraternas riksdagsgrupp anmält Patrik Björck som suppleant i EU-nämnden. Förste vice talmannen

2015-09-10

Riksdagens protokoll 2014/15:123 (pdf, 337 kB)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:47 EU-nämndens sammanträde 2015-09-04

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:47 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-04 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Jordbruk och fiske Statsrådet Sven-Erik Bucht Återrapport från möte i rådet den 13 juli Information och samråd inför möte i rådet den 7 september Justering

2015-09-04

Riksdagens protokoll 2014/15:122

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Marta Obminska M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 27 augusti 2015 sedan Per Bill M avsagt

2015-09-03

Riksdagens protokoll 2014/15:122 (pdf, 897 kB)

Betänkande 2014/15:FiU21

Regeringen föreslog ändrat utgiftstak för åren 2015-2017 och ändringar av statens inkomster och utgifter i den så kallade vårändringsbudgeten. Den största ändringen var förslaget om att stegvis avskaffa nedsättningen av socialavgifter för unga. Utgiftstaket för staten blir 1 158 miljarder kronor år 2015, 1 204 miljarder 2016 och 1 262 miljarder 2017. Ändringarna i budgeten var större än vanligt. Riksdagen sa i stort ja till regeringens förslag.

Riksdagen beslutade också att öka anslaget i budgeten till kultur, medier, trossamfund och fritid med 200 miljoner kronor. Detta för att minska de negativa konsekvenserna av att second hand-verksamhet inte lägre är momsbefriad. Summan av anslagsförändringarna i ändringsbudgeten blev då cirka 19 miljarder kronor. Det är en ökning jämfört med regeringens förslag som var på cirka 18,8 miljarder.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2015-06-11 Debatt: 2015-06-16 Beslut: 2015-06-16

Betänkande 2014/15:FiU21 (pdf, 21548 kB)

Riksdagens protokoll 2014/15:121

1  Justering av protokoll Protokollen för den 5, 812, 1517, 22 och 23 juni justerades. 2  Anmälan om interpellationer Förste vice talmannen anmälde att 32 interpellationer hade framställts. 3  Anmälan om skriftliga frågor och svar Förste vice talmannen anmälde att 76 skriftliga frågor hade framställts och att 108 svar

2015-08-27

Riksdagens protokoll 2014/15:121 (pdf, 516 kB)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:45 EU-nämndens sammanträde 2015-07-17

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:45 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-07-17 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Utrikes frågor gemensamt sammanträde med utrikesutskottet Statssekreteraren Hans Dahlgren Återrapport från möte i rådet den 22 juni Information inför möte i

2015-07-17

Kallelse och föredragningslista 2014/15:42 EU-nämndens sammanträde 2015-07-10

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:42 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-07-10 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Återrapport från möte i rådet den 19 juni Information och samråd inför möte i rådet den

2015-07-10

Kallelse och föredragningslista 2014/15:41 EU-nämndens sammanträde 2015-06-26

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:41 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-06-26 kl. Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Återrapportering från Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Återrapportering från möte i Europeiska rådet den 25-26 juni 2015 ev.Övrigt Anm.Nästa sammanträde

2015-06-26

Kallelse och föredragningslista 2014/15:40 EU-nämndens sammanträde 2015-06-24

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:40 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-06-24 kl. 14:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Information och samråd inför möte i Europeiska rådet den 25-26 juni. ev.Övrigt Anm.Nästa sammanträde äger rum fredagen

2015-06-24

Riksdagens protokoll 2014/15:120

1  Ansökan om ledighet Tredje vice talmannen meddelade att Per Olsson MP ansökt om ledighet under tiden den 15 september 201524 september 2018. Kammaren biföll denna ansökan. 2  Anmälan om ersättare Tredje vice talmannen anmälde att Ulrika Heindorff M skulle tjänstgöra som ersättare för Jonas Jacobsson Gjörtler M under

2015-06-23

Riksdagens protokoll 2014/15:120 (pdf, 705 kB)

Riksdagens protokoll 2014/15:119

1  Justering av protokoll Protokollen för den 3 och 4 juni justerades. 2  Avsägelse Andre vice talmannen meddelade att Suzanne Svensson S avsagt sig uppdraget som suppleant i Nordiska rådets svenska delegation. Kammaren biföll denna avsägelse. 3  Anmälan om återtagande av plats i riksdagen Andre vice talmannen meddelade

2015-06-22

Riksdagens protokoll 2014/15:119 (pdf, 1050 kB)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:39 EU-nämndens sammanträde 2015-06-18

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:39 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-06-18 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Allmänna frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 19 maj Information och samråd inför möte i rådet den 23 juni Utrikes frågor

2015-06-18

Riksdagens protokoll 2014/15:118

1  Justering av protokoll Protokollet för den 2 juni justerades. 2  Anmälan om fördröjda svar på interpellationer Följande skrivelser hade kommit in: Interpellation 2014/15:687 Till riksdagen Interpellation 2014/15:687 Åtgärd för att mildra den diplomatiska skymfen mot Finland av Jeff Ahl SD Interpellationen kommer

2015-06-17

Riksdagens protokoll 2014/15:118 (pdf, 613 kB)

Riksdagens protokoll 2014/15:117

1  Justering av protokoll Protokollet för den 29 maj justerades. 2  Anmälan om fördröjt svar på interpellation Följande skrivelse hade kommit in: Interpellation 2014/15:674 Till riksdagen Interpellation 2014/15:674 Svenska hushållens ekonomi av Sotiris Delis M Interpellationen kommer att besvaras fredagen den 18 september

2015-06-16

Riksdagens protokoll 2014/15:117 (pdf, 1144 kB)

Riksdagens protokoll 2014/15:116

1  Justering av protokoll Protokollet för den 28 maj justerades. 2  Avsägelse Andre vice talmannen meddelade att Lena Ek C avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen från och med den 1 augusti 2015. Kammaren biföll denna avsägelse. 3  Anmälan om fördröjt svar på interpellation Följande skrivelse hade kommit in: Interpellation

2015-06-15

Riksdagens protokoll 2014/15:116 (pdf, 1851 kB)

Riksdagens protokoll 2014/15:115

1  Anmälan om fördröjda svar på interpellationer Följande skrivelser hade kommit in: Interpellation 2014/15:662 Till riksdagen Interpellation 2014/15:662 Infrastrukturministerns syn på riksintresset Bromma flygplats av Jessica Rosencrantz M Interpellationen kommer inte hinna besvaras inom tidsfristen. Skälen till dröjsmålet

2015-06-12

Riksdagens protokoll 2014/15:115 (pdf, 413 kB)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:38 EU-nämndens sammanträde 2015-06-12

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:38 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-06-12 kl. 8:30: Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Återrapport från möte i rådet den 12 maj Information och samråd inför möte i rådet den 19

2015-06-12