Dokument & lagar (678 träffar)

Betänkande 2006/07:CU24

Aktiebolagslagens bestämmelse om att aktieägare i advokataktiebolag i viss utsträckning svarar solidariskt med bolaget för förpliktelser mot klienter upphävs. Det införs också nya bestämmelser om uppdelning ("split") och sammanläggning av aktier. Förslagen innebär att uppdelning och sammanläggning ska beslutas av bolagsstämman. När det gäller frågan om vissa missbruk av aktiebolagslagens fusionsbestämmelser föreslår regeringen en provisorisk lösning. Den innebär att det för giltigt beslut om kontantfusioner ska krävas att beslutet biträds av aktieägare med mer än nio tiondelar av samtliga aktier i bolaget. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2007-04-17 Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-23 Beslut: 2007-05-23

Betänkande 2006/07:CU24 (pdf, 5647 kB)

Riksdagens protokoll 2006/07:103

Riksdagens protokoll 2006/07:103 Onsdagen den 9 maj Kl. 09:00 19:45 1 Förnyad bordläggning Föredrogs och bordlades åter  Civilutskottets betänkanden 2006/07:CU19 och CU20 Civilutskottets utlåtande 2006/07:CU30 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande 2006/07:MJU10 2 Tullkontroll av kontanta medel, m.m. Föredrogs

2007-05-09

Riksdagens protokoll 2006/07:103 (pdf, 1554 kB)

Betänkande 2006/07:SkU20

Folkbokföringslagen ändras så att statsministerns familjemedlemmar ska kunna vistas i statsministerns tjänstebostad utan att det leder till ändrad bosättning. Skatteverket ska dock på ansökan få besluta att en familjemedlem ska folkbokföras på tjänstebostadens adress. De nya reglerna börjar gälla den 1 juni 2007.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-16 Beslut: 2007-05-16

Betänkande 2006/07:SkU20 (pdf, 215 kB)

Betänkande 2006/07:SkU17

Kronofogdemyndigheten ska vara helt fristående och inte längre knuten till Skatteverket för strategisk ledning och styrning i administrativa frågor. Beslutet grundar sig på ett förslag från regeringen och syftar till att stärka borgenärernas och gäldenärernas förtroende för Kronofogdemyndigheten när det gäller kravet på opartiskhet. Beslutet innebär också att Skatteverket ska överta vissa uppgifter som till exempel ansökan om likvidation, ansökan om konkurs och bevaka det allmännas fordran i konkurs samt ansökan om företagsrekonstruktion och företräda det allmänna vid rekonstruktion.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-30

Betänkande 2006/07:SkU17 (pdf, 2189 kB) Webb-tv debatt om förslag: En fristående kronofogdemyndighet m.m. (prop. 2006/07:99 delvis)

Riksdagens protokoll 2006/07:102

Riksdagens protokoll 2006/07:102 Tisdagen den 8 maj Kl. 13:30 15:40 1 Meddelande om frågestund Talmannen meddelade att vid frågestunden torsdagen den 10 maj kl. 14.00 skulle följande statsråd närvara: Finansminister Anders Borg mförsvarsminister Mikael Odenberg mstatsrådet Maria Larsson kdjordbruksminister Eskil

2007-05-08

Riksdagens protokoll 2006/07:102 (pdf, 673 kB)

Betänkande 2006/07:MJU14

Riksdagen säger nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om fiskepolitik. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om Sveriges roll i utformningen av EU:s fiskepolitik, reform av den gemensamma fiskepolitiken, selektiva fiskemetoder, regelförenkling samt marin forskning.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 8
Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-05-16 Beslut: 2007-05-16

Betänkande 2006/07:MJU14 (pdf, 339 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fiskeripolitik

Riksdagens protokoll 2006/07:101

Riksdagens protokoll 2006/07:101 Fredagen den 4 maj Kl. 12:00 12:02 1 Justering av protokoll Justerades protokollen för den 2327 april. 2 Anmälan om återtagande av plats i riksdagen Tredje vice talmannen meddelade att Marie Engström v återtagit sin plats i riksdagen från och med den 1 maj, varigenom uppdraget som

2007-05-04

Riksdagens protokoll 2006/07:101 (pdf, 371 kB)

Kallelse och föredragningslista 2006/07:25 EU-nämndens sammanträde 2007-05-04

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2006/07:25 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2007-05-04 kl. 09.30 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista 1. Jordbruk och fiske Jordbruksminister Eskil Erlandsson Återrapport från ministerrådsmöte den 16 och 17 april 2007 Information och samråd inför ministerrådsmöte

2007-05-04

Kallelse och föredragningslista 2006/07:25_5B0Z EU-nämndens sammanträde 2007-05-04

EU-nämnden Utskick 2 2006/07:25 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2007-05-04 kl. 09.30 Plats: Skandiasalen N3


Bilaga, se huvuddokumentet för mer information

Betänkande 2006/07:MJU12

Riksdagen säger nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om biologisk mångfald. Skälet är främst att det redan pågår arbete i de flesta av de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om områdesskydd (nationalparker, naturreservat, strandskydd), förvaltning och skötsel av värdefulla områden, skydd och förvaltning av arter samt genetiskt modifierade organismer, GMO.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 16
Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-05-16 Beslut: 2007-05-16

Betänkande 2006/07:MJU12 (pdf, 397 kB) Webb-tv debatt om förslag: Biologisk mångfald

Betänkande 2006/07:MJU11

Riksdagen säger nej till motioner om havsmiljöpolitik. Skälet är att det redan pågår arbete i de frågor motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om Östersjöarbetet, förslaget till marin strategi för EU samt behovet av forskning om och åtgärder mot övergödning av havet.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 11
Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-05-16 Beslut: 2007-05-16

Betänkande 2006/07:MJU11 (pdf, 249 kB) Webb-tv debatt om förslag: Havsmiljöpolitik

Betänkande 2006/07:FiU18

Riksrevisionen har lämnat sin årsredovisning för 2006 till riksdagen. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra något mer.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-04-24 Debatt: 2007-05-16 Beslut: 2007-05-16

Betänkande 2006/07:FiU18 (pdf, 137 kB)

Riksdagens protokoll 2006/07:100

Riksdagens protokoll 2006/07:100 Fredagen den 27 april Kl. 09:00 10:43 1 Meddelande om svar på skriftliga frågor Talmannen meddelade att på grund av helgdag tisdagen den 1 maj skulle skriftliga frågor inlämnade före kl. 10.00 fredagen den 27 april besvaras senast kl. 12.00 torsdagen den 3 maj. Meddelandet hade delats

2007-04-27

Riksdagens protokoll 2006/07:100 (pdf, 615 kB)

Betänkande 2006/07:SoU12

Riksdagen antar regeringens förslag till ändringar i lagstiftningen när det gäller vissa läkemedels- och psykiatrifrågor. Förslaget innebär bland annat att Läkemedelsverket, redan i samband med beslutet att godkänna ett läkemedel, också ska avgöra om läkemedlet ska gå att byta ut mot ett annat likvärdigt och billigare läkemedel. Att beslutet om utbytbarhet på det viset kommer tidigare innebär minskade kostnader för samhället. Förslaget innebär också ändringar i bestämmelserna om utvisning av personer som av domstol har överlämnats till rättspsykiatrisk vård. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-05-09 Beslut: 2007-05-10

Betänkande 2006/07:SoU12 (pdf, 2571 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa läkemedels- och psykiatrifrågor

Betänkande 2006/07:SkU14

Riksdagen antar regeringens förslag om skärpt kontroll av kontanta medel som flyttas ut och in ur EU. De nya bestämmelserna krävs för att Sverige ska följa EU:s regler. Den som vill resa in eller ut ur EU med mer än 10 000 euro i kontanta medel ska anmäla detta till Tullverket. Syftet är bland annat att stoppa penningtvätt. Tullen ska få söka igenom till exempel bilar och bagage och även göra kroppsvisitation. Om de hittar mer kontanter än tillåtet ska de kunna ta hand om dem. Den som bryter mot reglerna kan få böter. Lagändringarna börjar gälla den 15 juni 2007.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-05-09 Beslut: 2007-05-09

Betänkande 2006/07:SkU14 (pdf, 792 kB)

Betänkande 2006/07:SfU8

Regeringen har lämnat en skrivelse till riksdagen som redovisar den svenska migrations- och asylpolitiken sedan 2005. Riksdagen avslutar ärendet utan att besluta något mer. Riksdagen säger också nej till motioner om asyl- och migrationsfrågor, bland annat frågor om uppehållstillstånd, verkställighet av avvisningsbeslut och visumkrav samt svenskt medborgarskap.

Förslagspunkter: 47 Reservationer: 49
Beredning: 2007-03-22 Justering: 2007-04-24 Debatt: 2007-05-09 Beslut: 2007-05-09

Betänkande 2006/07:SfU8 (pdf, 792 kB) Webb-tv debatt om förslag: Migration och asylpolitik

Betänkande 2006/07:MJU10

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om jakt och viltvård, i huvudsak med hänvisning till det arbete som pågår på området. Motionerna handlar bland annat om hänsynsfull jakt, Svenska Jägareförbundets allmänna uppdrag, skadskjutningar, viltrapportering och älgjakt. Vidare godkände riksdagen följande uttalande från miljö- och jordbruksutskottet om uthållig jakt och viltvård: Jakten innebär att viltproduktionen tillvaratas och den är också en uppskattad och värdefull fritidssysselsättning. Rätt utförd viltvård och jakt är det bästa sättet att hålla den svenska viltstammen frisk och livskraftig. Jägarens roll och betydelse i viltförvaltningen behöver förtydligas och legitimeras i samhällets och allmänhetens ögon.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 9
Justering: 2007-04-19 Debatt: 2007-05-10 Beslut: 2007-05-10

Betänkande 2006/07:MJU10 (pdf, 233 kB) Webb-tv debatt om förslag: Jakt och viltvård

Betänkande 2006/07:KrU11

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om stöd till ungdomsorganisationer och trossamfund. Skälet till att motionerna om stödet till ungdomsorganisationer avslogs är dels att Ungdomsstyrelsen utfärdat nya föreskrifter och allmänna råd, dels att det pågår en översyn av förordningen om statsbidraget och dels att flera utredningar pågår som berör frågan. Övriga motioner handlade om översyn av lagen om trossamfund, HBT-personers situation och synen på HBT-frågor i trossamfund och om att likställa religiösa och icke-religiösa livsåskådningsförbund när det gäller rätten till statsbidrag.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 2
Justering: 2007-04-24 Debatt: 2007-05-09 Beslut: 2007-05-10

Betänkande 2006/07:KrU11 (pdf, 149 kB) Webb-tv debatt om förslag: Stöd till ungdomsorganisationer och trossamfund

Riksdagens protokoll 2006/07:99

Riksdagens protokoll 2006/07:99 Torsdagen den 26 april Kl. 12:00 16:49 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 20 april. 2 Anmälan om kompletteringsval till socialförsäkringsutskottet Förste vice talmannen meddelade att Socialdemokraternas riksdagsgrupp på grund av uppkommen vakans anmält Magdalena

2007-04-26

Riksdagens protokoll 2006/07:99 (pdf, 816 kB)

Betänkande 2006/07:KrU10

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om folkbildning. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om tolkutbildning, kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildning, folkbildningens betydelse, ökat fokus på kvalitet och huvudansvaret för amatörkulturen.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 2
Justering: 2007-04-24 Debatt: 2007-05-09 Beslut: 2007-05-10

Betänkande 2006/07:KrU10 (pdf, 153 kB) Webb-tv debatt om förslag: Folkbildningsfrågor