Dokument & lagar (2 217 träffar)

Riksdagens protokoll 2019/20:48

Riksdagens snabbprotokoll 2019/20:48 Tisdagen den 10 december Kl. 13.0014.32 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Justering av protokoll Protokollen för den 19 och 20 november justerades. 2  Anmälan om fördröjda svar på interpellationer Följande skrivelser hade kommit in: Interpellation 2019/20:162

2019-12-10

Riksdagens protokoll 2019/20:48 (pdf, 259 kB)

Skrivelse 2019/20:56

Regeringens skrivelse 2019/20:56 Redovisning av användningen av hemliga Skr. tvångsmedel under 2018 2019/20:56 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 5 december 2019 Stefan Löfven Mikael Damberg Justitiedepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I skrivelsen redogör regeringen för


Utskottsberedning: Justitieutskottet Sista motionsdag: 2020-01-17

Skrivelse 2019/20:56 (pdf, 358 kB)

Proposition 2019/20:53

Regeringens proposition 2019/20:53 Underskott i förhållande till elnätsföretagens Prop. intäktsramar för tillsynsperioden 20122015 2019/20:53 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 5 december 2019 Stefan Löfven Anders Ygeman Infrastrukturdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: 2019/20:NU9
Sista motionsdag: 2020-01-17

Proposition 2019/20:53 (pdf, 279 kB)

Skrivelse 2019/20:50

Regeringens skrivelse 2019/20:50 Riksrevisionens rapport om jämställd Skr. sjukfrånvaro 2019/20:50 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 5 december 2019 Stefan Löfven Ardalan Shekarabi Socialdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I skrivelsen redogör regeringen för sin bedömning


Utskottsberedning: 2019/20:SfU13 Sista motionsdag: 2020-01-17

Skrivelse 2019/20:50 (pdf, 1489 kB)

Proposition 2019/20:49

Regeringens proposition 2019/20:49 Protokoll om immunitet och privilegier för Prop. Europeiska organisationen för kärnforskning 2019/20:49 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 5 december 2019 Stefan Löfven Matilda Ernkrans Utbildningsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll

Sista motionsdag: 2020-01-17

Proposition 2019/20:49 (pdf, 387 kB)

Interpellation 2019/20:202 av Lotta Olsson (M)

Interpellation 2019/20:202 Bredbandsutbyggnaden av Lotta Olsson M till Statsrådet Anders Ygeman S Vi lever i en tid med stora samhällsförändringar. Ny teknik utvecklas hela tiden och ger fantastiska möjligheter, men skapar också nya utmaningar. Vissa förändringar är kanske inte så tydliga, men mycket av den nya tekniken

Inlämnad: 2019-12-09 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2019/20:202 av Lotta Olsson (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:201 av Lotta Olsson (M)

Interpellation 2019/20:201 Vargpopulationens spridning av Lotta Olsson M till Statsrådet Jennie Nilsson S Vargfrågan diskuterades den 6 december i riksdagen. Landsbygdsministern lyfte då tydligt fram att vargpopulationen har minskat och att vargpopulationen därmed inte blivit större den senaste inventeringen skulle ha

Inlämnad: 2019-12-09 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:201 av Lotta Olsson (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2019/20:200 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2019/20:200 Definitionen av magasin av Marléne Lund Kopparklint M till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen har lagt fram en lagrådsremiss kring ett nytt förslag om licens för innehav av magasin. Regeringen hävdar att förslaget är nödvändigt för att bekämpa gängkriminaliteten. Utan licens för magasin

Inlämnad: 2019-12-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:200 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 88 kB)

Betänkande 2019/20:UU4

Utskottet föreslår att riksdagen lägger regeringens skrivelse till handlingarna.

Förslagspunkter: 6
Justering: 2019-12-05 Debatt: 2019-12-13 Beslut: 2019-12-17

Betänkande 2019/20:UU4 (pdf, 7694 kB)

Betänkande 2019/20:SfU3

Bifall till propositionen. Avslag på motionerna.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2019-12-05 Debatt: 2019-12-13 Beslut: 2019-12-17

Betänkande 2019/20:SfU3 (pdf, 315 kB)

Betänkande 2019/20:SfU2

Bifall till propositionen. Avslag på motionerna.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2019-12-05 Debatt: 2019-12-13 Beslut: 2019-12-17

Betänkande 2019/20:SfU2 (pdf, 234 kB)

Riksdagens protokoll 2019/20:47

Riksdagens snabbprotokoll 2019/20:47 Måndagen den 9 december Kl. 11.0011.24 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Meddelande om frågestund Talmannen meddelade att frågestund skulle äga rum torsdagen den 12 december kl. 14.00. 2  Anmälan om fördröjt svar på interpellation Följande skrivelse hade

2019-12-09

Riksdagens protokoll 2019/20:47 (pdf, 149 kB)

Interpellation 2019/20:199 av Gudrun Brunegård (KD)

Interpellation 2019/20:199 Yrkesutbildning för nyanlända av Gudrun Brunegård KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Utbildningsplikten som infördes 2018 innebär att den som inte bedöms vara matchningsbar mot arbetsmarknaden ska gå utbildning under etableringsprogrammets tid. I april 2019 var det ca 13 000 personer

Inlämnad: 2019-12-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:199 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:198 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2019/20:198 Det fria skolvalet av Daniel Riazat V till Utbildningsminister Anna Ekström S All forskning indikerar att betydelsen av elevers sociala bakgrund, klasstillhörighet och etniska bakgrund ökar när det gäller skolresultaten. Det fria skolvalet i grundskolan har bidragit till att elever vars föräldrar

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:198 av Daniel Riazat (V) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2019/20:197 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2019/20:197 Erkännande av färöiska körkort i Sverige av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Anna Hallberg S Det nordiska samarbetet har sedan 1952 bidragit till regionens sammanhållning och konkurrenskraft. Samarbetets drivmedel är de nordiska ländernas gemensamma värderingar och vilja att uppnå resultat.

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2020-01-23 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:197 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 110 kB)

Interpellation 2019/20:196 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2019/20:196 Åtgärder för att bryta bidragsberoendet av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S I januariöverenskommelsen anges tydligt att arbetslinjen gäller och att en av Sveriges allra största utmaningar är bidragsberoendet. Att arbetslinjen gäller och att regeringens politik kommer

Inlämnad: 2019-12-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:196 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 101 kB)

Riksdagens protokoll 2019/20:46

Riksdagens snabbprotokoll 2019/20:46 Fredagen den 6 december Kl. 09.0013.26 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Avsägelse Talmannen meddelade att Carina Ohlsson S avsagt sig uppdraget som suppleant i utrikesutskottet. Kammaren biföll denna avsägelse. 2  Anmälan om kompletteringsval Talmannen

2019-12-06

Riksdagens protokoll 2019/20:46 (pdf, 486 kB)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:195 Värnande av skatteundantag för förnybara drivmedel av Jens Holm V till Finansminister Magdalena Andersson S Utsläppen från transportsektorn ökar i en tid då de måste minska kraftigt. En ökad användning av hållbara förnybara drivmedel i stället för fossila kan snabbt minska våra utsläpp av växthusgaser.

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:195 av Jens Holm (V) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:194 Skatter på företag av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har sedan 2014 bedrivit en ekonomisk politik som har försvårat företagande och tillväxt. Skatterna har ökat kraftigt, regleringarna har ökat och reformerna har uteblivit. Företagsklimatet har försämrats,

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M) (pdf, 85 kB)