Dokument & lagar (1 292 träffar)

Utlåtande 2009/10:FiU43

Riksdagen beslutade att sända ett motiverat yttrande till Europaparlamentets, rådets och kommissionens ordförande. Av det motiverade yttrandet framgår att riksdagen anser att ett förslag från EU-kommissionen om en obligatorisk kreditmekanism mellan systemen inom EU för ersättning till investerare strider mot närhetsprincipen. EU-kommissionen vill att EU-länderna ska ställa upp för varandra om något av länderna inte klarar av att ge ersättning till investerare. Riksdagen menar att förslagen riskerar att leda till att vissa länder underfinansierar sina system. Detta eftersom länderna vet att det finns en sista utväg i form av lån från något annat EU-land. EU-kommissionen vill uppnå finansiell stabilitet. Det kan bättre, eller kanske endast, nås om ansvaret för finansieringen av systemen fullt ut blir ett nationellt ansvar, menar riksdagen. Det innebär också att riksdagen menar att förslagen bryter mot närhetsprincipen. Riksdagen välkomnar övriga delar av förslaget och anser att förslaget i huvudsak är väl utformat.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 1899-01-01 Justering: 2010-08-24 Debatt: 2010-10-06 Beslut: 2010-10-06

Utlåtande 2009/10:FiU43 (pdf, 53 kB)

Utlåtande 2009/10:FiU42

Riksdagen beslutade att sända ett motiverat yttrande till Europaparlamentets, rådets och kommissionens ordförande. Av det motiverade yttrandet framgår att riksdagen anser att ett förslag från EU-kommissionen om en obligatorisk kreditmekanism mellan insättningsgarantisystemen inom EU strider mot närhetsprincipen. EU-kommissionen vill att EU-länderna ska ställa upp för varandra om något av länderna inte klarar av dessa garantier. Riksdagen menar att förslagen riskerar att leda till att vissa länder underfinansierar sina system. Detta eftersom länderna vet att det finns en sista utväg i form av lån från något annat EU-land. EU-kommissionen vill uppnå finansiell stabilitet. Det kan bättre, eller kanske endast, nås om ansvaret för finansieringen av garantisystemen fullt ut blir ett nationellt ansvar, menar riksdagen. Det innebär också att riksdagen menar att förslagen bryter mot närhetsprincipen. Riksdagen välkomnar övriga delar av förslaget och anser att förslaget i huvudsak är väl utformat.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 1899-01-01 Justering: 2010-08-24 Debatt: 2010-10-06 Beslut: 2010-10-06

Utlåtande 2009/10:FiU42 (pdf, 54 kB) Webb-tv debatt om förslag: Subsidiaritetsprövning av direktivförslag om insättningsgarantisystem

Riksdagens protokoll 2009/10:147

Riksdagens protokoll 2009/10:147 Fredagen den 6 augusti Kl. 11:00 11:01 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 23 juli. 2 Anmälan om inkomna uppteckningar från EU-nämndssammanträde Talmannen anmälde att uppteckningar från EU-nämndens sammanträde måndagen den 12 juli inkommit. 3 Anmälan och omedelbar

2010-08-06

Riksdagens protokoll 2009/10:147 (pdf, 334 kB)

Riksdagens protokoll 2009/10:146

Riksdagens protokoll 2009/10:146 Fredagen den 23 juli Kl. 11:00 11:02 1 Justering av protokoll Justerades protokollen för den 23, 28 och 29 juni. 2 Anmälan om förändring i regeringens sammansättning Från statsminister Fredrik Reinfeldt m hade följande skrivelse inkommit: Till riksdagens talman  Jag har i dag med verkan

2010-07-23

Riksdagens protokoll 2009/10:146 (pdf, 381 kB)

Riksdagens protokoll 2009/10:145

Riksdagens protokoll 2009/10:145 Tisdagen den 29 juni Kl. 09:00 20:01 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 22 juni. 2 Anmälan om inkommet protokollsutdrag från utskott Förste vice talmannen anmälde att ett utdrag ur prot. 2009/10:34 från onsdagen den 23 juni i ärende om subsidiaritetsprövning av

2010-06-29

Riksdagens protokoll 2009/10:145 (pdf, 1639 kB)

Riksdagens protokoll 2009/10:144

Riksdagens protokoll 2009/10:144 Måndagen den 28 juni Kl. 13:00 19:21 1 Justering av protokoll Justerades protokollen för den 18 och 21 juni. 2 Anmälan om kompletteringsval till utskott Talmannen meddelade att Centerpartiets riksdagsgrupp på grund av uppkomna vakanser anmält Christer Eriksson som ledamot i skatteutskottet

2010-06-28

Riksdagens protokoll 2009/10:144 (pdf, 1068 kB)

Omröstning 2009/10:TU21p1 Ny kollektivtrafiklag

Votering: betänkande 2009/10:TU21 Ny kollektivtrafiklag m.m.förslagspunkt 1 Ny kollektivtrafiklag Riksdagen antar regeringens förslag till 1 lag om kollektivtrafik, 2 lag om ändring i lagen 1995:1649 om byggande av järnväg med den ändringen att plan- och bygglagen 1987:10ersätts med plan- och bygglagen 2010:0003 lag om

2010-06-23

Omröstning 2009/10:TU21p2 Åtgärder för att främja kollektivtrafiken

Votering: betänkande 2009/10:TU21 Ny kollektivtrafiklag m.m.förslagspunkt 2 Åtgärder för att främja kollektivtrafiken Riksdagen avslår motionerna 2009/10:T9 av Lena Hallengren m.fl. s, v, mp yrkande 2, 2009/10:T230 av Agneta Lundberg m.fl. s yrkandena 14, 15 och 20, 2009/10:T268 av Per Lodenius och Johan Linander båda

2010-06-23

Omröstning 2009/10:TU21p4 Färdtjänst och tillgänglig kollektivtrafik för funktionshindrade

Votering: betänkande 2009/10:TU21 Ny kollektivtrafiklag m.m.förslagspunkt 4 Färdtjänst och tillgänglig kollektivtrafik för funktionshindrade Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T262 av Ann-Christin Ahlberg s2008/09:T306 av Betty Malmberg m2008/09:T330 av Birgitta Sellén och Åke Sandström båda c yrkandena 1 och 2, 2008/09:T349

2010-06-23

Omröstning 2009/10:SkU37p1 Redovisning av skatteutgifter 2010

Votering: betänkande 2009/10:SkU37 Redovisning av skatteutgifter 2010, förslagspunkt 1 Redovisning av skatteutgifter 2010 Riksdagen avslår motion 2009/10:Sk14 yrkandena 1-3 och lägger skrivelse 2009/10:195 till handlingarna. Datum: 2010-06-23 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2010-06-23

Omröstning 2009/10:NU22p1 Förändrat uppdrag för Sveaskog

Votering: betänkande 2009/10:NU22 Förändrat uppdrag för Sveaskog AB, förslagspunkt 1 Förändrat uppdrag för Sveaskog Riksdagen godkänner regeringens förslag till förändrat uppdrag för Sveaskog AB. Därmed bifaller riksdagen proposition 2009/10:169 punkt 1 och avslår motion 2009/10:N13 yrkandena 1 och 4. Datum: 2010-06-23

2010-06-23

Omröstning 2009/10:FiU40p1 Förstärkt samordning av den ekonomiska politiken

Votering: betänkande 2009/10:FiU40 Utlåtande om förstärkt samordning av den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Förstärkt samordning av den ekonomiska politiken Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2010-06-23 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående

2010-06-23

Omröstning 2009/10:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2009/10:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2009/10:100 punkt 1 och

2010-06-23

Riksdagens protokoll 2009/10:143

Riksdagens protokoll 2009/10:143 Onsdagen den 23 juni Kl. 09:00 15:45 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 17 juni. 2 Ledighet Förste vice talmannen meddelade att Mikael Sandström m ansökt om fortsatt ledighet under tiden den 16 september4 oktober. Kammaren biföll denna ansökan. Förste vice talmannen

2010-06-23

Riksdagens protokoll 2009/10:143 (pdf, 1099 kB)

Omröstning 2009/10:UbU21p3 Övergripande mål

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 3 Övergripande mål Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 3, 2009/10:Ub14 yrkande 4 och 2009/10:Ub15 yrkande 3. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 117

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p10 Lika förutsättningar för kommunala och fristående skolor

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 10 Lika förutsättningar för kommunala och fristående skolor Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 11, 2009/10:Ub14 yrkande 15 och 2009/10:Ub15 yrkande 22. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 s, v, mp Parti

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p54 Behörighet till utbildning på gymnasial nivå

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 54 Behörighet till utbildning på gymnasial nivå Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 38 i denna del, 2009/10:Ub14 yrkande 35 i denna del och 2009/10:Ub15 yrkande 30 i denna del. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 1, 2009/10:Ub14 yrkande 1 och 2009/10:Ub15 yrkande 1. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p7 Lika tillgång till utbildning och likvärdig utbildning

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 7 Lika tillgång till utbildning och likvärdig utbildning Riksdagen avslår motion 2009/10:Ub13 yrkande 6. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 115 2 0 13 m 89 0 0

2010-06-22

Omröstning 2009/10:UbU21p32 Barnomsorg på obekväm arbetstid

Votering: betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag, förslagspunkt 32 Barnomsorg på obekväm arbetstid Riksdagen avslår motionerna 2009/10:Ub13 yrkande 22, 2009/10:Ub14 yrkande 29 och 2009/10:Ub15 yrkande 5. Datum: 2010-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 34 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2010-06-22