Dokument & lagar (72 träffar)

Omröstning 2007/08:FiU21p14 Användning av anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme m.m.

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 14 Användning av anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme m.m. Riksdagen godkänner den föreslagna användningen av det under utgiftsområde 21 Energi uppförda anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU21p23 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 23 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag i enlighet med bifogad specifikation samt bemyndigar regeringen att under 2008 dels för det

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU21p16 Nedläggning av Luftfartsstyrelsen

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 16 Nedläggning av Luftfartsstyrelsen Riksdagen godkänner att Luftfartsstyrelsen läggs ned den 1 januari 2009. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:99 punkt 17 och avslår motion 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. s yrkande 2. Datum: 2008-06-18

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken

Votering: betänkande 2007/08:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition

2008-06-18

Omröstning 2007/08:MJU18p4 Behov av ny kunskap

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 4 Behov av ny kunskap Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 13, 2007/08:MJ13 i denna del och 2007/08:MJ14 yrkandena 4 och 5. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s Parti Ja Nej Avstående

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p16 Ökat uttag av biobränsle

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 16 Ökat uttag av biobränsle Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ14 yrkande 20, 2007/08:MJ15 yrkandena 10-12 och 2007/08:MJ412 yrkande 15. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 25 v Parti Ja Nej

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p9 Skogs- och miljöredovisning

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 9 Skogs- och miljöredovisning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 3, 2007/08:MJ14 yrkande 11 och 2007/08:MJ234 yrkande 4. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 s, v Parti Ja Nej

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p19 Skydd av skogsmark

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 19 Skydd av skogsmark Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 7, 2007/08:MJ13 i denna del, 2007/08:MJ14 yrkande 28, 2007/08:MJ15 yrkande 9, 2007/08:MJ221 och 2007/08:MJ234 yrkande 1. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ15 yrkande 1. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 99 2 0 29 m 87 0 0 10 c 21

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p17 Skogens vatten

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 17 Skogens vatten Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ14 yrkande 24. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 27 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 102 0 0 28 m 87 0 0 10 c 21 0

2008-06-16

Omröstning 2007/08:FiU24p1 Uppföljning av utvärderingen 1995-2005

Votering: betänkande 2007/08:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken, förslagspunkt 1 Uppföljning av utvärderingen 1995-2005 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om resultatet av utvärderingen av den svenska penningpolitiken 1995-2005. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU17p2 Finansiering av djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 2 Finansiering av djurskyddskontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ4 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:MJ5 yrkande 2. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p1 Djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 1 Djurskyddskontroll m.m. a Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i djurskyddslagen 1988:534b Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2006:805 om foder och animaliska biprodukter, c Riksdagen

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p3 Resurser till djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 3 Resurser till djurskyddskontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ5 yrkandena 3 och 4 samt 2007/08:MJ6 yrkande 2. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-11

Omröstning 2007/08:FiU31p1 Riksrevisionens styrelses framställning angående krisberedskap i betalningssystemet

Votering: betänkande 2007/08:FiU31 Krisberedskap i betalningssystemet, förslagspunkt 1 Riksrevisionens styrelses framställning angående krisberedskap i betalningssystemet Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS24. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej

2008-06-09

Omröstning 2007/08:MJU16p3 Differentierade sanktionsavgifter

Votering: betänkande 2007/08:MJU16 Administrativa sanktioner på yrkesfiskets område m.m.förslagspunkt 3 Differentierade sanktionsavgifter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ9 yrkande 2, 2007/08:MJ10 yrkande 1, 2007/08:MJ11 yrkande 2 och 2007/08:MJ464 yrkande 8. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-05-21

Omröstning 2007/08:MJU16p10 Internationella fiskeavtal

Votering: betänkande 2007/08:MJU16 Administrativa sanktioner på yrkesfiskets område m.m.förslagspunkt 10 Internationella fiskeavtal Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ366 yrkande 17 och 2007/08:MJ450. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 s, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-05-21

Omröstning 2007/08:MJU16p1 Lag om ändring i fiskelagen

Votering: betänkande 2007/08:MJU16 Administrativa sanktioner på yrkesfiskets område m.m.förslagspunkt 1 Lag om ändring i fiskelagen Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i fiskelagen 1993:787Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:107 och avslår motionerna 2007/08:MJ9 yrkande 1 och 2007/08:MJ11

2008-05-21

Omröstning 2007/08:MJU15p1 Utveckling av havsmiljöarbetet

Votering: betänkande 2007/08:MJU15 Vatten- och luftvård, förslagspunkt 1 Utveckling av havsmiljöarbetet Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U353 yrkande 9, 2007/08:MJ284, 2007/08:MJ289 yrkande 1 och 2007/08:MJ452. Datum: 2008-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s Parti Ja Nej Avstående

2008-05-20

Omröstning 2007/08:MJU15p4 Bottentrålningens miljöeffekter i Östersjön

Votering: betänkande 2007/08:MJU15 Vatten- och luftvård, förslagspunkt 4 Bottentrålningens miljöeffekter i Östersjön Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ366 yrkande 8. Datum: 2008-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 111 1 0 18 m 88 0 0

2008-05-20

Paginering