Dokument & lagar (71 träffar)

Omröstning 2007/08:FiU21p14 Användning av anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme m.m.

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 14 Användning av anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme m.m. Riksdagen godkänner den föreslagna användningen av det under utgiftsområde 21 Energi uppförda anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU21p23 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 23 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag i enlighet med bifogad specifikation samt bemyndigar regeringen att under 2008 dels för det

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU21p16 Nedläggning av Luftfartsstyrelsen

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 16 Nedläggning av Luftfartsstyrelsen Riksdagen godkänner att Luftfartsstyrelsen läggs ned den 1 januari 2009. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:99 punkt 17 och avslår motion 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. s yrkande 2. Datum: 2008-06-18

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken

Votering: betänkande 2007/08:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU24p1 Uppföljning av utvärderingen 1995-2005

Votering: betänkande 2007/08:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken, förslagspunkt 1 Uppföljning av utvärderingen 1995-2005 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om resultatet av utvärderingen av den svenska penningpolitiken 1995-2005. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v

2008-06-16

Omröstning 2007/08:FiU31p1 Riksrevisionens styrelses framställning angående krisberedskap i betalningssystemet

Votering: betänkande 2007/08:FiU31 Krisberedskap i betalningssystemet, förslagspunkt 1 Riksrevisionens styrelses framställning angående krisberedskap i betalningssystemet Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS24. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej

2008-06-09

Omröstning 2007/08:FiU26p1 Förändringar i kostnadsutjämningen för LSS-verksamhet

Votering: betänkande 2007/08:FiU26 Förändringar i kostnadsutjämningen för LSS-verksamhet, förslagspunkt 1 Förändringar i kostnadsutjämningen för LSS-verksamhet Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om utjämning av kostnader för stöd och service till vissa funktionshindrade, 2. lag om ändring i lagen 1965:269

2008-05-14

Omröstning 2007/08:UbU13p2 Statliga utvecklingsinsatser på skolområdet m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UbU13 Nya skolmyndigheter, förslagspunkt 2 Statliga utvecklingsinsatser på skolområdet m.m. Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub2. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 98 0 32 m 79 0 0 18

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p43 Genuspedagoger

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 43 Genuspedagoger Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub306 yrkande 3 och 2007/08:Ub566 yrkande 32. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 49 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 1 100 0 29 m 80 0

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p39 Omprövning av betyg

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 39 Omprövning av betyg Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub566 yrkande 30. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 44 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 99 1 30 m 80 0 0 17 c 26 0 0 3 fp

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p26 Återkallande av godkännande

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 26 Återkallande av godkännande Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub353 yrkande 6, 2007/08:Ub483 och 2007/08:Ub516 yrkande 3. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 29 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p11 Särskild statlig satsning

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 11 Särskild statlig satsning Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub511 yrkande 3. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 80 0 0 17 c 26 0 0 3 fp 18

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p4 Skolans värdegrund

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 4 Skolans värdegrund Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub285, 2007/08:Ub306 yrkande 2, 2007/08:Ub349, 2007/08:Ub407, 2007/08:Ub482, 2007/08:Ub488, 2007/08:Ub516 yrkande 1 och 2007/08:Ub536. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p24 Överskott i verksamheten

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 24 Överskott i verksamheten Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub353 yrkande 9 och 2007/08:Ub511 yrkande 11. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 25 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 101 0 29 m 80

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p17 Kommunernas inflytande över friskoleetablering

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 17 Kommunernas inflytande över friskoleetablering Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub218, 2007/08:Ub353 yrkande 3, 2007/08:Ub366, 2007/08:Ub398, 2007/08:Ub401, 2007/08:Ub471, 2007/08:Ub509, 2007/08:Ub511 yrkande 10 och 2007/08:Ub521. Datum: 2008-04-17 Omröstning

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p72 Rätt till fritidshem

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 72 Rätt till fritidshem Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub229 yrkandena 1 och 2. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 74 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 100 1 0 29 m 80 0 0 17 c 26 0 0 3 fp

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p70 Feministiskt självförsvar

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 70 Feministiskt självförsvar Riksdagen avslår motion 2007/08:Ub306 yrkande 1. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 73 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 101 0 0 29 m 80 0 0 17 c 26 0 0 3 fp 18

2008-04-17

Omröstning 2007/08:UbU11p22 Privatisering av kommunala skolor

Votering: betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan, förslagspunkt 22 Privatisering av kommunala skolor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ub203, 2007/08:Ub353 yrkande 7 och 2007/08:Ub505. Datum: 2008-04-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 100

2008-04-17

Omröstning 2007/08:FiU18p5 Kreditprövning och kreditupplysning

Votering: betänkande 2007/08:FiU18 Bankfrågor m.m.förslagspunkt 5 Kreditprövning och kreditupplysning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Fi236 yrkandena 1 och 2, 2007/08:Fi240 yrkandena 1, 2, 5 och 6, 2007/08:Fi261, 2007/08:C208 yrkandena 5 och 6 samt 2007/08:C383 yrkande 2. Datum: 2008-04-10 Omröstning i sakfrågan

2008-04-10

Omröstning 2007/08:FiU18p4 Saneringslån och statliga sociala lån

Votering: betänkande 2007/08:FiU18 Bankfrågor m.m.förslagspunkt 4 Saneringslån och statliga sociala lån Riksdagen avslår motion 2007/08:C208 yrkandena 10 och 11. Datum: 2008-04-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 96 0 0 34 m 76 0 0 21 c

2008-04-10

Paginering