Dokument & lagar (51 träffar)

Omröstning 2005/06:MJU23p23 Straffbestämmelser m.m.

Votering: betänkande 2005/06:MJU23 Anpassningar till nya EG-bestämmelser om livsmedel, foder, djurhälsa, djurskydd och växtskydd m.m.förslagspunkt 23 Straffbestämmelser m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:MJ20 yrkande 11 och 2005/06:MJ21 yrkande 17. Datum: 2006-06-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2006-06-02

Omröstning 2005/06:FöU9p6 Frivillig medverkan i säkerhetsarbetet

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 6 Frivillig medverkan i säkerhetsarbetet Riksdagen avslår motionerna 2004/05:MJ5 yrkande 4, 2005/06:Fö7 yrkandena 4, 6 och 7 samt 2005/06:Fö234. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 m,

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p4 Den lokala krishanteringsförmågan

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 4 Den lokala krishanteringsförmågan Riksdagen avslår motionerna 2002/03:Fö253 yrkandena 3 och 4 samt 2004/05:MJ6 yrkande 2. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c, fp, kd Parti Ja

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p2 Den nationella krishanteringsförmågan

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 2 Den nationella krishanteringsförmågan Riksdagen avslår motionerna 2002/03:Fö250, 2002/03:Fö259 yrkandena 1-3, 2002/03:Fö260 yrkandena 3 och 4, 2003/04:Fö259 yrkandena 3 och 5, 2004/05:MJ9 yrkande 1, 2005/06:Ju564 yrkandena 9

2006-05-30

Omröstning 2005/06:MJU24p2 Lagförslagen i övrigt

Votering: betänkande 2005/06:MJU24 Finansieringen av kärnavfallets slutförvaring, förslagspunkt 2 Lagförslagen i övrigt Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om finansiella åtgärder för hanteringen av restprodukter från kärnteknisk verksamhet, 2. lag om ändring i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet i den

2006-05-19

Omröstning 2005/06:MJU24p4 Behov av höjda avgiftsnivåer

Votering: betänkande 2005/06:MJU24 Finansieringen av kärnavfallets slutförvaring, förslagspunkt 4 Behov av höjda avgiftsnivåer Riksdagen avslår motion 2005/06:MJ24 av Åsa Domeij mp yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-05-19

Omröstning 2005/06:FöU11p3 Belastningsregistret

Votering: betänkande 2005/06:FöU11 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret, förslagspunkt 3 Belastningsregistret Riksdagen avslår motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. vDatum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 122 0

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU11p2 Staber och förvaltningar

Votering: betänkande 2005/06:FöU11 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret, förslagspunkt 2 Staber och förvaltningar Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Fö8 av Jörgen Johansson och Staffan Danielsson båda c yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:Fö10 av Eskil Erlandsson m.fl. c, m, fp, kd yrkandena 1, 2 i denna del,

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU11p1 Styrning

Votering: betänkande 2005/06:FöU11 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret, förslagspunkt 1 Styrning Riksdagen avslår motion 2005/06:Fö10 av Eskil Erlandsson m.fl. c, m, fp, kd yrkande 2 i denna del. Datum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja Nej

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU10p1 Renovering och modifiering av Haubits 77B

Votering: betänkande 2005/06:FöU10 Renovering och modifiering av artillerisystemet Haubits 77B, förslagspunkt 1 Renovering och modifiering av Haubits 77B Riksdagen bifaller proposition 2005/06:132 och avslår motion 2005/06:Fö5 av Allan Widman m.fl. fpDatum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU12p3 Ersättning vid naturkatastrofer, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:FöU12 Naturkatastrofer, m.m.förslagspunkt 3 Ersättning vid naturkatastrofer, m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Fö215, 2005/06:Fö219, 2005/06:Fö222, 2005/06:Fö241 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:Fö255. Datum: 2006-05-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti

2006-05-10

Omröstning 2005/06:FöU12p2 Ansvar för förebyggande arbete mot naturkatastrofer, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:FöU12 Naturkatastrofer, m.m.förslagspunkt 2 Ansvar för förebyggande arbete mot naturkatastrofer, m.m. Riksdagen avslår motionerna 2004/05:Fö231 yrkande 2, 2004/05:Fö233 yrkande 2, 2004/05:MJ5 yrkande 1, 2005/06:Fö224 yrkandena 1-3, 2005/06:Fö248 och 2005/06:N4. Datum: 2006-05-10 Omröstning

2006-05-10

Omröstning 2005/06:MJU16p14 Vissa övriga rovdjursfrågor m.m.

Votering: betänkande 2005/06:MJU16 Jakt och viltvård, förslagspunkt 14 Vissa övriga rovdjursfrågor m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:MJ296 yrkande 1, 2005/06:MJ305 yrkande 3 och 2005/06:MJ517 yrkandena 3 och 4. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 v, mp Parti Ja Nej

2006-04-27

Omröstning 2005/06:MJU16p3 Skyddsjakt på initiativ av enskild utan tillstånd

Votering: betänkande 2005/06:MJU16 Jakt och viltvård, förslagspunkt 3 Skyddsjakt på initiativ av enskild utan tillstånd Riksdagen avslår motionerna 2005/06:MJ206, 2005/06:MJ238, 2005/06:MJ251 yrkande 6, 2005/06:MJ263, 2005/06:MJ270, 2005/06:MJ275 yrkande 1, 2005/06:MJ305 yrkande 2, 2005/06:MJ314 yrkande 1, 2005/06:MJ350

2006-04-27

Omröstning 2005/06:MJU13p4 Prioriteringar mellan insatsområdena m.m.

Votering: betänkande 2005/06:MJU13 Den övergripande strategiska inriktningen av kommande landsbygdsprogrammet m.m.förslagspunkt 4 Prioriteringar mellan insatsområdena m.m. Riksdagen avslår motion 2005/06:MJ15 yrkandena 4 och 5. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 m, c, fp, kd

2006-04-27

Omröstning 2005/06:MJU13p42 Parlamentarisk förankring m.m.

Votering: betänkande 2005/06:MJU13 Den övergripande strategiska inriktningen av kommande landsbygdsprogrammet m.m.förslagspunkt 42 Parlamentarisk förankring m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:MJ16 yrkande 3 och 2005/06:MJ17 yrkande 23. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-04-27

Omröstning 2005/06:MJU13p9 Jämställdhetsperspektivet

Votering: betänkande 2005/06:MJU13 Den övergripande strategiska inriktningen av kommande landsbygdsprogrammet m.m.förslagspunkt 9 Jämställdhetsperspektivet Riksdagen avslår motion 2005/06:MJ334 yrkande 12. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-04-27

Omröstning 2005/06:FöU8p2 Tjänstgöring utomlands

Votering: betänkande 2005/06:FöU8 Totalförsvarsplikt och samhällstjänst, förslagspunkt 2 Tjänstgöring utomlands Riksdagen avslår motion 2005/06:Fö218 av Eskil Erlandsson m.fl. c, m, fp, kd yrkande 8. Datum: 2006-03-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående

2006-03-31

Omröstning 2005/06:FöU8p1 Kvinnlig plikt

Votering: betänkande 2005/06:FöU8 Totalförsvarsplikt och samhällstjänst, förslagspunkt 1 Kvinnlig plikt Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Fö213 av Anders Bengtsson och Hillevi Larsson båda s och 2005/06:Fö245 av Berit Jóhannesson m.fl. v yrkande 1. Datum: 2006-03-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2006-03-31

Omröstning 2005/06:FöU7p2 Förebyggande verksamhet

Votering: betänkande 2005/06:FöU7 Räddningstjänst och skydd mot olyckor, förslagspunkt 2 Förebyggande verksamhet Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Fö227, 2005/06:Fö229, 2005/06:Fö240, 2005/06:Fö244 och 2005/06:So552 yrkande 18. Datum: 2006-03-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti

2006-03-31

Paginering