Dokument & lagar (210 träffar)

Omröstning 2008/09:JuU31p1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst

Votering: betänkande 2008/09:JuU31 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst, förslagspunkt 1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2009-09-16 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s Parti

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU30p1 Förtursförklaring i domstol

Votering: betänkande 2008/09:JuU30 Förtursförklaring i domstol, förslagspunkt 1 Förtursförklaring i domstol Riksdagen antar regeringens förslag till lag om förtursförklaring i domstol. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:213 och avslår motion 2008/09:Ju27. Datum: 2009-09-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU29p1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

Votering: betänkande 2008/09:JuU29 Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta, förslagspunkt 1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta Riksdagen godkänner det inom Europeiska

2009-09-16

Omröstning 2008/09:UU11p36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen (CCW)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen CCW Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 50. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 30 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka (NRF)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka NRF Riksdagen avslår motion 2008/09:U18 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 18 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p12 Civil-militär samverkan

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 12 Civil-militär samverkan Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 44. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18 m 86 0 0 11 c 26

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p21 Natoövningar inom svenskt territorium

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 21 Natoövningar inom svenskt territorium Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 3, 2008/09:U17 yrkande 5 och 2008/09:U19 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 v, mp Parti Ja

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 5, 2007/08:U273, 2007/08:U348 yrkande 7, 2007/08:U356, 2008/09:U17 yrkande 1, 2008/09:U18 yrkande 1, 2008/09:U230, 2008/09:U279,

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 47. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0

2009-06-16

Omröstning 2008/09:JuU23p3 Domkretsar för de allmänna förvaltningsdomstolarna

Votering: betänkande 2008/09:JuU23 En långsiktigt hållbar organisation för de allmänna förvaltningsdomstolarna i första instans, förslagspunkt 3 Domkretsar för de allmänna förvaltningsdomstolarna Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Ju21, 2008/09:Ju22 och 2008/09:Ju23. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-06-11

Omröstning 2008/09:JuU23p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:JuU23 En långsiktigt hållbar organisation för de allmänna förvaltningsdomstolarna i första instans, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2008/09:Ju24 yrkandena 1 och 2. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2009-06-11

Omröstning 2008/09:UU16p4 Vatten

Votering: betänkande 2008/09:UU16 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 4 Vatten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U253 yrkande 3, 2007/08:U226 yrkandena 12-14 och 16, 2007/08:U276 yrkande 3, 2007/08:U358 yrkande 4 i denna del och 2008/09:U208 yrkande 6. Datum: 2009-05-14 Omröstning

2009-05-14

Omröstning 2008/09:UU16p1 Mål och inriktning m.m.

Votering: betänkande 2008/09:UU16 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 1 Mål och inriktning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2006/07:N201 yrkande 9, 2007/08:U358 yrkandena 4 i denna del och 12, 2007/08:U359 yrkandena 13, 14 och 16, 2008/09:U267, 2008/09:U296 yrkandena 1 och 2 samt 2008/09:U349

2009-05-14

Omröstning 2008/09:JuU17p5 Påföljdssystemet

Votering: betänkande 2008/09:JuU17 Straffet för mord m.m.förslagspunkt 5 Påföljdssystemet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Ju14 yrkande 2 och 2008/09:Ju16 yrkande 3. Datum: 2009-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 105 0 25 m

2009-05-14

Omröstning 2008/09:JuU17p2 Livstidsstraffet

Votering: betänkande 2008/09:JuU17 Straffet för mord m.m.förslagspunkt 2 Livstidsstraffet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Ju15 yrkande 2 och 2008/09:Ju16 yrkande 1. Datum: 2009-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 101 3 0 26 m 79

2009-05-14

Omröstning 2008/09:UU17p1 Kommissionens årliga politiska strategi för år 2010

Votering: betänkande 2008/09:UU17 Kommissionens årliga politiska strategi för år 2010, förslagspunkt 1 Kommissionens årliga politiska strategi för år 2010 Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2009-05-06 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p24 Införlivning av nya direktiv

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 24 Införlivning av nya direktiv Riksdagen avslår motion 2008/09:U14 yrkande 6. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 s, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p20 Miljö- och jordbrukspolitik

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 20 Miljö- och jordbrukspolitik Riksdagen avslår motion 2008/09:U14 yrkande 5. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 17 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p10 Vissa aktuella skattefrågor inom EU

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 10 Vissa aktuella skattefrågor inom EU Riksdagen avslår motionerna 2008/09:U14 yrkandena 10-12 och 2008/09:U361. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 s, v Parti Ja Nej

2009-05-06

Omröstning 2008/09:UU10p14 Associeringsavtalen med Centralamerika och Andinska gemenskapen

Votering: betänkande 2008/09:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008, förslagspunkt 14 Associeringsavtalen med Centralamerika och Andinska gemenskapen Riksdagen avslår motion 2008/09:U257 yrkandena 1-12. Datum: 2009-05-06 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 v, mp Parti

2009-05-06