Dokument & lagar (147 träffar)

Omröstning 2008/09:UU11p36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen (CCW)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen CCW Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 50. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 30 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka (NRF)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka NRF Riksdagen avslår motion 2008/09:U18 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 18 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p12 Civil-militär samverkan

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 12 Civil-militär samverkan Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 44. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18 m 86 0 0 11 c 26

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p21 Natoövningar inom svenskt territorium

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 21 Natoövningar inom svenskt territorium Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 3, 2008/09:U17 yrkande 5 och 2008/09:U19 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 v, mp Parti Ja

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 5, 2007/08:U273, 2007/08:U348 yrkande 7, 2007/08:U356, 2008/09:U17 yrkande 1, 2008/09:U18 yrkande 1, 2008/09:U230, 2008/09:U279,

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 47. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p3 EU:s strategi för Östersjöregionen m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 3 EU:s strategi för Östersjöregionen m.m. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 1 i denna del, 2008/09:MJ13 yrkande 4, 2008/09:MJ205 yrkande 1, 2008/09:MJ271, 2008/09:MJ459 yrkande 31 och 2008/09:MJ483. Datum: 2009-06-16

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p2 Havspolitik och global utveckling m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 2 Havspolitik och global utveckling m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:MJ13 yrkandena 1-3. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 113 0 0 17

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p16 Hållbar sjöfart

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 16 Hållbar sjöfart Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 3 i denna del, 2008/09:MJ11 yrkandena 30 och 33 samt 2008/09:MJ13 yrkandena 7 och 16. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p14 Utkast och bottentrålning

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 14 Utkast och bottentrålning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ11 yrkandena 15, 16 och 19 samt 2008/09:MJ13 yrkandena 13 och 14. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 v, mp Parti Ja

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p12 EU:s fiskeavtal med tredjeland

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 12 EU:s fiskeavtal med tredjeland Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ11 yrkande 21 och 2008/09:MJ13 yrkande 31. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU29p27 Konventionen om barlastvatten

Votering: betänkande 2008/09:MJU29 En sammanhållen svensk havspolitik m.m.förslagspunkt 27 Konventionen om barlastvatten Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ10 yrkande 2 i denna del, 2008/09:MJ11 yrkande 39 och 2008/09:MJ13 yrkande 18. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 44

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p7 Vision till 2050

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 7 Vision till 2050 Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ449 yrkande 3, 2007/08:MJ463 yrkandena 1 och 2, 2008/09:U322 yrkande 10 och 2008/09:MJ17 yrkande 3. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p39 Framtida transportinfrastruktur

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 39 Framtida transportinfrastruktur Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ16 yrkande 1, 2008/09:MJ17 yrkande 14, 2008/09:MJ18 yrkandena 14 och 15 i denna del och 2008/09:MJ19 yrkandena 7-9. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p17 Kilometerskatt

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 17 Kilometerskatt Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ17 yrkande 17 och 2008/09:MJ19 yrkande 13. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p6 Mål till 2020

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 6 Mål till 2020 Riksdagen godkänner vad regeringen förordar om mål för den svenska klimatpolitiken till 2020. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:162 punkt 1 och avslår motionerna 2007/08:MJ300 yrkandena 1-3, 2007/08:MJ449 yrkande

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU28p10 Åtgärder och styrmedel

Votering: betänkande 2008/09:MJU28 Riktlinjer för klimatpolitiken m.m.förslagspunkt 10 Åtgärder och styrmedel Riksdagen avslår motionerna 2008/09:MJ17 yrkande 11 och 2008/09:MJ208. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112

2009-06-16

Omröstning 2008/09:MJU23p2 Fiskebestånden m.m.

Votering: betänkande 2008/09:MJU23 Överlåtbara fiskerättigheter m.m.förslagspunkt 2 Fiskebestånden m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:MJ20 yrkandena 3, 4 och 8. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 104 0 26 m 83 0

2009-06-11

Omröstning 2008/09:MJU27p1 Regeringens tillåtlighetsprövning

Votering: betänkande 2008/09:MJU27 Prövning av vindkraft, förslagspunkt 1 Regeringens tillåtlighetsprövning Riksdagen antar 17 kap. 6 regeringens förslag till lag om ändring i miljöbalken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:146 punkt 2 i denna del och avslår motion 2008/09:MJ9 yrkande 4. Datum: 2009-05-20

2009-05-20

Omröstning 2008/09:UU16p4 Vatten

Votering: betänkande 2008/09:UU16 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 4 Vatten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U253 yrkande 3, 2007/08:U226 yrkandena 12-14 och 16, 2007/08:U276 yrkande 3, 2007/08:U358 yrkande 4 i denna del och 2008/09:U208 yrkande 6. Datum: 2009-05-14 Omröstning

2009-05-14