Dokument & lagar (52 träffar)

Betänkande 2005/06:TU15

Riksdagen har godkänt att utskottet skjuter upp till riksmötet 2006/07 behandlingen av regeringens förslag om dels straffrättsliga regler mot förorening från fartyg, dels hamnskydd.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-02 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:TU15 (pdf, 16 kB)

Omröstning 2005/06:TU16p1 Kommunalt inflytande

Votering: betänkande 2005/06:TU16 Ändring i lagen om elektronisk kommunikation, förslagspunkt 1 Kommunalt inflytande Riksdagen avslår motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. v yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 c, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-06-01

Omröstning 2005/06:TU5p1 Transportpolitikens mål

Votering: betänkande 2005/06:TU5 Moderna transporter, förslagspunkt 1 Transportpolitikens mål Riksdagen godkänner vad regeringen föreslår om ändring av delmålen för god miljö och hållbar regional utveckling. Därmed bifaller riksdagen proposition 2005/06:160 punkt 4 och avslår motion 2004/05:N11 av Åsa Torstensson m.fl.

2006-05-30

Betänkande 2005/06:TU16

Samhället får en större möjlighet att tvinga operatörer att tillhandhahålla en samlokalisering i mobilmaster så att flera operatöter kan dela på samma mast. Syftet ska vara att skydda miljön, uppnå mål för fysisk planering eller skydda folkhälsan eller allmän säkerhet. Lagändringen börjar gälla den 1 juli 2006.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2006-04-27 Justering: 2006-05-18 Debatt: 2006-05-31 Beslut: 2006-06-01

Betänkande 2005/06:TU16 (pdf, 116 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ändring i lagen om elektronisk kommunikation

Omröstning 2005/06:TU14p2 Fullbordande av brottet

Votering: betänkande 2005/06:TU14 Åtgärder mot svarttaxi m.m.förslagspunkt 2 Fullbordande av brottet Riksdagen avslår motion 2005/06:T9 av Elizabeth Nyström m.fl. m yrkande 1. Datum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 120 0 0 24 m

2006-05-16

Omröstning 2005/06:TU14p7 Taxameterfrågor

Votering: betänkande 2005/06:TU14 Åtgärder mot svarttaxi m.m.förslagspunkt 7 Taxameterfrågor Riksdagen avslår motion 2005/06:T12 av Magdalena Andersson mDatum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 120 0 0 24 m 0 44 0 11

2006-05-16

Betänkande 2005/06:TU5

Regeringen har redovisat sina mål, principer och strategier för transportpolitiken. Medborgar- och kundperspektivet lyfts fram liksom behovet av hållbara transportlösningar för regional utveckling och vidgade arbetsmarknadsregioner. Riksdagen godkände inriktningen på transportpolitiken och sade ja till regeringens förslag på åtgärder. Det innebär bland annat följande: Trafikhuvudmännen får på försök ta ansvar för interregional järnvägstrafik i del av Norrland. Charter- och nattågstrafik öppnas för konkurrens. Ett utvecklingsprogram för kollektivtrafik med fokus på tillgänglighet för funktionshindrade, stationsfrågor och samordning av information tas fram. Resenärernas rättigheter stärks med en ny lag och förändringar i lagarna om färdtjänst och riksfärdtjänst. Det ska ställas krav på förarbevis och registreringsplikt för vissa fritidsbåtar. Utformningen av förarbeviset ska först utredas. Driftbidragen till icke-statliga flygplatser ska endast ges när goda kollektiva transportalternativ saknas. En nationell flygplatsöversyn ska göras. En effektiv samverkan mellan transportslag ska främjas genom att ett strategiskt nät av godsterminaler och hamnar pekas ut.

Förslagspunkter: 50 Reservationer: 40
Beredning: 2006-04-04 Justering: 2006-05-16 Debatt: 2006-05-30 Beslut: 2006-05-30

Betänkande 2005/06:TU5 (pdf, 1631 kB) Webb-tv debatt om förslag: Moderna transporter

Betänkande 2005/06:TU14

Riksdagen uppmanar regeringen att skynda på arbetet mot den ekonomiska brottsligheten inom taxinäringen. Det skulle innebära att regeringen under denna mandatperiod lämnar en remiss till lagrådet med förslag på åtgärder. På så sätt skulle ett förslag till riksdagen kunna presenteras redan i höst. Regeringens utredning har bland annat föreslagit att det ska bli obligatoriskt att föra över informationen från taxametern till en redovisningscentral. Utredningen visar att taxinäringen årligen undanhåller intäkter på 4 miljarder kronor. Riksdagen beslutade även att den som utfört en enstaka körning med svarttaxi ska kunna dömas till böter. På så vis ska det bli lättare att bekämpa svarttaxikörningarna. Lagändringen börjar gälla den 1 juli. Den 1 april 2007 införs också ett nytt, praktiskt körprov för den som ansöker om taxiförarlegitimation.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 2
Beredning: 2006-04-06 Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-12 Beslut: 2006-05-16

Betänkande 2005/06:TU14 (pdf, 238 kB) Webb-tv debatt om förslag: Åtgärder mot svarttaxi m.m.

Omröstning 2005/06:TU13p12 Trafikförseelser och sanktioner

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 12 Trafikförseelser och sanktioner Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T231, 2005/06:T296 yrkande 8, 2005/06:T361, 2005/06:T562 yrkandena 1-3 och 2005/06:T609 yrkande 8. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 mp,

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p2 Alkohol i trafiken

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 2 Alkohol i trafiken Riksdagen ger regeringen till känna vad utskottet anför om att regeringen säkerställer att det sker en oberoende kvalitetsbedömning av alkolås som finns på marknaden. Därmed avslår riksdagen motionerna 2005/06:Ju382 yrkandena 6, 7 och

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p1 Mål och prioriteringar

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 1 Mål och prioriteringar Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T380 yrkandena 1 och 2, 2005/06:T495 yrkandena 1, 4, 6 och 7 samt 2005/06:T609 yrkande 5. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p5 Barn och ungdomar

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 5 Barn och ungdomar Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ub428 yrkande 21, 2005/06:T208, 2005/06:T291, 2005/06:T336 yrkandena 1-3, 2005/06:T380 yrkandena 4 och 5 i denna del, 2005/06:T384, 2005/06:T538 i denna del, 2005/06:T544 och 2005/06:T592. Datum: 2006-04-27

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU13p10 Övervakning och ägaransvar vid automatisk hastighetsövervakning

Votering: betänkande 2005/06:TU13 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 10 Övervakning och ägaransvar vid automatisk hastighetsövervakning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T518 och 2005/06:T562 yrkandena 6 och 7. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 c, mp, Parti Ja Nej Avstående

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p14 Miljö- och säkerhetsfrågor i Östersjöområdet

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 14 Miljö- och säkerhetsfrågor i Östersjöområdet Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening ger vad utskottet anför om miljö- och säkerhetsfrågor i Östersjöområdet. Därmed bifaller riksdagen motionerna 2004/05:MJ500 av Sven Gunnar Persson m.fl.

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p1 Allmänt om regler för sjöfarten

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 1 Allmänt om regler för sjöfarten Riksdagen avslår motionerna 2004/05:T396 av Gunnar Andrén fp yrkande 6, 2005/06:T426 av Gunnar Andrén och Erling Bager båda fp yrkande 5 i denna del och 2005/06:T611 av Johnny Gylling m.fl. kd yrkandena 4 och 9. Datum:

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p16 Sjöfartsskydd

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 16 Sjöfartsskydd Riksdagen avslår motion 2005/06:T376 av Berit Jóhannesson m.fl. vDatum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 113 0 0 31 m 41 0 0 14 c 15 0 0 7

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p2 Rationaliseringar inom Sjöfartsverket

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 2 Rationaliseringar inom Sjöfartsverket Riksdagen avslår motion 2004/05:T464 av Elizabeth Nyström m.fl. m yrkande 15. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 113 0

2006-04-27

Omröstning 2005/06:TU12p15 M/S Estonias förlisning

Votering: betänkande 2005/06:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 15 M/S Estonias förlisning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:T599 av Lars Ångström m.fl. mp, s, m, kd, v, c, yrkandena 1-3 och 2005/06:T611 av Johnny Gylling m.fl. kd yrkande 10. Datum: 2006-04-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-04-27

Betänkande 2005/06:TU10

Från den 1 juli 2006 kommer det att ställas minimikrav för säkerheten i vägtunnlar som är längre än 500 meter. På tunnlar utanför det transeuropeiska vägnätet ska dock lagen gälla endast tunnlar som projekteras efter ikraftträdandet. Bakgrunden är ett EU-direktiv som arbetats fram efter bland annat ett antal allvarliga tunnelolyckor i Alperna. Vidare ska tunnelhållare vid trafikövervakning i tunnlar vara undantagna från tillståndsplikten för allmän kameraövervakning.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-04-27 Debatt: 2006-05-11 Beslut: 2006-05-11

Betänkande 2005/06:TU10 (pdf, 408 kB)

Omröstning 2005/06:JuSoU1p5 Resultatskrivelsen

Votering: betänkande 2005/06:JuSoU1 Svensk narkotikapolitik, förslagspunkt 5 Resultatskrivelsen Riksdagen avslår motion 2004/05:So35 och lägger skrivelse 2004/05:152 till handlingarna. Datum: 2006-04-26 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 c, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 121 0

2006-04-26

Paginering