Dokument & lagar (66 träffar)

Betänkande 2005/06:UU22

Riksdagen har godkänt att utskottet skjuter upp behandlingen av regeringens redovisning av Sveriges politik för global utveckling till riksmötet 2006/07.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:UU22 (pdf, 13 kB)

Omröstning 2005/06:UU17p6 Globala miljöfrågor - klimat och energi m.m.

Votering: betänkande 2005/06:UU17 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 6 Globala miljöfrågor klimat och energi m.m. Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U260 yrkande 2, 2004/05:T395 yrkandena 2 och 3, 2005/06:U255 yrkandena 11 och 26, 2005/06:U267 yrkandena 3 och 9, 2005/06:U289 yrkande

2006-05-17

Omröstning 2005/06:UU17p5 Globala miljöfrågor - vatten

Votering: betänkande 2005/06:UU17 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 5 Globala miljöfrågor vatten Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U238 yrkandena 1-3 och 6-13, 2005/06:U5 yrkande 5, 2005/06:U249 yrkandena 18 och 19 samt 2005/06:U267 yrkandena 5 och 6. Datum: 2006-05-17 Omröstning

2006-05-17

Omröstning 2005/06:UU17p3 Internationell miljödomstol

Votering: betänkande 2005/06:UU17 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 3 Internationell miljödomstol Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U311 yrkande 6, 2005/06:U4 yrkande 12, 2005/06:U371 yrkande 18, 2005/06:U378 yrkande 6 och 2005/06:MJ394 yrkande 5. Datum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan

2006-05-17

Omröstning 2005/06:UU17p1 Mål och inriktning m.m., allmänt

Votering: betänkande 2005/06:UU17 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 1 Mål och inriktning m.m.allmänt Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U219 yrkande 12, 2004/05:U254 yrkande 16, 2005/06:U255 yrkandena 18, 25 och 27, 2005/06:U349 yrkande 6, 2005/06:U371 yrkande 19, 2005/06:U378 yrkandena

2006-05-17

Omröstning 2005/06:UU20p13 Ett-Kina-politiken

Votering: betänkande 2005/06:UU20 En svensk Asienpolitik, förslagspunkt 13 Ett-Kina-politiken Riksdagen avslår motion 2005/06:U387 yrkande 3. Datum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 c, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 120 0 0 24 m 43 0 1 11 c 0 16 0 6

2006-05-16

Omröstning 2005/06:UU20p7 Burma

Votering: betänkande 2005/06:UU20 En svensk Asienpolitik, förslagspunkt 7 Burma Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U4 yrkande 5 och 2005/06:U225 yrkandena 1-4. Datum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 fp, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 118 0 0 26 m 44 0 0

2006-05-16

Omröstning 2005/06:UU10p8 EU:s utvecklingssamarbete

Votering: betänkande 2005/06:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2005, förslagspunkt 8 EU:s utvecklingssamarbete Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U6 yrkande 2, 2005/06:U7 yrkande 4, 2005/06:U209 yrkande 28, 2005/06:U267 yrkande 7, 2005/06:U290 yrkandena 26 och 27, 2005/06:U313 yrkandena 4 och 11, 2005/06:U349

2006-05-10

Omröstning 2005/06:UU10p4 EU:s utrikes- och säkerhetspolitik

Votering: betänkande 2005/06:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2005, förslagspunkt 4 EU:s utrikes- och säkerhetspolitik Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U319 yrkandena 1-5, 8 och 12, 2005/06:U7 yrkandena 2 och 5, 2005/06:U289 yrkande 1, 2005/06:U290 yrkande 28, 2005/06:U338 yrkandena 10 och 11, 2005/06:U384

2006-05-10

Omröstning 2005/06:UU10p2 Turkiets medlemskapsförhandlingar med EU

Votering: betänkande 2005/06:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2005, förslagspunkt 2 Turkiets medlemskapsförhandlingar med EU Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U268 yrkandena 2-5 och 6 i denna del, 2004/05:U272 yrkande 2, 2005/06:U312 yrkandena 1-10, 2005/06:U362 yrkande 3 och 2005/06:U379 yrkande

2006-05-10

Omröstning 2005/06:UU10p12 EU:s inre marknad

Votering: betänkande 2005/06:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2005, förslagspunkt 12 EU:s inre marknad Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U6 yrkandena 1, 3, 4, 6 och 7, 2005/06:U7 yrkande 8, 2005/06:U255 yrkande 20, 2005/06:U313 yrkande 22, 2005/06:U336 yrkande 15, 2005/06:U340 yrkande 7, 2005/06:U349

2006-05-10

Omröstning 2005/06:UU10p1 EU:s utvidgning

Votering: betänkande 2005/06:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2005, förslagspunkt 1 EU:s utvidgning Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U308 yrkande 19, 2005/06:L291 yrkande 39, 2005/06:U289 yrkande 3, 2005/06:U338 yrkande 6 och 2005/06:U382 yrkande 19. Datum: 2006-05-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2006-05-10

Betänkande 2005/06:UU20

Regeringen har redovisat sin Asienpolitik inom ett antal viktiga områden. Utgångspunkten är Sveriges intressen i internationella frågor, önskan att främja Sveriges välfärd genom sysselsättning och tillväxt samt de asiatiska ländernas egna mål och behov. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer. Riksdagen sade nej till motioner om bland annat den svenska Asienpolitiken, demokrati och de mänskliga fri- och rättigheterna, Burma, Kina och Taiwan.

Förslagspunkter: 16 Reservationer: 6
Beredning: 2006-04-25 Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-12 Beslut: 2006-05-16

Betänkande 2005/06:UU20 (pdf, 330 kB) Webb-tv debatt om förslag: En svensk Asienpolitik

Betänkande 2005/06:UU17

Utrikesutskottet har redovisat för riksdagen sin syn på motioner om hållbar utveckling och miljö i ett internationellt perspektiv. Utskottet vill understryka det starka samband som råder mellan ekonomisk och social utveckling och skyddet av miljön. Det är viktigt att Sverige bidrar till att ytterligare stärka EU:s samarbete på miljöområdet i syfte att hantera de stora miljöproblemen både inom EU och globalt, betonar utskottet. Sverige måste även verka för att förbättra tillståndet för den globala miljön. För att uppnå detta krävs ett omfattande internationellt och europeiskt miljöarbete. Motionerna tar upp frågor om mål och inriktning på politiken, säkerhetspolitiska aspekter, organ inom det internationella miljöarbetet, genomförande av miljökonventioner samt en rad globala miljöfrågor, till exempel om vatten, klimat och energi. Riksdagen sade nej till samtliga motioner.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 12
Beredning: 2006-04-06 Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-17 Beslut: 2006-05-17

Betänkande 2005/06:UU17 (pdf, 448 kB) Webb-tv debatt om förslag: Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö

Betänkande 2005/06:UU16

Regeringen har berättat för riksdagen om det nordiska samarbetet under 2005 och Nordiska rådets svenska delegation har redogjort för parlamentarikersamarbetet inom Nordiska rådet. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg. Riksdagen sade också nej till ett antal motioner som tar upp olika frågor om nordiskt samarbete.

Förslagspunkter: 6
Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-17 Beslut: 2006-05-17

Betänkande 2005/06:UU16 (pdf, 95 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Omröstning 2005/06:UU12p7 Export till krigförande länder

Votering: betänkande 2005/06:UU12 Strategisk exportkontroll 2005 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden m.m.förslagspunkt 7 Export till krigförande länder Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U9 yrkande 2 och 2005/06:U300 yrkande 3. Datum: 2006-05-03 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-05-03

Omröstning 2005/06:UU12p5 Demokrati och de mänskliga rättigheterna

Votering: betänkande 2005/06:UU12 Strategisk exportkontroll 2005 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden m.m.förslagspunkt 5 Demokrati och de mänskliga rättigheterna Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U9 yrkandena 3 och 7, 2005/06:U10 yrkandena 2-5, 8 och 10, 2005/06:U251 yrkande 2, 2005/06:U257, 2005/06:U300

2006-05-03

Omröstning 2005/06:UU12p9 Bedömningen av vissa enskilda länder

Votering: betänkande 2005/06:UU12 Strategisk exportkontroll 2005 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden m.m.förslagspunkt 9 Bedömningen av vissa enskilda länder Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U5 yrkande 9, 2005/06:U9 yrkande 4, 2005/06:U214 yrkande 4 och 2005/06:U274 yrkande 2. Datum: 2006-05-03

2006-05-03

Omröstning 2005/06:UU12p11 Kina

Votering: betänkande 2005/06:UU12 Strategisk exportkontroll 2005 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden m.m.förslagspunkt 11 Kina Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U7 yrkande 1, 2005/06:U230, 2005/06:U286 yrkandena 1 och 12, 2005/06:U386 yrkande 12 och 2005/06:U387 yrkande 2. Datum: 2006-05-03 Omröstning

2006-05-03

Omröstning 2005/06:UU12p10 Israel

Votering: betänkande 2005/06:UU12 Strategisk exportkontroll 2005 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden m.m.förslagspunkt 10 Israel Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U311 yrkande 10, 2005/06:U370 yrkandena 9 och 10, 2005/06:U374 yrkande 6 och 2005/06:U386 yrkandena 10 och 11. Datum: 2006-05-03 Omröstning

2006-05-03

Paginering