Dokument & lagar (122 träffar)

Omröstning 2005/06:MJU23p23 Straffbestämmelser m.m.

Votering: betänkande 2005/06:MJU23 Anpassningar till nya EG-bestämmelser om livsmedel, foder, djurhälsa, djurskydd och växtskydd m.m.förslagspunkt 23 Straffbestämmelser m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:MJ20 yrkande 11 och 2005/06:MJ21 yrkande 17. Datum: 2006-06-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2006-06-02

Betänkande 2005/06:UU22

Riksdagen har godkänt att utskottet skjuter upp behandlingen av regeringens redovisning av Sveriges politik för global utveckling till riksmötet 2006/07.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:UU22 (pdf, 13 kB)

Betänkande 2005/06:MJU30

Riksdagen godkände att behandlingen av några förslag skjuts upp till 2006/07 års riksmöte. Det gäller Riksrevisionens styrelses redogörelse 2005/06:RRS23 om regeringens styrning av Naturvårdsverket, Riksrevisionens styrelses framställning 2005/06:RRS25 om den statliga kemikalietillsynen och några motioner. Det gäller också de nya ärenden som riksdagens kammare kan komma att skicka till utskottet under resten av riksmötet 2005/06.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-16 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU30 (pdf, 16 kB)

Betänkande 2005/06:MJU29

Riksdagen gjorde ett antal uttalanden till regeringen om kommunernas roll i avfallshanteringen. Regeringen ska snabbt återkomma till riksdagen med förslag som skapar förutsättningar för en samlad bedömning av kommunernas roll på avfallsmarknaden. Materialåtervinningen bör prioriteras högre, källsorteringen bör öka och Naturvårdsverket bör få i uppdrag att analysera avfallsförbränningens konsekvenser för miljö och hälsa. Regeringen ska vidare utreda förutsättningarna för att ändra det förpackningsbaserade producentansvaret till ett system för återvinning som utgår ifrån materialströmmar. Regeringen ska också utreda förutsättningarna att ge kommunerna möjligheter att ålägga ägare till befintliga flerbostadshus att tillhandahålla platser för återvinningsbehållare.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Beredning: 2006-05-11 Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-16 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU29 (pdf, 79 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kommunernas roll i avfallshanteringen

Betänkande 2005/06:MJU26

Riksdagen beslutade att återremittera miljö- och jordbruksutskottets betänkande om skärpta djurskyddskrav för minkuppfödning till miljö- och jordbruksutskottet.


Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-14 Beslut: 2006-06-17

Webb-tv debatt om förslag: Skärpta djurskyddskrav för minkuppfödning

Betänkande 2005/06:MJU25

Miljöbalkens sanktionssystem ändras den 1 januari 2007. Ändringarna berör både straffbestämmelserna och bestämmelserna om miljösanktionsavgifter. Syftet med ändringarna av straffbestämmelserna är att göra dem tydligare och effektivare. En annan strävan är att renodla sanktionssystemet och att undvika dubbla sanktioner i form av straff och miljösanktionsavgift. Ändringarna i bestämmelserna om miljösanktionsavgift innebär att även andra än näringsidkare ska kunna vara tvungna att betala en sådan avgift, att utrymmet att inte påföra avgift vidgas något samt att ett beslut om miljösanktionsavgift inte ska kunna verkställas förrän den som ska betala avgiften har informerats om beslutet om avgift. Vidare utvidgas miljöorganisationers rätt att överklaga beslut och domar enligt miljöbalken när det gäller vilka typer av avgöranden som får överklagas. Riksdagen gjorde några lagtekniska justeringar i regeringens förslag.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 12
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-15 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU25 (pdf, 2128 kB)

Betänkande 2005/06:MJU14

Klimatmålet från 2002 ligger fast, vilket innebär att de svenska utsläppen av växthusgaser för perioden 2008-2012 ska vara minst 4 % lägre än utsläppen år 1990. Riksdagen sade ja till regeringens förslag om den nationella klimatpolitiken. Riksdagen delar regeringens bedömning att utsläppen för år 2020 bör ha minskat med 25 % jämfört med 1990. Riksdagen tycker liksom regeringen att miljökvalitetsmålet Begränsad klimatpåverkan bör kompletteras med ett mål om en global temperaturhöjning på max två grader Celsius jämfört med nivån före industrialiseringen. I dag tar miljökvalitetsmålet fasta på halten växthusgaser i atmosfären. Regeringen avser att återkomma i frågan 2008. Regeringen fick också i uppdrag av riksdagen att arbeta för att ett förbud mot subventioner (statsstöd) av fossila bränslen införs inom EU. Bakom uppmaningen låg ett förslag från Kristdemokraterna. Förbränning av fossila bränslen, som till exempel kol, olja och naturgas, orsakar utsläpp av växthusgaser. Riksdagen gjorde dessutom ett tillkännagivande till regeringen om att fastighetsskatten måste reformeras så att energibesparande investeringar inte leder till höjd fastighetsskatt. Tillkännagivandet grundade sig på en reservation från de borgerliga partierna.

Förslagspunkter: 60 Reservationer: 70
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-16 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU14 (pdf, 6883 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nationell klimatpolitik i global samverkan

Betänkande 2005/06:MJU31

Regeringen har lämnat en skrivelse till riksdagen med en vidareutveckling av den svenska strategin för hållbar utveckling som presenterades år 2004. Strategin omfattar alla dimensioner av hållbar utveckling - den ekonomiska, den sociala och den miljömässiga. Utmaningar och möjligheter synliggörs. Mål och åtgärder presenteras i ett 99-punktsprogram. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 3
Justering: 2006-05-30 Debatt: 2006-06-15 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU31 (pdf, 68 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategiska utmaningar - En vidareutveckling av svensk strategi för hållbar utveckling

Betänkande 2005/06:MJU27

Regeringen har lämnat en skrivelse till riksdagen om resultatet av den reformering av EU:s gemensamma fiskeripolitik som genomfördes år 2002 och hur genomförandet och tillämpningen därefter har framskridit. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 57 Reservationer: 68
Justering: 2006-05-30 Debatt: 2006-06-16 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU27 (pdf, 751 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa fiskeripolitiska frågor

Omröstning 2005/06:MJU24p2 Lagförslagen i övrigt

Votering: betänkande 2005/06:MJU24 Finansieringen av kärnavfallets slutförvaring, förslagspunkt 2 Lagförslagen i övrigt Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om finansiella åtgärder för hanteringen av restprodukter från kärnteknisk verksamhet, 2. lag om ändring i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet i den

2006-05-19

Omröstning 2005/06:MJU24p4 Behov av höjda avgiftsnivåer

Votering: betänkande 2005/06:MJU24 Finansieringen av kärnavfallets slutförvaring, förslagspunkt 4 Behov av höjda avgiftsnivåer Riksdagen avslår motion 2005/06:MJ24 av Åsa Domeij mp yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-05-19

Betänkande 2005/06:MJU23

Svensk lagstiftning anpassas till åtta EU-förordningar om livsmedel, foder, djurhälsa, djurskydd och växtskydd. Dessutom ändras svensk lagstiftning med anledning av ett EU-direktiv om skydd mot växtskadegörare. Vissa av förslagen innebär att riksdagen överlåter beslutanderätt till EU.

Förslagspunkter: 26 Reservationer: 25
Justering: 2006-05-18 Debatt: 2006-06-02 Beslut: 2006-06-02

Betänkande 2005/06:MJU23 (pdf, 5408 kB) Webb-tv debatt om förslag: Anpassningar till nya EG-bestämmelser om livsmedel, foder, djurhälsa, djurskydd och växtskydd m.m.

Betänkande 2005/06:MJU15

Riksdagen beslutade om lagändringar som behövs inför nästa period av handel med utsläppsrätter inom EU 2008−2012. Perioden är den första åtagandeperioden enligt Kyotoprotokollet. Handeln med utsläppsrätter kommer under den perioden i stor utsträckning att följa de regler som gäller under perioden 2005−2007.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2006-04-20 Justering: 2006-05-18 Debatt: 2006-06-01 Beslut: 2006-06-02

Betänkande 2005/06:MJU15 (pdf, 1182 kB)

Omröstning 2005/06:UU17p6 Globala miljöfrågor - klimat och energi m.m.

Votering: betänkande 2005/06:UU17 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 6 Globala miljöfrågor klimat och energi m.m. Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U260 yrkande 2, 2004/05:T395 yrkandena 2 och 3, 2005/06:U255 yrkandena 11 och 26, 2005/06:U267 yrkandena 3 och 9, 2005/06:U289 yrkande

2006-05-17

Omröstning 2005/06:UU17p5 Globala miljöfrågor - vatten

Votering: betänkande 2005/06:UU17 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 5 Globala miljöfrågor vatten Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U238 yrkandena 1-3 och 6-13, 2005/06:U5 yrkande 5, 2005/06:U249 yrkandena 18 och 19 samt 2005/06:U267 yrkandena 5 och 6. Datum: 2006-05-17 Omröstning

2006-05-17

Omröstning 2005/06:UU17p3 Internationell miljödomstol

Votering: betänkande 2005/06:UU17 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 3 Internationell miljödomstol Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U311 yrkande 6, 2005/06:U4 yrkande 12, 2005/06:U371 yrkande 18, 2005/06:U378 yrkande 6 och 2005/06:MJ394 yrkande 5. Datum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan

2006-05-17

Omröstning 2005/06:UU17p1 Mål och inriktning m.m., allmänt

Votering: betänkande 2005/06:UU17 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö, förslagspunkt 1 Mål och inriktning m.m.allmänt Riksdagen avslår motionerna 2004/05:U219 yrkande 12, 2004/05:U254 yrkande 16, 2005/06:U255 yrkandena 18, 25 och 27, 2005/06:U349 yrkande 6, 2005/06:U371 yrkande 19, 2005/06:U378 yrkandena

2006-05-17

Omröstning 2005/06:UU20p13 Ett-Kina-politiken

Votering: betänkande 2005/06:UU20 En svensk Asienpolitik, förslagspunkt 13 Ett-Kina-politiken Riksdagen avslår motion 2005/06:U387 yrkande 3. Datum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 c, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 120 0 0 24 m 43 0 1 11 c 0 16 0 6

2006-05-16

Omröstning 2005/06:UU20p7 Burma

Votering: betänkande 2005/06:UU20 En svensk Asienpolitik, förslagspunkt 7 Burma Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U4 yrkande 5 och 2005/06:U225 yrkandena 1-4. Datum: 2006-05-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 fp, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 118 0 0 26 m 44 0 0

2006-05-16

Betänkande 2005/06:MJU28

Två lagar ändras den 1 augusti 2006 för att främja introduktionen och användandet av alternativa motorbränslen, det vill säga bränslen som är avsedda att ersätta motorbensin och dieselbränslen. Ändringarna innebär att alternativa motorbränslen ska kunna beskattas i miljöklass 1. Vidare ändras specifikationerna för alkylatbensin och dieselbränsle. Ändringen avseende alkylatbensin innebär att hanteringen av detta bränsle underlättas, vilket ska främja en ökad användning. Ändringen avseende dieselbränsle innebär att det blir möjligt att öka inblandningen av förnybara fettsyrametylestrar i dieselbränslet.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 8
Justering: 2006-05-16 Debatt: 2006-06-01 Beslut: 2006-06-02

Betänkande 2005/06:MJU28 (pdf, 925 kB)