Dokument & lagar (3 210 träffar)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:50 EU-nämndens sammanträde 2015-09-14

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:50 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-14 kl. 16:45 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför möte i rådet den 14 september ev.Övrigt Anm.Nästa

2015-09-14

Kallelse och föredragningslista 2014/15:49 EU-nämndens sammanträde 2015-09-14

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:49 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-14 kl. 8:30: Plats: RÖ9-54 EU-nämndens sessionssal Föredragningslista Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför möte i rådet den 14 september ev.Övrigt

2015-09-14

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:50

1  Rättsliga och inrikes frågor Statssekreterare Lars Westbratt Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 14 september 2015 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag välkomnar Lars Westbratt. Varsågod Ge oss en uppdatering Anf. 2  Statssekreterare LARS WESTBRATT: Som ni vet håller

2015-09-14

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:49

1  Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför extra möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 14 september 2015 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag välkomnar alla till mötet och ger ordet till justitie- och migrationsministern. Anf. 2  Justitie-

2015-09-14

Kallelse och föredragningslista 2014/15:48 EU-nämndens sammanträde 2015-09-11

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:48 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-11 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Allmänna frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 23 juni Återrapport från informellt ministermöte den 23-24 juli Information

2015-09-11

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:48

1  Allmänna frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 23 juni 2015 Återrapport från informellt ministermöte den 2324 juli 2015 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 14 september 2015 Anf. 1  ORDFÖRANDEN:

2015-09-11

Riksdagens protokoll 2014/15:123

1  Avsägelse Förste vice talmannen meddelade att Eva-Lena Jansson S avsagt sig uppdraget som suppleant i EU-nämnden. Kammaren biföll denna avsägelse. 2  Anmälan om kompletteringsval Förste vice talmannen meddelade att Socialdemokraternas riksdagsgrupp anmält Patrik Björck som suppleant i EU-nämnden. Förste vice talmannen

2015-09-10

Riksdagens protokoll 2014/15:123 (pdf, 337 kB)

KU-anmälan 2014/15:43 (3459-2014/15) av Camilla Waltersson Grönvall (M)

CAMILLA WALTERSSON GRÖNVALL Riksdagsledamot M 2015-09-04 Dnr 3459-2014/15 Begäran om granskning av regeringen och statsrådet Gustav Fridolin mot bakgrund av riksdagens beslut om att införa en tioårig grundskola Den 20 maj fattade riksdagen beslut om ett tillkännagivande till regeringen om att införa en tioårig grundskola

2015-09-04

KU-anmälan 2014/15:43 (3459-2014/15) av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 136 kB)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:47 EU-nämndens sammanträde 2015-09-04

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:47 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-04 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Jordbruk och fiske Statsrådet Sven-Erik Bucht Återrapport från möte i rådet den 13 juli Information och samråd inför möte i rådet den 7 september Justering

2015-09-04

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:47

1  Jordbruk och fiske Statsrådet Sven-Erik Bucht Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 13 juli 2015 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 7 september 2015 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: God morgon Det är trevligt att ses även fysiskt efter sommarens

2015-09-04

Riksdagens protokoll 2014/15:122

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Marta Obminska M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 27 augusti 2015 sedan Per Bill M avsagt

2015-09-03

Riksdagens protokoll 2014/15:122 (pdf, 897 kB)

Betänkande 2014/15:FiU21

Regeringen föreslog ändrat utgiftstak för åren 2015-2017 och ändringar av statens inkomster och utgifter i den så kallade vårändringsbudgeten. Den största ändringen var förslaget om att stegvis avskaffa nedsättningen av socialavgifter för unga. Utgiftstaket för staten blir 1 158 miljarder kronor år 2015, 1 204 miljarder 2016 och 1 262 miljarder 2017. Ändringarna i budgeten var större än vanligt. Riksdagen sa i stort ja till regeringens förslag.

Riksdagen beslutade också att öka anslaget i budgeten till kultur, medier, trossamfund och fritid med 200 miljoner kronor. Detta för att minska de negativa konsekvenserna av att second hand-verksamhet inte lägre är momsbefriad. Summan av anslagsförändringarna i ändringsbudgeten blev då cirka 19 miljarder kronor. Det är en ökning jämfört med regeringens förslag som var på cirka 18,8 miljarder.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2015-06-11 Debatt: 2015-06-16 Beslut: 2015-06-16

Betänkande 2014/15:FiU21 (pdf, 21548 kB)

Riksdagens protokoll 2014/15:121

1  Justering av protokoll Protokollen för den 5, 812, 1517, 22 och 23 juni justerades. 2  Anmälan om interpellationer Förste vice talmannen anmälde att 32 interpellationer hade framställts. 3  Anmälan om skriftliga frågor och svar Förste vice talmannen anmälde att 76 skriftliga frågor hade framställts och att 108 svar

2015-08-27

Riksdagens protokoll 2014/15:121 (pdf, 516 kB)

KU-anmälan 2014/15:42 (3365-2014/15) av Johan Forsell (M)

JOHAN FORSSELL Riksdagsledamot M 2015-08-20 Dnr 3365-2014/15 Begäran om granskning regeringen och statsrådet Annika Strandhäll mot bakgrund av att Försäkringskassan saknat ordinarie generaldirektör sedan november 2014. Försäkringskassan ansvarar för en stor del av de offentliga trygghetssystemen i Sverige. Myndigheten


Bilaga, se huvuddokumentet för mer information

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:46

1  Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Information och samråd inför beslut i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor Anf. 1  ORDFÖRANDEN: God morgon Jag välkomnar er till mötet. Vi har bara en punkt på dagordningen. Vi inleder med att finansministern gör en föredragning.

2015-08-14

KU-anmälan 2014/15:41 (3243-2014/15) av av Jan Ericson (M)

JAN ERICSON Riksdagsledamot M 2015-07-20 Dnr 3243-2014/15 Begäran om granskning av vice statsministern som inte är statsministerns ställföreträdare Det har i dagarna rapporterats i media att statsministern inte har utsett någon särskild ställföreträdare med stöd av regeringsformen RF 6 kap. 10 1 meningen. När statsministern

2015-07-20

KU-anmälan 2014/15:41 (3243-2014/15) av av Jan Ericson (M) (pdf, 193 kB)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:45 EU-nämndens sammanträde 2015-07-17

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:45 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-07-17 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Utrikes frågor gemensamt sammanträde med utrikesutskottet Statssekreteraren Hans Dahlgren Återrapport från möte i rådet den 22 juni Information inför möte i

2015-07-17

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:45

1  Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Information och samråd inför beslut i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Välkomna hit Det är trevligt att få jobba lite på semestern och hålla arbetslinjen. Vi välkomnar finansministern, statssekreterare

2015-07-17

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:44

Återrapporteringen inställd.

2015-07-12

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:43

Inställt samråd.

2015-07-12