Dokument & lagar (160 träffar)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:42

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:42 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Frida Änghede, M-kansliet, och Linn Norrbäck, C-kansliet, får närvara under punkten 2 och 3. 2 Extra miljöråd 18 september 2015

2015-09-08

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-08-24 TID 13.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Anders Grönvall, S-kansliet, och Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara under punkten 2. 2 Information om avslutat lettiskt och

2015-08-24

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:40 DATUM 2015-06-23 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Nya suppleanter Ordföranden hälsade Emma Wallrup V och Larry Söder KD välkomna till sitt första sammanträde som suppleanter i utskottet. 2 Överläggning Utskottet överlade

2015-06-23

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:39

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:39 DATUM 2015-06-11 TID 08.00 10.00 ajournering 09.40 09.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Miljöråd 15 juni 2015 Utskottet beslutade enligt RO 7:12 att överlägga med klimat- och miljöminister Åsa Romson, Miljö- och energidepartementet, om

2015-06-11

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:38

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:38 DATUM 2015-06-04 TID 10.00 12.00 ajournering 11.20 11.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Peter Ekelund, V-kansliet, får närvara under punkt 2 och 4 och att Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara

2015-06-04

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:37

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:37 DATUM 2015-06-02 TID 11.00 11.08 11.15 12.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Val av vice ordförande Utskottet beslutade att till vice ordförande välja Kristina Yngwe C2 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:36.

2015-06-02

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 9 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 105 0 0 8 M 0 74 0 10 SD 0 0 45 4 MP 20 0 0 5 C 0 19 0 3

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 6 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 105 0 0 8 M 75 0 0 9 SD 44 0 0 5 MP 20 0 0 5 C 19 0 0 3 V 0 20

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 5 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 105 0 0 8 M 75 0 0 9 SD 0 44 0 5 MP 20 0 0 5 C 19 0 0 3 V 0 0

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 3 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 105 0 0 8 M 0 75 0 9 SD 44 0 0 5 MP 20 0 0 5 C 0 19 0 3

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 27 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 26 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 105 0 0 8 M 74 1 0 9 SD 45 0 0 4 MP 20 0 0 5 C 0 19 0 3 V 19 0

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 14 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 16 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 105 0 0 8 M 75 0 0 9 SD 0 45 0 4 MP 20 0 0 5 C 19 0 0 3 V 19

2015-05-27

Riksdagsskrivelse 2014/15:203

Riksdagsskrivelse 2014/15:203 Regeringen Miljö- och energidepartementet Med överlämnande av miljö- och jordbruksutskottets betänkande 2014/15:MJU14 Regler för rätt tilldelning av utsläppsrätter och om nya kontotyper får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 27 maj 2015 Urban Ahlin Claes

2015-05-27

Riksdagsskrivelse 2014/15:203 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:203 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:202

Riksdagsskrivelse 2014/15:202 Regeringen Miljö- och energidepartementet Med överlämnande av miljö- och jordbruksutskottets betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m. får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 27 maj 2015 Urban Ahlin Claes

2015-05-27

Riksdagsskrivelse 2014/15:202 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:202 (pdf, 53 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-05-26 TID 11.00 11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:35. 2 Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning EG nr 1829/2003 vad gäller

2015-05-26

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 2015-05-19 TID 11.00 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:34. 2 Klimatpolitik m.m. MJU13 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2014/15:81 och motioner. Utskottet

2015-05-19

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:34

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:34 DATUM 2015-05-07 TID 08.00 09.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny suppleant i utskottet Ordföranden hälsade Lars-Axell Nordell KD välkommen till sitt första sammanträde som suppleant i utskottet. 2 Jordbruks- och fiskeråd 11 maj 2015

2015-05-07

Omröstning 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald, förslagspunkt 3 Naturvård och biologisk mångfald Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 96 0 0 17 M 73 0 0 11 SD 40 0 0 9 MP 22 1

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald, förslagspunkt 9 Naturvård och biologisk mångfald Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 96 0 0 17 M 73 0 0 11 SD 0 40 0 9 MP 23 0

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald, förslagspunkt 23 Naturvård och biologisk mångfald Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 1 96 0 16 M 73 0 0 11 SD 40 0 0 9 MP

2015-04-29