Dokument & lagar (171 träffar)

Omröstning 2005/06:LU33p11 Konsumenträtt inom offentlig verksamhet

Votering: betänkande 2005/06:LU33 Konsumentpolitikens mål och inriktning, förslagspunkt 11 Konsumenträtt inom offentlig verksamhet Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L21 yrkande 3, 2005/06:L22 yrkande 4, 2005/06:L310 yrkande 7 och 2005/06:L319 yrkande 5. Datum: 2006-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2006-06-15

Omröstning 2005/06:LU33p5 Konsumentverket

Votering: betänkande 2005/06:LU33 Konsumentpolitikens mål och inriktning, förslagspunkt 5 Konsumentverket Riksdagen avslår motion 2005/06:L319 yrkande 2. Datum: 2006-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 117 0 1 26 m 0 46 0 9

2006-06-15

Omröstning 2005/06:KrU29p1 Avslag på propositionen m.m.

Votering: betänkande 2005/06:KrU29 Tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Kr20 yrkandena 1 och 2, 2005/06:Kr21 yrkande 1, 2005/06:Kr23 yrkande 1, 2005/06:Kr25 yrkandena 1 och 2, 2005/06:Kr27 yrkandena 1 och 2, 2005/06:Kr218, 2005/06:Kr354

2006-06-15

Lagutskottets protokoll 2005/06:33

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:33 DATUM 2006-06-02 TID kl. 08.00-08.30 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras utskottets protokoll från den 30 maj 2006. 2 Konsumentpolitikens mål och inriktning Fortsatt behandling av proposition 2005/06:105 om konsumentpolitikens mål och inriktning

2006-06-02

Omröstning 2005/06:LU34p3 Barns skuldsättning

Votering: betänkande 2005/06:LU34 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.förslagspunkt 3 Barns skuldsättning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L273 yrkande 3, 2005/06:L323, 2005/06:L336, 2005/06:L339 yrkande 3 och 2005/06:L363. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU34p1 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:LU34 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.förslagspunkt 1 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till a lag om ändring i föräldrabalken, b lag om ändring i lagen 1972:435 om överlastavgift,

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU31p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:LU31 Ersättning till ledande befattningshavare i näringslivet, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L27 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:L28. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU28p4 Uppföljning

Votering: betänkande 2005/06:LU28 Förenklade redovisningsregler, m.m.förslagspunkt 4 Uppföljning Riksdagen avslår motion 2005/06:L11. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m 44 3 0 8 c 18 0 0 4 fp 37 0 0

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU28p2 Gränsvärden i årsredovisningslagen

Votering: betänkande 2005/06:LU28 Förenklade redovisningsregler, m.m.förslagspunkt 2 Gränsvärden i årsredovisningslagen Riksdagen avslår motion 2005/06:L10 yrkande 1. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m

2006-06-01

Omröstning 2005/06:KrU28p13 Sveriges Televisions programtextning

Votering: betänkande 2005/06:KrU28 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012, förslagspunkt 13 Sveriges Televisions programtextning Riksdagen godkänner regeringens förslag om riktlinjer för programverksamhet i vad avser Sveriges Televisions programtextning. Därmed bifaller riksdagen proposition 2005/06:112 punkt 5

2006-06-01

Omröstning 2005/06:KrU28p1 En mångsidig och oberoende radio och TV i allmänhetens tjänst

Votering: betänkande 2005/06:KrU28 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012, förslagspunkt 1 En mångsidig och oberoende radio och TV i allmänhetens tjänst Riksdagen godkänner regeringens förslag om grundläggande principer för kommande tillståndsperiod i vad avser en mångsidig och oberoende radio och TV i allmänhetens

2006-06-01

Kulturutskottets protokoll 2005/06:31

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:31 DATUM Torsdagen den 1 juni 2006 TID Kl. 08.0008.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Inkomna skrivelser Anmäls följande skrivelser Olav Johannessen, Norge, angående Går den norska kulturen mot upplösningdnr 140-3499-05/06 och Rakel Gustafsson, protestlista mot

2006-06-01

Omröstning 2005/06:KrU14p6 Det livslånga lärandet

Votering: betänkande 2005/06:KrU14 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 6 Det livslånga lärandet Riksdagen godkänner regeringens förslag om att det livslånga lärandet ska vara ett av folkbildningens verksamhetsområden. Därmed bifaller riksdagen proposition 2005/06:192 punkt 1 i denna del och avslår motionerna 2003/04:Kr381,

2006-05-31

Omröstning 2005/06:KrU14p1 Demokrati, lärande och personlig utveckling - syftet med statsbidraget

Votering: betänkande 2005/06:KrU14 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 1 Demokrati, lärande och personlig utveckling syftet med statsbidraget Riksdagen godkänner regeringens förslag om att folkbildningens anordnare ska lägga fast målen för verksamheterna och att det fortsatt endast är statens syfte med statsbidraget till

2006-05-31

Omröstning 2005/06:KrU14p14 Kvalitetsarbete

Votering: betänkande 2005/06:KrU14 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 14 Kvalitetsarbete Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Kr38 yrkandena 5 och 6 samt 2005/06:Kr385. Datum: 2006-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 121 0 0 23

2006-05-31

Omröstning 2005/06:KrU14p5 Den demografiska utmaningen

Votering: betänkande 2005/06:KrU14 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 5 Den demografiska utmaningen Riksdagen godkänner regeringens förslag om att den demografiska utmaningen ska vara ett av folkbildningens verksamhetsområden. Därmed bifaller riksdagen proposition 2005/06:192 punkt 1 i denna del och avslår motion 2005/06:Kr37

2006-05-31

Omröstning 2005/06:LU27p3 Barnets rätt att komma till tals m.m.

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 3 Barnets rätt att komma till tals m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L292 yrkande 5 och 2005/06:So647 yrkande 5. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 c, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 129

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p1 Ett tydligare barnperspektiv

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 1 Ett tydligare barnperspektiv Riksdagen avslår motionerna 2004/05:Ju349, 2005/06:L340 yrkandena 3 och 5, 2005/06:L382 och 2005/06:L394 yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p2 Risken för att barnet far illa

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 2 Risken för att barnet far illa Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L26 yrkande 4, 2005/06:L292 yrkandena 1, 2 och 10, 2005/06:L296 yrkande 1, 2005/06:L334 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:So557 yrkande 11. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p4 Juridiskt biträde för barn

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 4 Juridiskt biträde för barn Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L24 yrkande 4, 2005/06:L26 yrkande 1, 2005/06:L292 yrkande 6, 2005/06:L340 yrkande 7, 2005/06:L389 och 2005/06:So647 yrkande 4. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2006-05-30