Dokument & lagar (229 träffar)

Kulturutskottets protokoll 2008/09:11

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:11 DATUM Tisdagen den 16 december 2008 TID Kl. 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Utomståendes närvaro vid sammanträde i utskottet Enligt 4 kap. 13 RO får utskottet, om det finns särskilda skäl, medge att även någon annan än en ledamot, en suppleant eller

2009-12-16

Kulturutskottets protokoll 2008/09:29

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:29 DATUM Tisdagen den 16 juni 2009 TID Kl. 11.0012.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information Företrädare för Kulturdepartementet, statsrådet Lena Adelsohn Liljeroth med medarbetare samt företrädare för Integrations- och jämställdhetsdepartementet, statsrådet

2009-06-16

Kulturutskottets protokoll 2008/09:28

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:28 DATUM Tisdagen den 9 juni 2009 TID Kl. 10.3010.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Justeras protokoll 2008/09:27 av den 7 maj 2009. 2 Yttrande till skatteutskottet Behandlas fråga om yttrande till skatteutskottet över proposition 2008/09:182

2009-06-09

Omröstning 2008/09:KrU9p9 Läsfrämjande insatser på arbetsplatser

Votering: betänkande 2008/09:KrU9 Språk för alla förslag till språklag, förslagspunkt 9 Läsfrämjande insatser på arbetsplatser Riksdagen avslår motion 2008/09:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. s yrkande 2. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-05-20

Omröstning 2008/09:KrU9p8 Regeringskansliets e-postadresser

Votering: betänkande 2008/09:KrU9 Språk för alla förslag till språklag, förslagspunkt 8 Regeringskansliets e-postadresser Riksdagen avslår motion 2008/09:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. s yrkande 5. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-05-20

Omröstning 2008/09:KrU9p4 Punktskriftens ställning

Votering: betänkande 2008/09:KrU9 Språk för alla förslag till språklag, förslagspunkt 4 Punktskriftens ställning Riksdagen avslår motion 2008/09:Kr4 av Siv Holma m.fl. v yrkande 2. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 96 0 0 34

2009-05-20

Omröstning 2008/09:KrU9p2 Svenskan i internationella sammanhang

Votering: betänkande 2008/09:KrU9 Språk för alla förslag till språklag, förslagspunkt 2 Svenskan i internationella sammanhang Riksdagen antar 13 regeringens förslag i bilaga 2 till språklag. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:153 i denna del och avslår motion 2008/09:Kr4 av Siv Holma m.fl. v yrkande 1. Datum:

2009-05-20

Omröstning 2008/09:KrU8p11 Näridrottsplatser

Votering: betänkande 2008/09:KrU8 Statens stöd till idrotten, förslagspunkt 11 Näridrottsplatser Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Kr274 av Thomas Bodström s och 2008/09:Kr306 av Torbjörn Björlund m.fl. v yrkande 1. Datum: 2009-05-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 v Parti Ja Nej

2009-05-13

Omröstning 2008/09:KrU8p10 Dopning

Votering: betänkande 2008/09:KrU8 Statens stöd till idrotten, förslagspunkt 10 Dopning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:So533 av Lars Lilja och Britta Rådström båda s yrkandena 1 och 2, 2008/09:Kr2 av Margareta Israelsson m.fl. s yrkande 9 och 2008/09:Kr3 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 7. Datum: 2009-05-13

2009-05-13

Omröstning 2008/09:KrU8p3 Fördelning av statligt stöd till idrottsverksamhet

Votering: betänkande 2008/09:KrU8 Statens stöd till idrotten, förslagspunkt 3 Fördelning av statligt stöd till idrottsverksamhet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Kr1 yrkande 7, 2008/09:Kr2 yrkande 8 och 2008/09:Kr3 yrkande 6. Datum: 2009-05-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti

2009-05-13

Omröstning 2008/09:KrU8p6 Internationella idrottsevenemang

Votering: betänkande 2008/09:KrU8 Statens stöd till idrotten, förslagspunkt 6 Internationella idrottsevenemang Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Kr1 yrkande 5, 2008/09:Kr2 yrkande 6, 2008/09:Kr3 yrkande 4, 2008/09:Kr208, 2008/09:Kr233, 2008/09:Kr297, 2008/09:Kr333 och 2008/09:N431 yrkande 8. Datum: 2009-05-13 Omröstning

2009-05-13

Kulturutskottets protokoll 2008/09:27

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:27 DATUM Torsdagen den 7 maj 2009 TID Kl. 09.3009.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Justeras protokoll 2008/09:26 av den 21 april 2009. 2 Justering av betänkande Fortsätts behandlingen av proposition 2008/09:153 Språk för alla förslag till

2009-05-07

Kulturutskottets protokoll 2008/09:26

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:26 DATUM Tisdagen den 21 april 2009 TID Kl. 11.00-11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justeras protokoll 2008/09:25 av den 16 april 2009. 2 Ärendebehandling Fortsätts behandlingen av proposition 2008/09:126 Statens stöd till idrotten

2009-04-21

Omröstning 2008/09:KrU7p2 Ansvar för amatörkulturen

Votering: betänkande 2008/09:KrU7 Folkbildning och friluftsliv, förslagspunkt 2 Ansvar för amatörkulturen Riksdagen avslår motion 2008/09:Kr307 yrkandena 33 och 34. Datum: 2009-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 4 1 93 32 m 79 0 0 18

2009-04-16

Omröstning 2008/09:KrU7p10 Bidrag till frivilligorganisationer

Votering: betänkande 2008/09:KrU7 Folkbildning och friluftsliv, förslagspunkt 10 Bidrag till frivilligorganisationer Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Kr253, 2008/09:Kr281 yrkande 5 och 2008/09:Kr340. Datum: 2009-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-04-16

Omröstning 2008/09:KrU7p1 Kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen

Votering: betänkande 2008/09:KrU7 Folkbildning och friluftsliv, förslagspunkt 1 Kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Kr224 och 2008/09:Kr240. Datum: 2009-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-04-16

Omröstning 2008/09:KrU7p3 Stärkt roll för folkhögskolorna

Votering: betänkande 2008/09:KrU7 Folkbildning och friluftsliv, förslagspunkt 3 Stärkt roll för folkhögskolorna Riksdagen avslår motion 2008/09:Kr317. Datum: 2009-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 1 97 0 32 m 79 0 0 18 c 22 0 0

2009-04-16

Kulturutskottets protokoll 2008/09:25

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:25 DATUM Torsdagen den 16 april 2009 TID Kl. 09.3011.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information Företrädare för Ungdomsstyrelsen, generaldirektör Per Nilsson och enhetschefen Inger Ashin, informerar om myndighetens nya breddade uppdrag och besvarar frågor från

2009-04-16

Kulturutskottets protokoll 2008/09:24

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:24 DATUM Tisdagen den 14 april 2009 TID Kl. 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Justeras protokoll 2008/09:22 av den 26 mars 2009 och protokoll 2008/09:23 av den 2 april 2009. 2 Ärendebehandling Behandlas proposition 2008/09:153 Språk

2009-04-14

Kulturutskottets protokoll 2008/09:23

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:23 DATUM Torsdagen den 2 april 2009 TID Kl. 09.0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Offentlig utfrågning Utskottet inhämtar information på temat Kultur som kreativ tillväxtkraft i enlighet med bifogade program bilaga 2 En förteckning över närvarande gäster

2009-04-02