Dokument & lagar (3 878 träffar)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 2015-09-15 TID 10.3010.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ändring av förordning om enhetlig utformning av visumhandlingar Utskottet inledde subsidiaritetsprövningen av Kommissionens förslag om ändring av förordning EG nr 1683/1995 av

2015-09-15

Kallelse och föredragningslista 2014/15:50 EU-nämndens sammanträde 2015-09-14

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:50 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-14 kl. 16:45 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför möte i rådet den 14 september ev.Övrigt Anm.Nästa

2015-09-14

Kallelse och föredragningslista 2014/15:49 EU-nämndens sammanträde 2015-09-14

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:49 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-14 kl. 8:30: Plats: RÖ9-54 EU-nämndens sessionssal Föredragningslista Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför möte i rådet den 14 september ev.Övrigt

2015-09-14

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:50

1  Rättsliga och inrikes frågor Statssekreterare Lars Westbratt Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 14 september 2015 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag välkomnar Lars Westbratt. Varsågod Ge oss en uppdatering Anf. 2  Statssekreterare LARS WESTBRATT: Som ni vet håller

2015-09-14

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:49

1  Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Information och samråd inför extra möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 14 september 2015 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag välkomnar alla till mötet och ger ordet till justitie- och migrationsministern. Anf. 2  Justitie-

2015-09-14

Kallelse och föredragningslista 2014/15:48 EU-nämndens sammanträde 2015-09-11

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:48 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-11 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Allmänna frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 23 juni Återrapport från informellt ministermöte den 23-24 juli Information

2015-09-11

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:48

1  Allmänna frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 23 juni 2015 Återrapport från informellt ministermöte den 2324 juli 2015 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 14 september 2015 Anf. 1  ORDFÖRANDEN:

2015-09-11

Riksdagens protokoll 2014/15:123

1  Avsägelse Förste vice talmannen meddelade att Eva-Lena Jansson S avsagt sig uppdraget som suppleant i EU-nämnden. Kammaren biföll denna avsägelse. 2  Anmälan om kompletteringsval Förste vice talmannen meddelade att Socialdemokraternas riksdagsgrupp anmält Patrik Björck som suppleant i EU-nämnden. Förste vice talmannen

2015-09-10

Riksdagens protokoll 2014/15:123 (pdf, 337 kB)

Skatteutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny medarbetare Ordföranden hälsade Helena Winter välkommen som vikarierande föredragande i utskottets kansli. 2 Kommissionens förslag till rådets beslut om ändring av direktiv 2011/16/EU

2015-09-08

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:42

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:42 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Frida Änghede, M-kansliet, och Linn Norrbäck, C-kansliet, får närvara under punkten 2 och 3. 2 Extra miljöråd 18 september 2015

2015-09-08

KU-anmälan 2014/15:43 (3459-2014/15) av Camilla Waltersson Grönvall (M)

CAMILLA WALTERSSON GRÖNVALL Riksdagsledamot M 2015-09-04 Dnr 3459-2014/15 Begäran om granskning av regeringen och statsrådet Gustav Fridolin mot bakgrund av riksdagens beslut om att införa en tioårig grundskola Den 20 maj fattade riksdagen beslut om ett tillkännagivande till regeringen om att införa en tioårig grundskola

2015-09-04

KU-anmälan 2014/15:43 (3459-2014/15) av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 136 kB)

Kallelse och föredragningslista 2014/15:47 EU-nämndens sammanträde 2015-09-04

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2014/15:47 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2015-09-04 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Jordbruk och fiske Statsrådet Sven-Erik Bucht Återrapport från möte i rådet den 13 juli Information och samråd inför möte i rådet den 7 september Justering

2015-09-04

EU-nämndens uppteckningar 2014/15:47

1  Jordbruk och fiske Statsrådet Sven-Erik Bucht Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 13 juli 2015 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 7 september 2015 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: God morgon Det är trevligt att ses även fysiskt efter sommarens

2015-09-04

Riksdagens protokoll 2014/15:122

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Marta Obminska M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 27 augusti 2015 sedan Per Bill M avsagt

2015-09-03

Riksdagens protokoll 2014/15:122 (pdf, 897 kB)

Näringsutskottets protokoll 2014/15:40

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:40 DATUM 20150827 TID 11.0012.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Miljö- och energidepartementet Statsrådet Ibrahim Baylan lämnade information om regeringens syn på det energipolitiska läget och beskeden rörande svensk kärnkraft. Vid besöket

2015-08-27

Riksdagens protokoll 2014/15:121

1  Justering av protokoll Protokollen för den 5, 812, 1517, 22 och 23 juni justerades. 2  Anmälan om interpellationer Förste vice talmannen anmälde att 32 interpellationer hade framställts. 3  Anmälan om skriftliga frågor och svar Förste vice talmannen anmälde att 76 skriftliga frågor hade framställts och att 108 svar

2015-08-27

Riksdagens protokoll 2014/15:121 (pdf, 516 kB)

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-08-25 TID 09.00-09.12 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Rådsslutsatser om en ny agenda om hälsa och säkerhet i arbetslivet för att skapa bättre arbetsvillkor Utskottet överlade med regeringen, företrädd av statsrådet Ylva Johansson,

2015-08-25

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-08-24 TID 13.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Anders Grönvall, S-kansliet, och Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara under punkten 2. 2 Information om avslutat lettiskt och

2015-08-24

KU-anmälan 2014/15:42 (3365-2014/15) av Johan Forsell (M)

JOHAN FORSSELL Riksdagsledamot M 2015-08-20 Dnr 3365-2014/15 Begäran om granskning regeringen och statsrådet Annika Strandhäll mot bakgrund av att Försäkringskassan saknat ordinarie generaldirektör sedan november 2014. Försäkringskassan ansvarar för en stor del av de offentliga trygghetssystemen i Sverige. Myndigheten


Bilaga, se huvuddokumentet för mer information

Försvarsutskottets protokoll 2014/15:41

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-08-19 TID 11.0012.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information av Försvarsmakten Överbefälhavare Sverker Göranson och flygvapenchef Micael Bydén informerade om aktuella frågor och lämnade fördjupad information om rapporterade incidenter. Ledamöternas

2015-08-19