Dokument & lagar (183 träffar)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:34

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:34 DATUM 2006-09-28 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information Statssekreterare Charlotte Svensson m.fl.Utrikesdepartementet, återrapporterar från RIF-möten den 1-2 juni, 24 juli och från det informella mötet den 21-22

2006-09-28

Omröstning 2005/06:LU33p11 Konsumenträtt inom offentlig verksamhet

Votering: betänkande 2005/06:LU33 Konsumentpolitikens mål och inriktning, förslagspunkt 11 Konsumenträtt inom offentlig verksamhet Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L21 yrkande 3, 2005/06:L22 yrkande 4, 2005/06:L310 yrkande 7 och 2005/06:L319 yrkande 5. Datum: 2006-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2006-06-15

Omröstning 2005/06:LU33p5 Konsumentverket

Votering: betänkande 2005/06:LU33 Konsumentpolitikens mål och inriktning, förslagspunkt 5 Konsumentverket Riksdagen avslår motion 2005/06:L319 yrkande 2. Datum: 2006-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 117 0 1 26 m 0 46 0 9

2006-06-15

Lagutskottets protokoll 2005/06:33

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:33 DATUM 2006-06-02 TID kl. 08.00-08.30 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras utskottets protokoll från den 30 maj 2006. 2 Konsumentpolitikens mål och inriktning Fortsatt behandling av proposition 2005/06:105 om konsumentpolitikens mål och inriktning

2006-06-02

Omröstning 2005/06:LU34p3 Barns skuldsättning

Votering: betänkande 2005/06:LU34 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.förslagspunkt 3 Barns skuldsättning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L273 yrkande 3, 2005/06:L323, 2005/06:L336, 2005/06:L339 yrkande 3 och 2005/06:L363. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU34p1 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:LU34 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.förslagspunkt 1 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till a lag om ändring i föräldrabalken, b lag om ändring i lagen 1972:435 om överlastavgift,

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU31p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:LU31 Ersättning till ledande befattningshavare i näringslivet, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L27 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:L28. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU28p4 Uppföljning

Votering: betänkande 2005/06:LU28 Förenklade redovisningsregler, m.m.förslagspunkt 4 Uppföljning Riksdagen avslår motion 2005/06:L11. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m 44 3 0 8 c 18 0 0 4 fp 37 0 0

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU28p2 Gränsvärden i årsredovisningslagen

Votering: betänkande 2005/06:LU28 Förenklade redovisningsregler, m.m.förslagspunkt 2 Gränsvärden i årsredovisningslagen Riksdagen avslår motion 2005/06:L10 yrkande 1. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m

2006-06-01

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:33

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:33 DATUM 2006-05-31 TID 08.45-08.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2005/06:32. 2 Rättelse i utlänningslagen Behandlas fråga om utskottsinitiativ om rättelse i utlänningslagen. Utskottet beslutar

2006-05-31

Omröstning 2005/06:LU27p3 Barnets rätt att komma till tals m.m.

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 3 Barnets rätt att komma till tals m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L292 yrkande 5 och 2005/06:So647 yrkande 5. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 c, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 129

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p1 Ett tydligare barnperspektiv

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 1 Ett tydligare barnperspektiv Riksdagen avslår motionerna 2004/05:Ju349, 2005/06:L340 yrkandena 3 och 5, 2005/06:L382 och 2005/06:L394 yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p2 Risken för att barnet far illa

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 2 Risken för att barnet far illa Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L26 yrkande 4, 2005/06:L292 yrkandena 1, 2 och 10, 2005/06:L296 yrkande 1, 2005/06:L334 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:So557 yrkande 11. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p4 Juridiskt biträde för barn

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 4 Juridiskt biträde för barn Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L24 yrkande 4, 2005/06:L26 yrkande 1, 2005/06:L292 yrkande 6, 2005/06:L340 yrkande 7, 2005/06:L389 och 2005/06:So647 yrkande 4. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2006-05-30

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:32

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:32 DATUM 2006-05-30 TID 08.00-08.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Socialdepartementet Statssekreterare Staffan Bengtsson m.fl.Socialdepartementet, informerar inför EPSCO-rådets möte den 1-2 juni 2006. 2 Protokollsjustering

2006-05-30

Lagutskottets protokoll 2005/06:32

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:32 DATUM 2006-05-30 TID kl. 08.00-08.55 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras utskottets protokoll från den 18 maj 2006. 2 Konsumentpolitikens mål och inriktning Fortsatt behandling av proposition 2005/06:105 om konsumentpolitikens mål och inriktning

2006-05-30

Omröstning 2005/06:SfU10p43 Ersättning till kommunerna m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 43 Ersättning till kommunerna m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf218 av Torsten Lindström kd yrkandena 1 och 2, 2005/06:Sf267 av Solveig Hellquist fp yrkandena 2 och 3, 2005/06:Sf282 av Annika Qarlsson och Kerstin Lundgren båda c yrkande

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p11 Dublinärenden m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 11 Dublinärenden m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf251 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 10, 2005/06:Sf364 av Lars Leijonborg m.fl. fp yrkande 16 och 2005/06:Sf373 av Sven Brus m.fl. kd yrkandena 4 och 6. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p14 Synnerligen ömmande omständigheter

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 14 Synnerligen ömmande omständigheter Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf334 av Birgitta Carlsson m.fl. c yrkande 22 och 2005/06:Sf388 av Sven Brus m.fl. kd yrkande 5. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p1 Migrationspolitiken

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 1 Migrationspolitiken Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf331 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m yrkande 1 och 2005/06:Sf334 av Birgitta Carlsson m.fl. c yrkande 1. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1

2006-05-19