Dokument & lagar (158 träffar)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:34

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:34 DATUM 2006-09-28 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information Statssekreterare Charlotte Svensson m.fl.Utrikesdepartementet, återrapporterar från RIF-möten den 1-2 juni, 24 juli och från det informella mötet den 21-22

2006-09-28

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2005/06:36

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:36 DATUM 2006-06-17 TID 08.30-08.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från jordbruksminister Ann-Christin Nykvist Jordbruksministern med medarbetare lämnade information om det kommande landsbygdsprogrammet. 2 Bemyndigande Ordförande bemyndigades

2006-06-17

Omröstning 2005/06:MJU23p23 Straffbestämmelser m.m.

Votering: betänkande 2005/06:MJU23 Anpassningar till nya EG-bestämmelser om livsmedel, foder, djurhälsa, djurskydd och växtskydd m.m.förslagspunkt 23 Straffbestämmelser m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:MJ20 yrkande 11 och 2005/06:MJ21 yrkande 17. Datum: 2006-06-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2006-06-02

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2005/06:35

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:35 DATUM 2006-06-01 TID 08.00-08.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokollet från utskottets sammanträde den 30 maj 2006 godkändes. 2 Justering av förslag till betänkande Utskottet fortsatte behandlingen av proposition

2006-06-01

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:33

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:33 DATUM 2006-05-31 TID 08.45-08.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2005/06:32. 2 Rättelse i utlänningslagen Behandlas fråga om utskottsinitiativ om rättelse i utlänningslagen. Utskottet beslutar

2006-05-31

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:32

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:32 DATUM 2006-05-30 TID 08.00-08.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Socialdepartementet Statssekreterare Staffan Bengtsson m.fl.Socialdepartementet, informerar inför EPSCO-rådets möte den 1-2 juni 2006. 2 Protokollsjustering

2006-05-30

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2005/06:34

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:34 DATUM 2006-05-30 TID 08.00-08.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokollen från utskottets sammanträden den 16 och 18 maj 2006 godkändes. 2 Justering av förslag till betänkande Utskottet fortsatte behandlingen av proposition

2006-05-30

Omröstning 2005/06:SfU10p43 Ersättning till kommunerna m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 43 Ersättning till kommunerna m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf218 av Torsten Lindström kd yrkandena 1 och 2, 2005/06:Sf267 av Solveig Hellquist fp yrkandena 2 och 3, 2005/06:Sf282 av Annika Qarlsson och Kerstin Lundgren båda c yrkande

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p11 Dublinärenden m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 11 Dublinärenden m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf251 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 10, 2005/06:Sf364 av Lars Leijonborg m.fl. fp yrkande 16 och 2005/06:Sf373 av Sven Brus m.fl. kd yrkandena 4 och 6. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p14 Synnerligen ömmande omständigheter

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 14 Synnerligen ömmande omständigheter Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf334 av Birgitta Carlsson m.fl. c yrkande 22 och 2005/06:Sf388 av Sven Brus m.fl. kd yrkande 5. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p1 Migrationspolitiken

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 1 Migrationspolitiken Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf331 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m yrkande 1 och 2005/06:Sf334 av Birgitta Carlsson m.fl. c yrkande 1. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p3 Barnets bästa

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 3 Barnets bästa Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf334 av Birgitta Carlsson m.fl. c yrkande 20, 2005/06:Sf364 av Lars Leijonborg m.fl. fp yrkande 1, 2005/06:Sf388 av Sven Brus m.fl. kd yrkande 1, 2005/06:So556 av Marita Aronson m.fl. fp yrkande

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p41 Personer som håller sig gömda

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 41 Personer som håller sig gömda Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf312 av Kalle Larsson m.fl. v yrkande 18, 2005/06:Sf329 av Per Bill och Henrik von Sydow båda m yrkande 1, 2005/06:Sf334 av Birgitta Carlsson m.fl. c yrkande 24, 2005/06:Sf343

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p36 Asylsökande och rätten till arbete

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 36 Asylsökande och rätten till arbete Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf227 av Hans Backman fp2005/06:Sf229 av Torsten Lindström kd2005/06:Sf231 av Ana Maria Narti fp yrkandena 1 och 2, 2005/06:Sf275 av Maria Larsson kd yrkandena 1 och 2,

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p17 EU:s flyktingpolitik

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 17 EU:s flyktingpolitik Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U7 av Ulf Holm m.fl. mp yrkande 6 i denna del, 2005/06:U338 av Lars Leijonborg m.fl. fp yrkande 7, 2005/06:Sf251 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 5, 7, 9 och 12-15, 2005/06:Sf334 av Birgitta

2006-05-19

Omröstning 2005/06:MJU24p2 Lagförslagen i övrigt

Votering: betänkande 2005/06:MJU24 Finansieringen av kärnavfallets slutförvaring, förslagspunkt 2 Lagförslagen i övrigt Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om finansiella åtgärder för hanteringen av restprodukter från kärnteknisk verksamhet, 2. lag om ändring i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet i den

2006-05-19

Omröstning 2005/06:MJU24p4 Behov av höjda avgiftsnivåer

Votering: betänkande 2005/06:MJU24 Finansieringen av kärnavfallets slutförvaring, förslagspunkt 4 Behov av höjda avgiftsnivåer Riksdagen avslår motion 2005/06:MJ24 av Åsa Domeij mp yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU14p2 Omförhandling av EG-direktiv om transportörsansvar m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU14 Genomförande av EG-direktiven om överföring av passageraruppgifter och uppehållstillstånd för studier, förslagspunkt 2 Omförhandling av EG-direktiv om transportörsansvar m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf5 av Bo Könberg m.fl. fp yrkande 3, 2005/06:Sf26 av Sven Brus m.fl. kd

2006-05-18

Omröstning 2005/06:SfU14p3 Uppehållstillstånd för studier m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU14 Genomförande av EG-direktiven om överföring av passageraruppgifter och uppehållstillstånd för studier, förslagspunkt 3 Uppehållstillstånd för studier m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf26 yrkande 3, 2005/06:Sf240 och 2005/06:Ub325 yrkande 2. Datum: 2006-05-18 Omröstning i sakfrågan

2006-05-18

Omröstning 2005/06:SfU14p1 Överföring av passageraruppgifter

Votering: betänkande 2005/06:SfU14 Genomförande av EG-direktiven om överföring av passageraruppgifter och uppehållstillstånd för studier, förslagspunkt 1 Överföring av passageraruppgifter Riksdagen antar regeringens förslag till a. lag om passagerarregister, b. lag om ändring i sekretesslagen 1980:100 såvitt avser 9

2006-05-18