Dokument & lagar (4 780 träffar)

Yttrande 2015/16:SoU4y

Socialutskottets yttrande 2015/16:SoU4y Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen Till konstitutionsutskottet Den 5 april beslutade konstitutionsutskottet att uppmana övriga utskott att senast den 26 april 2016 yttra sig över regeringens skrivelse 2015/16:75 Redogörelse för behandlingen av

2017-03-31

Yttrande 2015/16:SoU4y (pdf, 125 kB)

Finansutskottets protokoll 2015/16:13

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:13 DATUM 2016-11-17 TID 13.1515.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Offentlig utfrågning Utskottet höll en offentlig utfrågning om Finsams fortsatta utveckling nästa steg. Program framgår av bilaga 2. Vid protokollet Justeras den 24 november 2016

2016-11-17

Omröstning 2015/16:MJU23 Riksrevisionens rapport om ekonomiska risker för staten i fråga om gruvavfall

Votering: betänkande 2015/16:MJU23 Riksrevisionens rapport om ekonomiska risker för staten i fråga om gruvavfall, förslagspunkt 3 Riksrevisionens rapport om ekonomiska risker för staten i fråga om gruvavfall Datum: 2016-09-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2016-09-28

Riksdagens protokoll 2015/16:130

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Ann-Britt Åsebol M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 sedan Ulf Berg

2016-09-08

Riksdagens protokoll 2015/16:130 (pdf, 652 kB)

Trafikutskottets protokoll 2015/16:43

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:43 DATUM 2016-09-06 TID Kl. 11.00 11.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kommissionens förslag om ändring av förordning 531/2012 vad gäller bestämmelser om grossistledet på roamingmarknader Utskottet inledde subsidiaritetsprövningen av KOM2016 399. Utskottet ansåg

2016-09-06

Proposition 2015/16:200

Regeringens proposition 2015/16:200 En utvidgad skyldighet att anmäla Prop. växtskadegörare 2015/16:200 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 1 september 2016 Stefan Löfven Sven-Erik Bucht Näringsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Som en följd av ändringar i rådets


Utskottsberedning: 2016/17:MJU5
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2015/16:200 (pdf, 288 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:129

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelser hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Nina Lundström L utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 25 augusti 2016 sedan Erik Ullenhag

2016-09-01

Riksdagens protokoll 2015/16:129 (pdf, 776 kB)

Konstitutionsutskottets protokoll 2015/16:58

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:58 DATUM 2016-08-30 TID 9.3011.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Extern utredning av Riksrevisionen Professor Hans-Gunnar Axberger, extern utredare, informerade utskottet om den pågående utredningen av Riksrevisionen. 2 Justering av protokoll

2016-08-30

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2015/16:31

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:31 DATUM 2016-08-30 TID 11.0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Samråd om en europeisk pelare för sociala rättigheter Allan Larsson, särskild rådgivare till EU-kommissionens ordförande, informerade om Samråd om en europeisk pelare för sociala

2016-08-30

Proposition 2015/16:198

Regeringens proposition 2015/16:198 En stärkt yrkeshögskola ett lyft för kunskap Prop. 2015/16:198 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 25 augusti 2016 Stefan Löfven Helene Hellmark Knutsson Utbildningsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I denna proposition lämnas förslag


Utskottsberedning: 2016/17:UbU5
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2015/16:198 (pdf, 500 kB)

Riksdagens protokoll 2015/16:128

1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Erik Ullenhag L avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen meddelade att Håkan Juholt S avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen från och med den 12 september. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen

2016-08-25

Riksdagens protokoll 2015/16:128 (pdf, 461 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2015/16:42

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:42 DATUM 2016-08-24 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Säkerhetsgenomgång inför långresa Bitr. säkerhetschef Anna-Karin Johansson lämnade information. 2 Riksrevisionens rapport om ekonomiska risker för staten i fråga om gruvavfall

2016-08-24

Kulturutskottets protokoll 2015/16:32

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:32 DATUM Onsdagen den 24 augusti 2016 TID Kl. 12.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Protokoll för kännedom Protokoll 2015/16:31 av den 16 juni 2016 lades till handlingarna. 2 Kommissionens förslag om ändring av beslut om inrättande av en unionsinsats för evenemanget

2016-08-24

Konstitutionsutskottets protokoll 2015/16:57

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:57 DATUM 2016-08-05 TID 11.0011.20 11.3014.00 14.3015.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ledamot Ordföranden hälsade ledamot Tina Acketoft L välkommen som ny ledamot i utskottet. 2 Avsägelser och kompletteringsval Kanslichefen anmälde att Tina

2016-08-05

Proposition 2015/16:197

Stärkt konsumentskydd på bolånemarknaden Regeringens proposition 2015/16:197 Stärkt konsumentskydd på bolånemarknaden Prop. 2015/16:197 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 juli 2016 Morgan Johansson Peter Hultqvist Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen


Utskottsberedning: 2016/17:CU5
Riksdagsbeslut (9 förslag): , 9 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2015/16:197 (pdf, 3249 kB)

Proposition 2015/16:199

Regeringens proposition 2015/16:199 Vildsvin och viltskador Prop. 2015/16:199 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 14 juli 2016 Morgan Johansson Sven-Erik Bucht Näringsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I denna proposition föreslås att det i jaktlagen förs in ett


Utskottsberedning: 2016/17:MJU4
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2015/16:199 (pdf, 239 kB)

Kallelse och föredragningslista 2015/16:55 EU-nämndens sammanträde 2016-07-18

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2015/16:55 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2016-07-18 kl. 7:00: Plats: EU- nämndens sessionssal RÖ9-54 Föredragningslista Utrikes frågo r Utrikesminister Margot Wallström deltar per telefon Information och samråd inför möte den 18 juli 2016 ev.Övriga frågor Anm.Nästa

2016-07-18

EU-nämndens uppteckningar 2015/16:55

1  Utrikes frågor Utrikesminister Margot Wallström deltar per telefon Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 18 juli 2016 Anf. 1  BÖRJE VESTLUND SSkälet till att jag sitter i ordförandestolen vid dagens telefonsammanträde är att den som leder mötet måste sitta i salen. Eftersom

2016-07-18

Kallelse och föredragningslista 2015/16:54 EU-nämndens sammanträde 2016-07-15

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2015/16:54 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2016-07-15 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Utrikes frågor gemensamt sammanträde med utrikesutskottet Kabinettssekreterare Annika Söder Återrapport från möte i rådet den 20 juni Information inför möte

2016-07-15

EU-nämndens uppteckningar 2015/16:54

1  Utrikes frågor gemensamt sammanträde med utrikesutskottet Kabinettssekreterare Annika Söder Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 20 juni 2016 Information inför möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 18 juli 2016 Anf. 1  Utrikesutskottets ordförande KENNETH G FORSLUND:

2016-07-15