Dokument & lagar (126 träffar)

Omröstning 2007/08:FiU21p14 Användning av anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme m.m.

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 14 Användning av anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme m.m. Riksdagen godkänner den föreslagna användningen av det under utgiftsområde 21 Energi uppförda anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU21p23 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 23 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag i enlighet med bifogad specifikation samt bemyndigar regeringen att under 2008 dels för det

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU21p16 Nedläggning av Luftfartsstyrelsen

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 16 Nedläggning av Luftfartsstyrelsen Riksdagen godkänner att Luftfartsstyrelsen läggs ned den 1 januari 2009. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:99 punkt 17 och avslår motion 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. s yrkande 2. Datum: 2008-06-18

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken

Votering: betänkande 2007/08:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU24p1 Uppföljning av utvärderingen 1995-2005

Votering: betänkande 2007/08:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken, förslagspunkt 1 Uppföljning av utvärderingen 1995-2005 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om resultatet av utvärderingen av den svenska penningpolitiken 1995-2005. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v

2008-06-16

Omröstning 2007/08:FiU31p1 Riksrevisionens styrelses framställning angående krisberedskap i betalningssystemet

Votering: betänkande 2007/08:FiU31 Krisberedskap i betalningssystemet, förslagspunkt 1 Riksrevisionens styrelses framställning angående krisberedskap i betalningssystemet Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS24. Datum: 2008-06-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej

2008-06-09

Omröstning 2007/08:FiU26p1 Förändringar i kostnadsutjämningen för LSS-verksamhet

Votering: betänkande 2007/08:FiU26 Förändringar i kostnadsutjämningen för LSS-verksamhet, förslagspunkt 1 Förändringar i kostnadsutjämningen för LSS-verksamhet Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om utjämning av kostnader för stöd och service till vissa funktionshindrade, 2. lag om ändring i lagen 1965:269

2008-05-14

Omröstning 2007/08:KrU14p2 Kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen

Votering: betänkande 2007/08:KrU14 Folkbildning, förslagspunkt 2 Kommuners och landstings ansvar för stöd till folkbildningen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr283, 2007/08:Kr326 yrkande 2 och 2007/08:Kr342. Datum: 2008-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v Parti Ja Nej Avstående

2008-04-24

Omröstning 2007/08:KrU14p1 Folkbildningens betydelse

Votering: betänkande 2007/08:KrU14 Folkbildning, förslagspunkt 1 Folkbildningens betydelse Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr287, 2007/08:Kr326 yrkande 1 och 2007/08:Kr340 yrkandena 1 och 2. Datum: 2008-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-04-24

Omröstning 2007/08:KrU13p1 Reglerad spelmarknad

Votering: betänkande 2007/08:KrU13 Spel- och lotterifrågor, förslagspunkt 1 Reglerad spelmarknad Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr204 av Siv Holma m.fl. v yrkande 8, 2007/08:Kr246 av Cecilia Widegren m yrkande 1, 2007/08:Kr285 av Gunnar Axén m yrkandena 1 och 2, 2007/08:Kr297 av Christian Holm m2007/08:Kr315 av

2008-04-24

Omröstning 2007/08:FiU18p5 Kreditprövning och kreditupplysning

Votering: betänkande 2007/08:FiU18 Bankfrågor m.m.förslagspunkt 5 Kreditprövning och kreditupplysning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Fi236 yrkandena 1 och 2, 2007/08:Fi240 yrkandena 1, 2, 5 och 6, 2007/08:Fi261, 2007/08:C208 yrkandena 5 och 6 samt 2007/08:C383 yrkande 2. Datum: 2008-04-10 Omröstning i sakfrågan

2008-04-10

Omröstning 2007/08:FiU18p4 Saneringslån och statliga sociala lån

Votering: betänkande 2007/08:FiU18 Bankfrågor m.m.förslagspunkt 4 Saneringslån och statliga sociala lån Riksdagen avslår motion 2007/08:C208 yrkandena 10 och 11. Datum: 2008-04-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 96 0 0 34 m 76 0 0 21 c

2008-04-10

Omröstning 2007/08:FiU14p1 Översyn av EU:s budget

Votering: betänkande 2007/08:FiU14 Översyn av EU:s budget, förslagspunkt 1 Översyn av EU:s budget Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2008-04-10 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 95 0 1 34 m 76 0 0 21 c 23 0 0 6

2008-04-10

Omröstning 2007/08:KrU11p3 Konstnärernas försörjning

Votering: betänkande 2007/08:KrU11 Konstnärs- och musikfrågor, förslagspunkt 3 Konstnärernas försörjning Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr333 yrkandena 1 och 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 100 0 1 29 m 80 0 0 17

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU11p7 Modell för samarbete mellan amatörer och professionella

Votering: betänkande 2007/08:KrU11 Konstnärs- och musikfrågor, förslagspunkt 7 Modell för samarbete mellan amatörer och professionella Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr267 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 13. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU11p2 Långsiktiga bidrag till fria grupper

Votering: betänkande 2007/08:KrU11 Konstnärs- och musikfrågor, förslagspunkt 2 Långsiktiga bidrag till fria grupper Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr267 yrkande 3. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 99 0 0 31 m 81 0 0 16

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU10p7 Utbyte av tv-sändningar mellan Sverige och Finland

Votering: betänkande 2007/08:KrU10 Mediefrågor, förslagspunkt 7 Utbyte av tv-sändningar mellan Sverige och Finland Riksdagen avslår motion 2007/08:K330 av Siv Holma m.fl. v yrkande 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 100 1 0

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU8p2 Granskning av trossamfunden av JämO, HomO och DO

Votering: betänkande 2007/08:KrU8 Trossamfund, förslagspunkt 2 Granskning av trossamfunden av JämO, HomO och DO Riksdagen avslår motion 2007/08:Kr212 yrkande 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 101 0 0 29 m 81 0 0 16 c

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU7p13 Idrottsplatser

Votering: betänkande 2007/08:KrU7 Idrottsfrågor, förslagspunkt 13 Idrottsplatser Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Kr330 av Thomas Bodström s och 2007/08:Kr332 av Torbjörn Björlund m.fl. v yrkande 2. Datum: 2008-04-09 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-04-09

Omröstning 2007/08:KrU7p8 HBT-frågor m.m.

Votering: betänkande 2007/08:KrU7 Idrottsfrågor, förslagspunkt 8 HBT-frågor m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U304 av Barbro Westerholm och Birgitta Ohlsson båda fp yrkande 21, 2007/08:So294 av Helena Leander m.fl. mp yrkandena 24-26, 2007/08:Kr312 av Hillevi Larsson m.fl. s2007/08:Kr332 av Torbjörn Björlund m.fl.

2008-04-09