Dokument & lagar (146 träffar)

EU-nämndens uppteckningar 2010/11:46

2010/11:46, Fredagen den 9 september 1 Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Anders Borg Information om det ekonomiska och finansiella läget Anf. 1  VICE ORDFÖRANDEN: Jag hälsar alla välkomna till dagens EU-nämnd. Då ordföranden befinner sig i Kina är det jag som leder sammanträdet i dag. Därmed förklarar

2011-09-09

EU-nämndens uppteckningar 2010/11:45

2010/11:45, Fredagen den 15 juli 1 Allmänna frågor Statssekreterare Oscar Wåglund Söderström Kabinettssekreterare Frank Belfrage Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 21 juni 2011 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 18 juli 2011 Anf.

2011-07-15

EU-nämndens uppteckningar 2010/11:44

2010/11:44, Torsdagen den 7 juli 1 Ekonomiska och finansiella frågor Statsrådet Peter Norman Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 20 juni 2011 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 12 juli 2011 Anf.

2011-07-07

Omröstning 2010/11:FiU42p1 Ramverk för finanspolitiken

Votering: betänkande 2010/11:FiU42 Ramverk för finanspolitiken, förslagspunkt 1 Ramverk för finanspolitiken Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi2 av Johnny Skalin och David Lång båda SD och lägger skrivelse 2010/11:79 till handlingarna. Datum: 2011-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU21p14 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag

Votering: betänkande 2010/11:FiU21 Vårändringsbudget för 2011, förslagspunkt 14 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar anslag i enlighet med specifikationen i bilaga 2. Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:99 punkt 14 och avslår

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU21p5 Bemyndigande för anslaget 2:53 Särskilda utgifter inom universitet och högskolor m.m.

Votering: betänkande 2010/11:FiU21 Vårändringsbudget för 2011, förslagspunkt 5 Bemyndigande för anslaget 2:53 Särskilda utgifter inom universitet och högskolor m.m. Riksdagen bemyndigar regeringen att under 2011 för det under utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning uppförda anslaget 2:53 Särskilda utgifter

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2010/11:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:100 punkt 1 och

2011-06-22

EU-nämndens uppteckningar 2010/11:43

2010/11:43, Onsdagen den 22 juni 1 Europeiska rådet Statsminister Fredrik Reinfeldt Information och samråd inför möte i Europeiska rådet den 2324 juni 2011 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Då ber jag att få öppna EU-nämndens sammanträde. Jag beklagar att vi är lite sena, men det berodde på att det blev en utdragen debatt och votering

2011-06-22

EU-nämndens uppteckningar 2010/11:42

2010/11:42, Onsdagen den 22 juni 1 Jordbruk och fiske Landsbygdsminister Eskil Erlandsson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 17 maj 2011 Återrapport från extra möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 7 juni 2011 Information och samråd inför möte i Europeiska

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU34p2 Stöd till den kommunala sektorn

Votering: betänkande 2010/11:FiU34 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2010, förslagspunkt 2 Stöd till den kommunala sektorn Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi8 av Tommy Waidelich m.fl. SDatum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2011-06-21

Omröstning 2010/11:FiU34p3 Slopande av sfi-bonusen

Votering: betänkande 2010/11:FiU34 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2010, förslagspunkt 3 Slopande av sfi-bonusen Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi7 av Richard Jomshof och Josef Fransson båda SDDatum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-21

Omröstning 2010/11:FiU24p1 Utvärdering av penningpolitiken 2008-2010

Votering: betänkande 2010/11:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken 20082010 förslagspunkt 1 Utvärdering av penningpolitiken 2008-2010 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om penningpolitiken 2008-2010. Datum: 2011-06-21 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-21

EU-nämndens uppteckningar 2010/11:41

2010/11:41, Tisdagen den 21 juni Ekonomiska och finansiella frågor budget Statssekreterare Hans Lindblad Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor budget den 22 juli 2011 gemensamt sammanträde finansutskottet och EU-nämnden Anf. 1  ORDFÖRANDEN Anna Kinberg BatraKlockan

2011-06-21

EU-nämndens uppteckningar 2010/11:40

2010/11:40, Fredagen den 17 juni 1 Utrikes frågor Utrikesminister Carl Bildt Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 23 maj 2011 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 20 juni 2011 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Jag öppnar sammanträdet med EU-nämnden.

2011-06-17

Omröstning 2010/11:FiU37p6 Utvärderingen 2012

Votering: betänkande 2010/11:FiU37 Miljökrav vid upphandling av bilar och vissa kollektivtrafiktjänster, förslagspunkt 6 Utvärderingen 2012 Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi4 av Siv Holma m.fl. V yrkande 1. Datum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 MP, V Parti Ja Nej Avstående

2011-06-16

Omröstning 2010/11:FiU37p2 Vissa persontransporttjänster

Votering: betänkande 2010/11:FiU37 Miljökrav vid upphandling av bilar och vissa kollektivtrafiktjänster, förslagspunkt 2 Vissa persontransporttjänster Riksdagen avslår motionerna 2010/11:Fi4 av Siv Holma m.fl. V yrkande 2 och 2010/11:Fi5 av Jonas Eriksson m.fl. MP yrkande 3. Datum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan

2011-06-16

Omröstning 2010/11:FiU37p1 Nationell miljöpolitik

Votering: betänkande 2010/11:FiU37 Miljökrav vid upphandling av bilar och vissa kollektivtrafiktjänster, förslagspunkt 1 Nationell miljöpolitik Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi6 av Josef Fransson SDDatum: 2011-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-16

Omröstning 2010/11:FiU27p1 Europeiskt ramverk för hantering av banker i kris

Votering: betänkande 2010/11:FiU27 Europeiskt ramverk för hantering av banker i kris, förslagspunkt 1 Europeiskt ramverk för hantering av banker i kris Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2011-06-16 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-16

EU-nämndens uppteckningar 2010/11:39

2010/11:39, Onsdagen den 15 juni 1 Sysselsättning, socialpolitik, hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor sysselsättning Statssekreterare Bettina Kashefi Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för sysselsättning, socialpolitik, hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor sysselsättning den 7 mars 2011 Information

2011-06-15

EU-nämndens uppteckningar 2010/11:38

2010/11:38, Tisdagen den 14 juni 1 Transport, telekommunikation och energi transport Statssekreterare Carl von der Esch Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för transport, telekommunikation och energi transport den 31 mars 2011 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för transport, telekommunikation

2011-06-14