Dokument & lagar (92 träffar)

Omröstning 2011/12:MJU24p9 Utredning om skatt på kadmium m.m.

Votering: betänkande 2011/12:MJU24 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket, förslagspunkt 9 Utredning om skatt på kadmium m.m. Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ11 av Kew Nordqvist och Helena Leander båda MP yrkande 3. Datum: 2012-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 MP, V Parti

2012-06-20

Omröstning 2011/12:MJU24p1 Ett rikt odlingslandskap och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2011/12:MJU24 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket, förslagspunkt 1 Ett rikt odlingslandskap och biologisk mångfald Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ9 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 2. Datum: 2012-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja

2012-06-20

Omröstning 2011/12:MJU24p3 Handlingsprogram för minskad klimatpåverkan från livsmedelskedjan

Votering: betänkande 2011/12:MJU24 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket, förslagspunkt 3 Handlingsprogram för minskad klimatpåverkan från livsmedelskedjan Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ10 av Jens Holm m.fl. VDatum: 2012-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, MP, V Parti

2012-06-20

Omröstning 2011/12:MJU21p14 Pälsdjur

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 14 Pälsdjur Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ203 av Jens Holm m.fl. V2011/12:MJ220 av Helena Leander m.fl. MP2011/12:MJ264 av Anna Steele FP2011/12:MJ376 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 18, 2011/12:MJ436

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p19 Importförbud

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 19 Importförbud Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ443 av Richard Jomshof SD yrkande 2 och 2011/12:MJ461 av Richard Jomshof och David Lång båda SD yrkande 1. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p9 Validering av alternativa metoder

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 9 Validering av alternativa metoder Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ15 av Josef Fransson och Richard Jomshof båda SDDatum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p17 Djurskyddstillsyn

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 17 Djurskyddstillsyn Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ249 av Isak From och Katarina Köhler båda S2011/12:MJ334 av Anna Steele FP2011/12:MJ366 av Catharina Bråkenhielm S2011/12:MJ376 av Matilda Ernkrans m.fl.

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU25p13 Sveriges klimatmål

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 13 Sveriges klimatmål Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ382 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 9 och 2011/12:MJ407 av Lars Ohly m.fl. V yrkandena 3 och 4. Datum: 2012-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2012-06-07

Omröstning 2011/12:MJU25p2 Innehåll i tillstånd

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 2 Innehåll i tillstånd Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i miljöbalken i de delar det avser 22 kap. 25 d 14. Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:125 punkt 1 i denna del och avslår motion

2012-06-07

Omröstning 2011/12:MJU25p5 Koldioxidlagring och bioenergi m.m.

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 5 Koldioxidlagring och bioenergi m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ6 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkandena 2 och 4 samt 2011/12:MJ8 av Jens Holm m.fl. V yrkande 2. Datum: 2012-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2012-06-07

Omröstning 2011/12:MJU25p25 Utsläppsrapportering i samband med budget

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 25 Utsläppsrapportering i samband med budget Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ382 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 7. Datum: 2012-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 26 S, MP, V Parti

2012-06-07

Omröstning 2011/12:SfU11p4 Sanktioner mot arbetsgivare m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 4 Sanktioner mot arbetsgivare m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf205 yrkandena 1-3, 2011/12:Sf308 yrkande 2, 2011/12:Sf311 yrkande 22 och 2011/12:A335 yrkande 20. Datum: 2012-05-31 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p2 Efterkontroll m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 2 Efterkontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 4 och 6, 2011/12:Sf308 yrkande 1 och 2011/12:A335 yrkandena 18 och 19. Datum: 2012-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, V Parti Ja Nej Avstående

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p3 Övrigt om arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 3 Övrigt om arbetskraftsinvandring Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 3, 5, 7, 9 och 10, 2011/12:Sf259 yrkandena 1 och 2, 2011/12:Sf272, 2011/12:Sf311 yrkande 5, 2011/12:Sf325 yrkande 1, 2011/12:Sf330 yrkandena 7 och 8 samt 2011/12:Sf333.

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU11p1 Myndighetsprövning

Votering: betänkande 2011/12:SfU11 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 1 Myndighetsprövning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf243 yrkandena 1 och 2 samt 2011/12:Sf311 yrkande 4. Datum: 2012-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, SD, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0

2012-05-31

Omröstning 2011/12:SfU12p4 Identitetskrav m.m.

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 4 Identitetskrav m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf204 av Christina Höj Larsen m.fl. V yrkandena 1-3, 2011/12:Sf241 av Christina Höj Larsen m.fl. V yrkande 40, 2011/12:Sf287 av Lars Johansson och Ann-Christin Ahlberg båda S2011/12:Sf303 av Sara

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p3 Försörjningskrav

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 3 Försörjningskrav Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf241 yrkande 19, 2011/12:Sf311 yrkande 17 och 2011/12:Sf352 yrkandena 2, 3 och 5. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p2 Uppskjuten invandringsprövning

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 2 Uppskjuten invandringsprövning Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf201, 2011/12:Sf226, 2011/12:Sf273 yrkandena 2 och 3, 2011/12:Sf279 och 2011/12:Sf345. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD Parti Ja

2012-05-30

Omröstning 2011/12:SfU12p1 Anhöriginvandring

Votering: betänkande 2011/12:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 1 Anhöriginvandring Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Sf229, 2011/12:Sf241 yrkandena 20 och 21 samt 2011/12:Sf352 yrkandena 1, 4, 6 och 7. Datum: 2012-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående

2012-05-30

Omröstning 2011/12:MJU18p1 EU:s kemikalielagstiftning Reach

Votering: betänkande 2011/12:MJU18 Kemikaliekontroll, förslagspunkt 1 EU:s kemikalielagstiftning Reach Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ208, 2011/12:MJ281 yrkandena 1 och 2 samt 2011/12:MJ382 yrkandena 26-28. Datum: 2012-05-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej

2012-05-02