Dokument & lagar (94 träffar)

Omröstning 2011/12:MJU24p9 Utredning om skatt på kadmium m.m.

Votering: betänkande 2011/12:MJU24 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket, förslagspunkt 9 Utredning om skatt på kadmium m.m. Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ11 av Kew Nordqvist och Helena Leander båda MP yrkande 3. Datum: 2012-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 MP, V Parti

2012-06-20

Omröstning 2011/12:MJU24p1 Ett rikt odlingslandskap och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2011/12:MJU24 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket, förslagspunkt 1 Ett rikt odlingslandskap och biologisk mångfald Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ9 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 2. Datum: 2012-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja

2012-06-20

Omröstning 2011/12:MJU24p3 Handlingsprogram för minskad klimatpåverkan från livsmedelskedjan

Votering: betänkande 2011/12:MJU24 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket, förslagspunkt 3 Handlingsprogram för minskad klimatpåverkan från livsmedelskedjan Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ10 av Jens Holm m.fl. VDatum: 2012-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, MP, V Parti

2012-06-20

Omröstning 2011/12:UU9p1 Nordiskt samarbete

Votering: betänkande 2011/12:UU9 Norden, förslagspunkt 1 Nordiskt samarbete Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U21 yrkandena 1-4, 2011/12:U22 yrkandena 1 och 3-5 samt 2011/12:U27 yrkandena 1-4. Datum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2012-06-19

Omröstning 2011/12:UU9p2 Samarbete med närområdet

Votering: betänkande 2011/12:UU9 Norden, förslagspunkt 2 Samarbete med närområdet Riksdagen avslår motion 2011/12:U22 yrkandena 2, 6 och 7. Datum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 102 0 10 M 100 0 0 7 MP 4 0 18 3 FP 21

2012-06-19

Omröstning 2011/12:UU17p6 Sexuell exploatering av barn

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 6 Sexuell exploatering av barn Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Ju338 yrkande 4 och 2011/12:U315 yrkande 97. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15 M 96

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p7 Abort och abortförebyggande

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 7 Abort och abortförebyggande Riksdagen avslår motion 2011/12:U16 yrkandena 1 och 2. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 16 M 96 0 0 11 MP 19 1 0 5

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p4 Konventionen om våld mot kvinnor och våld i hemmet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 4 Konventionen om våld mot kvinnor och våld i hemmet Riksdagen avslår motion 2011/12:U20 yrkande 6. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15 M 96 0 0 11

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p1 Vissa konstitutionella frågor, yttrandefrihet och mediefrihet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 1 Vissa konstitutionella frågor, yttrandefrihet och mediefrihet Riksdagen avslår motion 2011/12:U20 yrkandena 1-3. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 97 0 15

2012-06-13

Omröstning 2011/12:UU17p8 Förenings- och församlingsfrihet

Votering: betänkande 2011/12:UU17 Europarådet, förslagspunkt 8 Förenings- och församlingsfrihet Riksdagen avslår motion 2011/12:U16 yrkande 3. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 15 M 96 0 0 11 MP 20 0 0 5 FP

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p14 Pälsdjur

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 14 Pälsdjur Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ203 av Jens Holm m.fl. V2011/12:MJ220 av Helena Leander m.fl. MP2011/12:MJ264 av Anna Steele FP2011/12:MJ376 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 18, 2011/12:MJ436

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p19 Importförbud

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 19 Importförbud Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ443 av Richard Jomshof SD yrkande 2 och 2011/12:MJ461 av Richard Jomshof och David Lång båda SD yrkande 1. Datum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p9 Validering av alternativa metoder

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 9 Validering av alternativa metoder Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ15 av Josef Fransson och Richard Jomshof båda SDDatum: 2012-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU21p17 Djurskyddstillsyn

Votering: betänkande 2011/12:MJU21 Djurskydd och djur som används för vetenskapliga ändamål, förslagspunkt 17 Djurskyddstillsyn Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ249 av Isak From och Katarina Köhler båda S2011/12:MJ334 av Anna Steele FP2011/12:MJ366 av Catharina Bråkenhielm S2011/12:MJ376 av Matilda Ernkrans m.fl.

2012-06-13

Omröstning 2011/12:MJU25p13 Sveriges klimatmål

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 13 Sveriges klimatmål Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ382 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 9 och 2011/12:MJ407 av Lars Ohly m.fl. V yrkandena 3 och 4. Datum: 2012-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2012-06-07

Omröstning 2011/12:MJU25p2 Innehåll i tillstånd

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 2 Innehåll i tillstånd Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i miljöbalken i de delar det avser 22 kap. 25 d 14. Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:125 punkt 1 i denna del och avslår motion

2012-06-07

Omröstning 2011/12:MJU25p5 Koldioxidlagring och bioenergi m.m.

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 5 Koldioxidlagring och bioenergi m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:MJ6 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkandena 2 och 4 samt 2011/12:MJ8 av Jens Holm m.fl. V yrkande 2. Datum: 2012-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2012-06-07

Omröstning 2011/12:MJU25p25 Utsläppsrapportering i samband med budget

Votering: betänkande 2011/12:MJU25 Klimatpolitik och geologisk lagring av koldioxid, förslagspunkt 25 Utsläppsrapportering i samband med budget Riksdagen avslår motion 2011/12:MJ382 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 7. Datum: 2012-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 26 S, MP, V Parti

2012-06-07

Omröstning 2011/12:UU11p4 Små och lätta vapen samt ett internationellt vapenhandelsfördrag m.m.

Votering: betänkande 2011/12:UU11 Strategisk exportkontroll, förslagspunkt 4 Små och lätta vapen samt ett internationellt vapenhandelsfördrag m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U24 yrkande 3 och 2011/12:U25 yrkande 4. Datum: 2012-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 SD Parti Ja Nej

2012-05-24

Omröstning 2011/12:UU11p2 Exportkrediter, Försvarsexportmyndigheten m.m.

Votering: betänkande 2011/12:UU11 Strategisk exportkontroll, förslagspunkt 2 Exportkrediter, Försvarsexportmyndigheten m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:U24 yrkande 2, 2011/12:U25 yrkande 6, 2011/12:U26 yrkande 13, 2011/12:U234 yrkande 4 och 2011/12:U249 yrkande 6. Datum: 2012-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2012-05-24