Dokument & lagar (1 382 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-09-15 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-09-15 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Ändring av förordning om en enhetlig utformning av visumhandlingar Subsidiaritetsprövning, ev. beslut KOM2015 303 Föredragande: MA 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde

2015-09-15 10:30:00

Riksdagens protokoll 2014/15:123

1  Avsägelse Förste vice talmannen meddelade att Eva-Lena Jansson S avsagt sig uppdraget som suppleant i EU-nämnden. Kammaren biföll denna avsägelse. 2  Anmälan om kompletteringsval Förste vice talmannen meddelade att Socialdemokraternas riksdagsgrupp anmält Patrik Björck som suppleant i EU-nämnden. Förste vice talmannen

2015-09-10

Riksdagens protokoll 2014/15:123 (pdf, 337 kB)

Föredragningslista 2014/15:123

Föredragningslista 2014/15:123 Torsdagen den 10 september 2015 Kl. 12.00 Interpellationssvar Avsägelse 1 Eva-Lena Jansson S som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 2 Patrik Björck S som suppleant i EU-nämnden Anmälan om gruppledare för partigrupp 3 Jonas Eriksson MP fr.o.m. den 18 maj Anmälan

2015-09-10

Föredragningslista 2014/15:123 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2014/15:123 (pdf, 117 kB)

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 4-09 1. Kommissionens förslag till rådets direktiv om ändring av direktiv 2011/16/EU om obligatoriskt automatiskt utbyte av upplysningar i fråga om beskattning Information Statssekreterare

2015-09-08 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:42 Tisdag 2015-09-08 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:42 Datum och tid: 2015-09-08 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Extra miljöråd 18 september 2015 Information Klimat- och miljöminister Åsa Romson Miljö- och energidepartementet 2. Information om avslutat lettiskt och nytt luxemburgskt

2015-09-08 11:00:00

Riksdagens protokoll 2014/15:122

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Marta Obminska M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 27 augusti 2015 sedan Per Bill M avsagt

2015-09-03

Riksdagens protokoll 2014/15:122 (pdf, 897 kB)

Föredragningslista 2014/15:122

Föredragningslista 2014/15:122 Torsdagen den 3 september 2015 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Marta Obminska M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 27 augusti 2015 Avsägelse 2 Lilian Wiklund som justitieombudsman fr.o.m. den 1 februari 2016 Anmälan om kompletteringsval 3 Ulrika

2015-09-03

Föredragningslista 2014/15:122 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2014/15:122 (pdf, 117 kB)

Utskottsmöte 2014/15:40 Torsdag 2015-08-27 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2014/15:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:40 Datum och tid: 2015-08-27 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Information från Miljö- och energidepartementet Statsrådet Ibrahim Baylan lämnar information om regeringens syn på det energipolitiska läget och beskeden rörande svensk kärnkraft.

2015-08-27 11:00:00

Riksdagens protokoll 2014/15:121

1  Justering av protokoll Protokollen för den 5, 812, 1517, 22 och 23 juni justerades. 2  Anmälan om interpellationer Förste vice talmannen anmälde att 32 interpellationer hade framställts. 3  Anmälan om skriftliga frågor och svar Förste vice talmannen anmälde att 76 skriftliga frågor hade framställts och att 108 svar

2015-08-27

Riksdagens protokoll 2014/15:121 (pdf, 516 kB)

Föredragningslista 2014/15:121

Föredragningslista 2014/15:121 Torsdagen den 27 augusti 2015 Kl. 12.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena fredagen den 5, måndagen den 8, tisdagen den 9, onsdagen den 10, torsdagen den 11, fredagen den 12, måndagen den 15, tisdagen den 16, onsdagen den 17, måndagen

2015-08-27

Föredragningslista 2014/15:121 (docx, 42 kB) Föredragningslista 2014/15:121 (pdf, 137 kB)

Utskottsmöte 2014/15:36 Tisdag 2015-08-25 kl. 09:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2014/15:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:36 Datum och tid: 2015-08-25 09:00 Plats: RÖ 5-38 1. Rådsslutsatser om en ny agenda om hälsa och säkerhet i arbetslivet för att skapa bättre arbetsvillkor Överläggning med regeringen Statsrådet Ylva Johansson, Arbetsmarknadsdepartementet

2015-08-25 09:00:00

Utskottsmöte 2014/15:41 Måndag 2015-08-24 kl. 13:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:41 Datum och tid: 2015-08-24 13:00 Plats: RÖ 7-26 1. Information om avslutat lettiskt och nytt luxemburgskt ordförandeskap Utrymme för ledamöterna att ställa frågor om mjölkböndernas situation Statssekreterare Elisabeth

2015-08-24 13:00:00

Utskottsmöte 2014/15:41 Onsdag 2015-08-19 kl. 11:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2014/15:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:41 Datum och tid: 2015-08-19 11:00 Plats: RÖ5-32 1. Försvarsmaktsinformation Fördjupad information om rapporterade incidenter Generalmajor Micael Bydén, Flygvapenchef 2. Anmälningar 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor 5. Nästa sammanträde Preliminärt tisdagen den 13 oktober 2015 kl. 11.00

2015-08-19 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:37 Fredag 2015-07-17 kl. 10:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2014/15:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:37 Datum och tid: 2015-07-17 10:00 Plats: Skandiasalen 1. Inför utrikesrådet FAC Information Statssekreterare Hans Dahlgren, SB Kommenterad dagordning FAC Tillägg kommenterad dagordning FAC 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor

2015-07-17 10:00:00

Utskottsmöte 2014/15:47 Torsdag 2015-07-02 kl. 11:45

Föredragningslista Finansutskottet 2014/15:47 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:47 Datum och tid: 2015-07-02 11:45 Plats: RÖ 9-54 EU-nämndens sessionssal 1. Information om situationen i Grekland Finansminister Magdalena Andersson 2. Nästa sammanträde Torsdagen den 17 september kl.10.30 Bilagor Instruktion

2015-07-02 11:45:00

Utskottsmöte 2014/15:35 Tisdag 2015-06-23 kl. 13:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2014/15:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:35 Datum och tid: 2015-06-23 13:00 Plats: RÖ 4-09 1. Skatteverkets verksamhet och organisation Information Generaldirektör Ingemar Hansson, Skatteverket 2. Justering av protokoll 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor

2015-06-23 13:00:00

Utskottsmöte 2014/15:40 Tisdag 2015-06-23 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2014/15:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:40 Datum och tid: 2015-06-23 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Överläggning Överläggning om övergripande instruktion från regeringen om GMO som hanteras på EU-nivå Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht Näringsdepartementet 2. Justering

2015-06-23 11:00:00

Riksdagens protokoll 2014/15:120

1  Ansökan om ledighet Tredje vice talmannen meddelade att Per Olsson MP ansökt om ledighet under tiden den 15 september 201524 september 2018. Kammaren biföll denna ansökan. 2  Anmälan om ersättare Tredje vice talmannen anmälde att Ulrika Heindorff M skulle tjänstgöra som ersättare för Jonas Jacobsson Gjörtler M under

2015-06-23

Riksdagens protokoll 2014/15:120 (pdf, 705 kB)

Föredragningslista 2014/15:120

Föredragningslista 2014/15:120 Tisdagen den 23 juni 2015 Kl. 09.00 Interpellationssvar Ansökan om ledighet 1 Per Olsson MP fr.o.m. den 15 september 2015 t.o.m. den 24 september 2018 Anmälan om ersättare 2 Ulrika Heindorff M som ersättare fr.o.m. den 28 september t.o.m. den 31 december under Jonas Jacobsson Gjörtlers

2015-06-23

Föredragningslista 2014/15:120 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2014/15:120 (pdf, 95 kB)

Riksdagens protokoll 2014/15:119

1  Justering av protokoll Protokollen för den 3 och 4 juni justerades. 2  Avsägelse Andre vice talmannen meddelade att Suzanne Svensson S avsagt sig uppdraget som suppleant i Nordiska rådets svenska delegation. Kammaren biföll denna avsägelse. 3  Anmälan om återtagande av plats i riksdagen Andre vice talmannen meddelade

2015-06-22

Riksdagens protokoll 2014/15:119 (pdf, 1050 kB)