Dokument & lagar (37 träffar)

Omröstning 2008/09:FöU10p12 Civil-militär samverkan

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 12 Civil-militär samverkan Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkande 13, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 13 och 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl. mp yrkande 11. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p3 Nato Response Force

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 3 Nato Response Force Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkande 2 i denna del, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 2 i denna del och 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl. mp yrkande 2 i denna del. Datum: 2009-06-16

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p7 Personalförsörjning

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 7 Personalförsörjning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:U256 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkandena 2-5, 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkandena 8-10, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkandena 3 och 9, 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl.

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU10p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:FöU10 Försvarets inriktning, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö4 av Gunilla Wahlén m.fl. v yrkande 1, 2008/09:Fö5 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 1 och 2008/09:Fö6 av Peter Rådberg m.fl. mp yrkande 1. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan

2009-06-16

Omröstning 2008/09:FöU6p2 Samverkansformer på Gotland

Votering: betänkande 2008/09:FöU6 Regeringen och krisen, förslagspunkt 2 Samverkansformer på Gotland Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö225 av Christer Engelhardt s och 2008/09:Fö293 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 35. Datum: 2009-04-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2009-04-02

Omröstning 2008/09:FöU7p4 Säkerhet vid kärnkraftsolyckor

Votering: betänkande 2008/09:FöU7 Kärnteknisk säkerhet och strålskydd, förslagspunkt 4 Säkerhet vid kärnkraftsolyckor Riksdagen avslår motion 2008/09:Fö293 av Anders Karlsson m.fl. s yrkande 38. Datum: 2009-03-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-03-25

Omröstning 2008/09:FöU7p6 Forskning om hälsoeffekter av icke-joniserande strålning

Votering: betänkande 2008/09:FöU7 Kärnteknisk säkerhet och strålskydd, förslagspunkt 6 Forskning om hälsoeffekter av icke-joniserande strålning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö229 yrkande 7, 2008/09:Fö247 yrkande 1 och 2008/09:Fö268. Datum: 2009-03-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3

2009-03-25

Omröstning 2008/09:FöU1p5 Försvarsmusik

Votering: betänkande 2008/09:FöU1 Försvar och samhällets krisberedskap budgetåret 2009, förslagspunkt 5 Försvarsmusik Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö217 av Jeppe Johnsson m2008/09:Fö231 av Karin Nilsson c2008/09:Fö252 av Kerstin Haglö och Jan Björkman båda s2008/09:Fö285 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl.

2008-12-15

Omröstning 2008/09:FöU1p2 Budget för utgiftsområde 6

Votering: betänkande 2008/09:FöU1 Försvar och samhällets krisberedskap budgetåret 2009, förslagspunkt 2 Budget för utgiftsområde 6 Riksdagen a anvisar för 2009 anslagen under utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt vad utskottet föreslår i bilaga 2 kolumnen Regeringens förslag, b bemyndigar regeringen

2008-12-15

Omröstning 2008/09:FöU3p1 En strategi för en starkare och mer konkurrenskraftig försvarsindustri i EU

Votering: betänkande 2008/09:FöU3 Strategi för en konkurrenskraftig europeisk försvarsindustri, förslagspunkt 1 En strategi för en starkare och mer konkurrenskraftig försvarsindustri i EU Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2008-12-03 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s

2008-12-03

Omröstning 2008/09:FöU2p1 Riksrevisionens styrelses framställning angående insatser för att hantera omfattande elavbrott

Votering: betänkande 2008/09:FöU2 Insatser för att hantera omfattande elavbrott, förslagspunkt 1 Riksrevisionens styrelses framställning angående insatser för att hantera omfattande elavbrott Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS14 punkterna 1 och 2 samt motionerna 2007/08:Fö8, 2007/08:Fö9 yrkandena 1-3, 2007/08:Fö261

2008-11-20

Omröstning 2005/06:FöU9p6 Frivillig medverkan i säkerhetsarbetet

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 6 Frivillig medverkan i säkerhetsarbetet Riksdagen avslår motionerna 2004/05:MJ5 yrkande 4, 2005/06:Fö7 yrkandena 4, 6 och 7 samt 2005/06:Fö234. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 m,

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p4 Den lokala krishanteringsförmågan

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 4 Den lokala krishanteringsförmågan Riksdagen avslår motionerna 2002/03:Fö253 yrkandena 3 och 4 samt 2004/05:MJ6 yrkande 2. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c, fp, kd Parti Ja

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU9p2 Den nationella krishanteringsförmågan

Votering: betänkande 2005/06:FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle, förslagspunkt 2 Den nationella krishanteringsförmågan Riksdagen avslår motionerna 2002/03:Fö250, 2002/03:Fö259 yrkandena 1-3, 2002/03:Fö260 yrkandena 3 och 4, 2003/04:Fö259 yrkandena 3 och 5, 2004/05:MJ9 yrkande 1, 2005/06:Ju564 yrkandena 9

2006-05-30

Omröstning 2005/06:FöU11p3 Belastningsregistret

Votering: betänkande 2005/06:FöU11 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret, förslagspunkt 3 Belastningsregistret Riksdagen avslår motion 2005/06:Fö9 av Berit Jóhannesson m.fl. vDatum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 122 0

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU11p2 Staber och förvaltningar

Votering: betänkande 2005/06:FöU11 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret, förslagspunkt 2 Staber och förvaltningar Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Fö8 av Jörgen Johansson och Staffan Danielsson båda c yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:Fö10 av Eskil Erlandsson m.fl. c, m, fp, kd yrkandena 1, 2 i denna del,

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU11p1 Styrning

Votering: betänkande 2005/06:FöU11 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret, förslagspunkt 1 Styrning Riksdagen avslår motion 2005/06:Fö10 av Eskil Erlandsson m.fl. c, m, fp, kd yrkande 2 i denna del. Datum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja Nej

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU10p1 Renovering och modifiering av Haubits 77B

Votering: betänkande 2005/06:FöU10 Renovering och modifiering av artillerisystemet Haubits 77B, förslagspunkt 1 Renovering och modifiering av Haubits 77B Riksdagen bifaller proposition 2005/06:132 och avslår motion 2005/06:Fö5 av Allan Widman m.fl. fpDatum: 2006-05-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-05-17

Omröstning 2005/06:FöU12p3 Ersättning vid naturkatastrofer, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:FöU12 Naturkatastrofer, m.m.förslagspunkt 3 Ersättning vid naturkatastrofer, m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Fö215, 2005/06:Fö219, 2005/06:Fö222, 2005/06:Fö241 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:Fö255. Datum: 2006-05-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti

2006-05-10

Omröstning 2005/06:FöU12p2 Ansvar för förebyggande arbete mot naturkatastrofer, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:FöU12 Naturkatastrofer, m.m.förslagspunkt 2 Ansvar för förebyggande arbete mot naturkatastrofer, m.m. Riksdagen avslår motionerna 2004/05:Fö231 yrkande 2, 2004/05:Fö233 yrkande 2, 2004/05:MJ5 yrkande 1, 2005/06:Fö224 yrkandena 1-3, 2005/06:Fö248 och 2005/06:N4. Datum: 2006-05-10 Omröstning

2006-05-10

Paginering