Dokument & lagar (717 träffar)

Interpellation 2019/20:285 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2019/20:285 Åtgärder för att begränsa svarttaxi av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den så kallade svarttaxiverksamheten har tagit ett stadigt grepp om taximarknaden, vilket hotar existensen för de seriösa taxiföretagen. Det här får allvarliga konsekvenser för viktiga samhällstjänster

Inlämnad: 2020-01-24 Svarsdatum: 2020-02-04 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:285 av Thomas Morell (SD) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:284 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:284 Åtgärder mot vildsvin av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det är många som är rejält bekymrade över den stora vildsvinsstammen i Sverige. I vissa delar av landet har vildsvinens antal vuxit utom kontroll. Jordbrukare, villaägare och trafikanter känner konsekvenserna i allt

Inlämnad: 2020-01-24 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:284 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:283 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Interpellation 2019/20:283 Ojämlikhet i cancervården av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S Svensk hälso- och sjukvård håller ofta hög internationell medicinsk kvalitet. Det gäller framför allt allvarliga sjukdomar såsom hjärtinfarkt, stroke och olika cancerdiagnoser. Sverige ligger även

Inlämnad: 2020-01-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:283 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 136 kB)

Interpellation 2019/20:282 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:282 Arbetsmiljö i naturområden med rovdjur av Lars Beckman M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Det finns en skyddslagstiftning för att medarbetare inte ska skada sig eller förolyckas på arbetet. Det är en lagstiftning som har ett brett stöd i Sveriges riksdag. Lagstiftningen gäller av logiska

Inlämnad: 2020-01-23 Svarsdatum: 2020-02-14 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:282 av Lars Beckman (M) (pdf, 100 kB)

Interpellation 2019/20:281 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:281 Raoul Wallenbergs försvinnande av Mikael Oscarsson KD till Utrikesminister Ann Linde S Raoul Wallenberg, som gav sitt yttersta i kampen mot nazismen och för att rädda judar under andra världskriget, kom att tillfångatas av Röda armén i östra Ungern år 1945. Vi vet inte vad exakt som därefter

Inlämnad: 2020-01-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:281 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 110 kB)

Interpellation 2019/20:280 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2019/20:280 Skyddsnät för utsatta barn av Marléne Lund Kopparklint M till Socialminister Lena Hallengren S Julen är nu över. Det är en högtid särskilt för barnen. Tyvärr är det inte alla barn som får fridfulla och glädjande jular. För barn som inte har det bra hemma är inte bara jullovet utan också andra

Inlämnad: 2020-01-23 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:280 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 89 kB)

Riksdagens protokoll 2019/20:63

Riksdagens snabbprotokoll 2019/20:63 Torsdagen den 23 januari Kl. 12.0013.28 14.0015.13 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Maria Arnholm L avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen från och med den 1 februari. Kammaren biföll denna avsägelse.

2020-01-23

Riksdagens protokoll 2019/20:63 (pdf, 387 kB)

Skrivelse 2019/20:72

Regeringens skrivelse 2019/20:72 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets Skr. upphandling av drift och underhåll av statliga 2019/20:72 vägar Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 16 januari 2020 Stefan Löfven Tomas Eneroth Infrastrukturdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: Trafikutskottet Sista motionsdag: 2020-02-07

Skrivelse 2019/20:72 (pdf, 1743 kB)

Omröstning 2019/20:UU6 Sveriges feministiska utrikespolitik

Omröstning: betänkande 2019/20:UU6 Sveriges feministiska utrikespolitik, förslagspunkt 3 Sveriges feministiska utrikespolitik Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 0 0 1 M 0 0 69 1 SD 0 62 0 0 C 31 0 0 0 V 0

2020-01-22

Omröstning 2019/20:UU6 Sveriges feministiska utrikespolitik

Omröstning: betänkande 2019/20:UU6 Sveriges feministiska utrikespolitik, förslagspunkt 1 Sveriges feministiska utrikespolitik Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 0 69 0 1 SD 0 0 62 0 C 0 0 31 0 V 0

2020-01-22

Omröstning 2019/20:NU4 Statliga företag

Omröstning: betänkande 2019/20:NU4 Statliga företag, förslagspunkt 8 Statliga företag Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 M, SD, KD, L Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 0 0 1 M 0 69 0 1 SD 0 62 0 0 C 31 0 0 0 V 27 0 0 0 KD 0 22 0 0 L

2020-01-22

Omröstning 2019/20:NU4 Statliga företag

Omröstning: betänkande 2019/20:NU4 Statliga företag, förslagspunkt 2 Statliga företag Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M, C, KD, L Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 0 0 1 M 0 69 0 1 SD 62 0 0 0 C 0 31 0 0 V 27 0 0 0 KD 0 22 0 0 L

2020-01-22

Omröstning 2019/20:NU4 Statliga företag

Omröstning: betänkande 2019/20:NU4 Statliga företag, förslagspunkt 3 Statliga företag Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 0 0 1 M 69 0 0 1 SD 0 0 62 0 C 0 31 0 0 V 0 0 27 0 KD 22 0 0 0 L 19 0 0

2020-01-22

Omröstning 2019/20:JuU13 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU13 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation, förslagspunkt 4 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, C, V, MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2020-01-22

Omröstning 2019/20:JuU13 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU13 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation, förslagspunkt 8 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0

2020-01-22

Omröstning 2019/20:JuU13 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU13 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation, förslagspunkt 3 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 M, SD, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2020-01-22

Omröstning 2019/20:JuU13 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU13 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation, förslagspunkt 1 Ett särskilt straffansvar för samröre med en terroristorganisation Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 0

2020-01-22

Omröstning 2019/20:JuU12 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU12 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet, förslagspunkt 2 Riksrevisionens rapport om myndighetsgemensamt arbete mot organiserad brottslighet Datum: 2020-01-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V, MP Parti Ja

2020-01-22

Riksdagens protokoll 2019/20:62

Riksdagens snabbprotokoll 2019/20:62 Onsdagen den 22 januari Kl. 09.0014.51 16.0016.13 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Anmälan om fördröjda svar på interpellationer Följande skrivelser hade kommit in: Interpellation 2019/20:221 Till riksdagen Interpellation 2019/20:221 Behörighetskraven

2020-01-22

Riksdagens protokoll 2019/20:62 (pdf, 632 kB)

Interpellation 2019/20:279 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2019/20:279 Svensk filmindustri av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sedan den 1 januari 2017 har Sverige en ny helstatlig filmpolitik i stället för det tidigare filmavtalet som gemensamt finansierades av staten och filmbranschen. Den nya politiska inriktningen

Inlämnad: 2020-01-22 Svarsdatum: 2020-02-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2019/20:279 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 104 kB)