Dokument & lagar (1 444 träffar)

Talarlista 2013/14:20140626

Torsdagen den 26 juni 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum Avtackning 16.00 Votering Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt FiU20 och SkU33 6 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Fredrik Olovsson S 10 2 Per Bolund MP 10 3 Sven-Olof Sällström

2014-06-26

Talarlista 2013/14:20140626 (docx, 38 kB) Talarlista 2013/14:20140626 (pdf, 88 kB)

Talarlista 2013/14:20140625

Onsdagen den 25 juni 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum Interpellationssvar tidigast kl. 13.00 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Finansutskottets betänkande FiU12 Ogiltigförklarande av vissa sedlar och mynt 0.00 0.00 19 Finansutskottets betänkande FiU28 Användningen av kreditbetyg i riskhantering

2014-06-25

Talarlista 2013/14:20140625 (docx, 39 kB) Talarlista 2013/14:20140625 (pdf, 91 kB)

Talarlista 2013/14:20140624

Tisdagen den 24 juni 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-17.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 34 Skatteutskottets utlåtande SkU35 Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag om en unionsrättslig ram för tullsrättsliga överträdelser och sanktioner 0.00 0.00 35

2014-06-24

Talarlista 2013/14:20140624 (docx, 42 kB) Talarlista 2013/14:20140624 (pdf, 119 kB)

Talarlista 2013/14:20140623

Måndagen den 23 juni 2014 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Näringsutskottets betänkande NU22 Konkurrensbegränsande avtal om tekniköverföring anpassning till nya EU-regler 0.00 0.00 25 Näringsutskottets betänkande NU26 Herrelösa verk i kulturarvsinstitutionernas samlingar 0.00 0.00

2014-06-23

Talarlista 2013/14:20140623 (docx, 41 kB) Talarlista 2013/14:20140623 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2013/14:20140618

Onsdagen den 18 juni 2014 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler Varje talare har rätt till ett anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder och därefter följer partierna i storleksordning. På varje anförande gäller fri replikrätt för de anmälda talarna,

2014-06-18

Talarlista 2013/14:20140618 (docx, 39 kB) Talarlista 2013/14:20140618 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2013/14:20140617

Tisdagen den 17 juni 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Konstitutionsutskottets betänkande KU42 Olovlig hantering av avkodningsutrustning 0.00 0.00 17 Konstitutionsutskottets betänkande KU43 Verksamhetsredogörelser för riksdagens

2014-06-17

Talarlista 2013/14:20140617 (docx, 35 kB) Talarlista 2013/14:20140617 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2013/14:20140616

Måndagen den 16 juni 2014 Kl. 11.00 Arbetsplenum Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Finansutskottets betänkande FiU24 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2011-2013 1 Jörgen Hellman S 6 2 Göran Pettersson M 8 3 Carl B Hamilton FP 10 0.24 0.24 16 Socialförsäkringsutskottets

2014-06-16

Talarlista 2013/14:20140616 (docx, 40 kB) Talarlista 2013/14:20140616 (pdf, 93 kB)

Talarlista 2013/14:20140612

Torsdagen den 12 juni 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Val Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialutskottets betänkande SoU23 Åtgärder för att stärka barnets rättigheter och uppväxtvillkor 1 Ann Arleklo S 10 2 Helena Bouveng M 8 3 Magnus Ehrencrona MP 6 4 Maria Lundqvist-Brömster

2014-06-12

Talarlista 2013/14:20140612 (docx, 41 kB) Talarlista 2013/14:20140612 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2013/14:20140611

Onsdagen den 11 juni 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 23 Finansutskottets betänkande FiU21 Vårändringsbudget för 2014 1 Fredrik Olovsson S 6 2 Per Bolund MP 6 3 Sven-Olof Sällström SD 6 4 Ulla Andersson V 8 5 Jonas Jacobsson Gjörtler M 6

2014-06-11

Talarlista 2013/14:20140611 (docx, 41 kB) Talarlista 2013/14:20140611 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2013/14:20140610

Tisdagen den 10 juni 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering 18.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 30 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1 Peter Eriksson MP 8 2 Björn von Sydow S 6 3 Per Bill M 6 4

2014-06-10

Talarlista 2013/14:20140610 (docx, 40 kB) Talarlista 2013/14:20140610 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2013/14:20140609

Måndagen den 9 juni 2014 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 10 Utrikesutskottets betänkande UU20 Biståndspolitisk plattform 1 Kenneth G Forslund S 12 2 Bodil Ceballos MP 12 3 Julia Kronlid SD 12 4 Hans Linde V 12 5 Christian Holm M 12 6 Christer Winbäck FP 12 7 Kerstin Lundgren

2014-06-09

Talarlista 2013/14:20140609 (docx, 39 kB) Talarlista 2013/14:20140609 (pdf, 105 kB)

Talarlista 2013/14:20140605

Torsdagen den 5 juni 2014 Kl. 12.00 Aktuell debatt Interpellationssvar 14.00 Frågestund Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om FN:s klimatpanels senaste vetenskapliga rapport. En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Debattregler Företrädaren

2014-06-05

Talarlista 2013/14:20140605 (docx, 37 kB) Talarlista 2013/14:20140605 (pdf, 94 kB)

Talarlista 2013/14:20140604

Onsdagen den 4 juni 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Civilutskottets betänkande CU32 Nya åtgärder som kan genomföras utan krav på bygglov 1 Lars Eriksson S 10 2 Jan Lindholm MP 12 3 Markus Wiechel SD 4 4 Amineh Kakabaveh V 12 5 Oskar Öholm M 8 6 Nina Lundström

2014-06-04

Talarlista 2013/14:20140604 (docx, 36 kB) Talarlista 2013/14:20140604 (pdf, 116 kB)

Talarlista 2013/14:20140528

Onsdagen den 28 maj 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 12 Finansutskottets betänkande FiU29 Säkerheter vid clearing hos central motpart 0.00 0.00 13 Finansutskottets betänkande FiU31 En databas för övervakning av och tillsyn över finansmarknaderna 1 Bo Bernhardsson

2014-05-28

Talarlista 2013/14:20140528 (docx, 42 kB) Talarlista 2013/14:20140528 (pdf, 116 kB)

Talarlista 2013/14:20140527

Tisdagen den 27 maj 2014 Kl. 10.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 29 Utbildningsutskottets betänkande UbU17 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare 1 Cecilia Dalman Eek S 10 2 Jabar Amin MP 10

2014-05-27

Talarlista 2013/14:20140527 (docx, 40 kB) Talarlista 2013/14:20140527 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2013/14:20140526

Måndagen den 26 maj 2014 Kl. 10.00 Interpellationssvar 13.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 25 Justitieutskottets betänkande JuU10 Straffansvar för folkmord, brott mot mänskligheten och krigsförbrytelser 1 Kerstin Haglö S 10 2 Maria Ferm MP 8 3 Richard Jomshof SD 8 4 Lena Olsson V 12 5

2014-05-26

Talarlista 2013/14:20140526 (docx, 33 kB) Talarlista 2013/14:20140526 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2013/14:20140509

Fredagen den 9 maj 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 6 Utrikesutskottets betänkande UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2013 1 Marie Granlund S 12 2 Bodil Ceballos MP 12 3 Johnny Skalin SD 12 4 Lars Ohly V 12 5 Gustav Blix M 12 6 Fredrik Malm FP 14 7 Fredrick

2014-05-09

Talarlista 2013/14:20140509 (docx, 33 kB) Talarlista 2013/14:20140509 (pdf, 101 kB)

Talarlista 2013/14:20140508

Torsdagen den 8 maj 2014 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Socialutskottets betänkande SoU25 Informationsförfaranden i samband med organtransplantation 0.00 0.00 18 Justitieutskottets betänkande JuU27 Skärpt straff för dataintrång

2014-05-08

Talarlista 2013/14:20140508 (docx, 40 kB) Talarlista 2013/14:20140508 (pdf, 107 kB)

Talarlista 2013/14:20140507

Onsdagen den 7 maj 2014 Kl. 09.00 Partiledardebatt inför Europaparlamentsvalet Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt inför Europaparlamentsvalet Debattregler Varje talare har rätt till ett anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder och därefter följer partierna i storleksordning. På varje

2014-05-07

Talarlista 2013/14:20140507 (docx, 40 kB) Talarlista 2013/14:20140507 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2013/14:20140505

Måndagen den 5 maj 2014 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Kulturutskottets betänkande KrU5 Politik för det civila samhället m.m. 1 Agneta Gille S 8 2 Tina Ehn MP 8 3 Margareta Larsson SD 8 4 Bengt Berg V 10 5 Amir Adan M 8 6 Anna Steele FP 8 7 Per Lodenius C 8 8 Lars-Axel

2014-05-05

Talarlista 2013/14:20140505 (docx, 40 kB) Talarlista 2013/14:20140505 (pdf, 109 kB)