Dokument & lagar (266 träffar)

Föredragningslista 2015/16:10

Föredragningslista 2015/16:10 Torsdagen den 1 oktober 2015 Kl. 12.00 Val Interpellationssvar 14.00 Frågestund Val 1 Val av tjugo ledamöter i Nordiska rådets svenska delegation 2 Val av tjugo suppleanter i Nordiska rådets svenska delegation Avsägelser 3 Anna-Lena Sörenson S som ledamot i utrikesutskottet

2015-10-01

Föredragningslista 2015/16:10 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:10 (pdf, 106 kB)

Föredragningslista 2015/16:9

Föredragningslista 2015/16:9 Tisdagen den 29 september 2015 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Protokollen från sammanträdena torsdagen den 17 och fredagen den 18 september Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Lawen Redar S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m.

2015-09-29

Föredragningslista 2015/16:9 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:9 (pdf, 111 kB)

Föredragningslista 2015/16:8

Föredragningslista 2015/16:8 Fredagen den 25 september 2015 Kl. 13.30 Aktuell debatt 1 Aktuell debatt om den akuta flyktingkrisen Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2014/15:765 av Jabar Amin MP Den turkiska regeringens agerande 3 2015/16:15 av Amineh Kakabaveh V Turkiets krigspolitik Ärende för

2015-09-25

Föredragningslista 2015/16:8 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2015/16:8 (pdf, 78 kB)

Föredragningslista 2015/16:7

Föredragningslista 2015/16:7 Torsdagen den 24 september 2015 Kl. 12.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 14.00 Statsministerns frågestund Återrapportering från Europeiska rådets möte 1 Statsminister Stefan Löfven S återrapporterar från Europeiska rådets extrainsatta möte onsdagen den 23 september Justering

2015-09-24

Föredragningslista 2015/16:7 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:7 (pdf, 98 kB)

Föredragningslista 2015/16:6

Föredragningslista 2015/16:6 Tisdagen den 22 september 2015 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Propositioner 1 2015/16:1 Budgetpropositionen för 2016 Förslag till statens budget, finansplan och skattefrågor Utgiftsområde 1 Utgiftsområde

2015-09-22

Föredragningslista 2015/16:6 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:6 (pdf, 106 kB)

Föredragningslista 2015/16:5

Föredragningslista 2015/16:5 Måndagen den 21 september 2015 Kl. 13.00 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande 1 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Justering av protokoll 2 Protokollen från sammanträdena torsdagen den 27 augusti, torsdagen den 3 september och torsdagen den 10

2015-09-21

Föredragningslista 2015/16:5 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2015/16:5 (pdf, 65 kB)

Föredragningslista 2015/16:4

Föredragningslista 2015/16:4 Fredagen den 18 september 2015 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Olof Lavesson M som ledamot i skatteutskottet och suppleant i finansutskottet 2 Kristina Yngwe C som suppleant i utbildningsutskottet Anmälan om kompletteringsval 3 Olof Lavesson M som ledamot i kulturutskottet

2015-09-18

Föredragningslista 2015/16:4 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:4 (pdf, 86 kB)

Föredragningslista 2015/16:3

Föredragningslista 2015/16:3 Torsdagen den 17 september 2015 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Avsägelser 1 Annie Lööf C som ledamot i Utrikesnämnden 2 Emil Källström C som suppleant i skatteutskottet Anmälan om ersättare 3 Anders Lönnberg S som ersättare fr.o.m. den 1 november 2015 t.o.m. den

2015-09-17

Föredragningslista 2015/16:3 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2015/16:3 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2015/16:11

Föredragningslista 2015/16:11 Fredagen den 2 oktober 2015 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Protokollen från sammanträdena måndagen den 21, tisdagen den 22 och torsdagen den 24 september Avsägelse 2 Anna-Lena Sörenson S som ledamot i EU-nämnden Anmälan om fördröjda svar på interpellationer

2015-10-02

Föredragningslista 2015/16:11 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:11 (pdf, 115 kB)

Föredragningslista 2015/16:2

Föredragningslista 2015/16:2 Tisdagen den 15 september 2015 Kl. 14.00 Riksmötets öppnande 1 Riksmötets öppnande

2015-09-15

Föredragningslista 2015/16:2 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2015/16:2 (pdf, 46 kB)

Föredragningslista 2015/16:1

Föredragningslista 2015/16:1 Tisdagen den 15 september 2015 Kl. 11.00 Upprop 1 Hälsningsanförande av talmannen Anmälan om ersättare 2 Göran Lindell C som ersättare fr.o.m. den 11 september 2015 t.o.m. den 31 mars 2016 under Annie Lööfs C ledighet 3 Anmälan om ledigheter från dagens sammanträde 4 Upprop Avsägelse

2015-09-15

Föredragningslista 2015/16:1 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2015/16:1 (pdf, 97 kB)

Föredragningslista 2015/16:54

Föredragningslista 2015/16:54 Tisdagen den 19 januari 2016 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om kompletteringsval 1 Rolf Åbjörnsson KD som suppleant i finansutskottet fr.o.m. den 19 januari t.o.m. den 4 mars under Jakob Forssmeds KD ledighet Anmälan om fördröjda svar

2016-01-19

Föredragningslista 2015/16:54 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:54 (pdf, 106 kB)

Föredragningslista 2015/16:53

Föredragningslista 2015/16:53 Fredagen den 15 januari 2016 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Protokollen från sammanträdena måndagen den 14 och tisdagen den 15 december Interpellationssvar Statsrådet Anders Ygeman S 2 2015/16:235 av Sten Bergheden M Det nya vapendirektivet 3 2015/16:256

2016-01-15

Föredragningslista 2015/16:53 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:53 (pdf, 84 kB)

Föredragningslista 2015/16:130

Föredragningslista 2015/16:130 Torsdagen den 8 september 2016 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Ann-Britt Åsebol M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 Avsägelser 2 Christina Örnebjär L som ledamot i trafikutskottet 3 Ulf Bengtsson som riksrevisor Anmälan om kompletteringsval

2016-09-08

Föredragningslista 2015/16:130 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:130 (pdf, 119 kB)

Föredragningslista 2015/16:114

Föredragningslista 2015/16:114 Tisdagen den 7 juni 2016 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokollet från sammanträdena tisdagen den 10, onsdagen den 11, torsdagen den 12, fredagen den 13 och tisdagen den 17 maj Anmälan om återtagande av

2016-06-07

Föredragningslista 2015/16:114 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:114 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2015/16:115

Föredragningslista 2015/16:115 Onsdagen den 8 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Protokollet från sammanträdet onsdagen den 18 maj Anmälan om ny gruppledare för partigrupp 2 Christer Nylander L fr.o.m. den 7 juni Anmälan om ersättare för gruppledare för partigrupp 3 Tina

2016-06-08

Föredragningslista 2015/16:115 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:115 (pdf, 135 kB)

Föredragningslista 2015/16:120

Föredragningslista 2015/16:120 Onsdagen den 15 juni 2016 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Partiledardebatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 25 maj Anmälan om fördröjt svar på interpellation 3 2015/16:719 av Annika Qarlsson C Översyn av

2016-06-15

Föredragningslista 2015/16:120 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:120 (pdf, 127 kB)

Föredragningslista 2015/16:119

Föredragningslista 2015/16:119 Tisdagen den 14 juni 2016 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 24 maj Ansökan om ledighet 2 Leif Jakobsson S fr.o.m. den 15 juni 2016 t.o.m. den 24 september 2018 Avsägelser

2016-06-14

Föredragningslista 2015/16:119 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2015/16:119 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2015/16:118

Föredragningslista 2015/16:118 Måndagen den 13 juni 2016 Kl. 12.00 Arbetsplenum Anmälan om ersättare 1 Crister Spets SD som ersättare fr.o.m. den 14 juni 2016  t.o.m. den 28 juli 2016 under Julia Kronlids SD ledighet 2 Heidi Karlsson SD som ersättare fr.o.m. den 29 juli 2016 t.o.m. den 6 januari 2017 under Julia

2016-06-13

Föredragningslista 2015/16:118 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:118 (pdf, 85 kB)

Föredragningslista 2015/16:121

Föredragningslista 2015/16:121 Torsdagen den 16 juni 2016 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 26 maj Avsägelser 2 Valter Mutt MP som ledamot i utrikesutskottet och som suppleant i EU-nämnden 3 Pernilla Stålhammar

2016-06-16

Föredragningslista 2015/16:121 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:121 (pdf, 104 kB)