Dokument & lagar (294 558 träffar)

Interpellation 2019/20:38 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:38 Unga på bostadsmarknaden av David Josefsson M till Statsrådet Per Bolund MP I två rapporter författade av SBAB Svårt köpa bostad för unga i Sveriges 20 största kommuner publicerad den 8 juni 2019 respektive Skandia Bank Lön utan lägenhet publicerad den 23 april 2019 beskrivs problemen med inträdesbarriärerna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:38 av David Josefsson (M) (pdf, 107 kB)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD)

Interpellation 2019/20:37 Folkomröstning om invandringspolitiken av Richard Jomshof SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Svensk invandringspolitik har under lång tid varit väldigt extrem. Detta gäller oavsett om vi gör en jämförelse med våra nordiska grannländer eller med övriga Europa. Resultatet av denna

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:37 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:159 Kostnader för bortforsling av skrotbilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I veckan träffade jag en 82-årig kvinna som bor strax nordväst om Karlstad. Någon hade parkerat en bil på hennes mark och sedan lämnat den där. Vid kontakt med polisen och Kronofogdemyndigheten

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:159 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:158 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:158 Tillämpning av regler för sand i liggbås för kor av Staffan Eklöf SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det finns uppgifter på att antalet fall av juverinfektion minskar när man använder sand som underlag i liggbås för kor. Lösdrift med sand ger större trivsel för korna och bättre arbetsmiljö. Sand är

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:158 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:157 Ridsportens förutsättningar av Ebba Hermansson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Omkring en halv miljon människor i Sverige beräknas syssla med någon form av aktiv hästsport. Ridsportens betydelse både för enskilda utövare och för Sverige som hästnation kan inte nog understrykas. Enligt

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:156 Jämställd migration av Ebba Hermansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges regering har benämnt sig själva världens första feministiska regering. Som ett led i det har man exempelvis ofta problematiserat de könsskillnader som existerar på bland annat arbetsmarknaden.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:156 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:155 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:155 Otryggheten bland kvinnor av Ebba Hermansson SD till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Brås senaste nationella trygghetsundersökning visar att nästan varannan 45 procent kvinna i åldersgruppen 2024 år ofta tagit en annan väg på grund av oro för brott. Motsvarande siffra bland män i samma åldersgrupp är 14

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:155 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:154 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:154 Friskvård för företagare som bedriver näringsverksamhet av Lars Beckman M till Finansminister Magdalena Andersson S För att motverka arbetsskador och sjukskrivningar är det viktigt med friskvård. Anställda inklusive enmansföretagare som bedriver sin verksamhet genom eget aktiebolag kan skattefritt erhålla

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:154 av Lars Beckman (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:153 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:153 Åtgärder för att stärka attraktiviteten i polisyrket av Magdalena Schröder M till Statsrådet Mikael Damberg S I veckan presenterades Brås nationella trygghetsundersökning. En dryg fjärdedel uppger att de under förra året utsattes för brott mot enskild person alltså brott såsom misshandel, hot eller sexualbrott.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:153 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2019/20:152 Sveriges strategi för den arktiska regionen av Cassandra Sundin SD till Utrikesminister Ann Linde S Den nuvarande svenska strategin för Arktis är från 2011 och togs fram under dåtidens geopolitiska och säkerhetspolitiska läge. Sedan dess har en uppdatering gjorts, men den berörde endast klimat- och miljöfrågor.

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:152 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:151 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:151 Innovationsrådet i Peking av Hans Wallmark M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sverige har för närvarande fem så kallade innovationsråd kopplade till våra ambassader utomlands. Utöver Brasilien, Japan, USA och Indien är det Kina. De förstnämnda fyra är demokratier, och det sistnämnda är som det fastslås

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:151 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:150 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:150 Hot mot den svenska mötes- och yttrandefriheten av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Det förekommer medieuppgifter om att Kinas ambassad i Stockholm har förmått Sheraton att inte arrangera en större sammankomst för Taiwan i samband med firandet den 10 oktober 2019. Under många år har detta

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:150 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:149 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:149 FN:s budget av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Enligt medieuppgifter ska FN ha drabbats av ett betydande ekonomiskt underskott då medlemsländerna enbart har betalat in 70 procent av de totala kostnaderna för organisationens verksamhet 2019. I ett brev till FN:s anställda ska generalsekreterare

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:149 av Hans Wallmark (M) (pdf, 74 kB)

Riksdagens protokoll 2019/20:17

Riksdagens snabbprotokoll 2019/20:17 Torsdagen den 10 oktober Kl. 12.0013.03 14.0015.12 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Justering av protokoll Protokollen för den 19 och 20 september justerades. 2  Utökning av antalet suppleanter Valberedningen hade, enligt ett till kammaren inkommet

2019-10-10

Riksdagens protokoll 2019/20:17 (pdf, 545 kB)

Interpellation 2019/20:36 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2019/20:36 Stödet till flygplatserna i Norrland av Edward Riedl M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Regeringen har infört en flygskatt som kommer att generera flera miljarder till statskassan de kommande åren. I samband med att flygskatten infördes lovade regeringen efter massiv kritik att åtminstone

Inlämnad: 2019-10-10 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:36 av Edward Riedl (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2019/20:35 av Allan Widman (L)

Interpellation 2019/20:35 Operativt cyberförsvar av Allan Widman L till Försvarsminister Peter Hultqvist S På förslag av regeringen beslutade riksdagen 2015 att Sverige även bör kunna genomföra aktiva operationer inom ramen för sitt cyberförsvar. Försvarsmakten har givits ett uttalat ansvar när det gäller utvecklingen

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2019/20:35 av Allan Widman (L) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2019/20:34 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:34 Handläggningstider för bygglov och fastighetsbildning av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Riksdagens utredningstjänst beskriver i en rapport Dnr 2019:1070 att handläggningstiderna för bygglov respektive fastighetsbildning under första halvåret 2019 är väldigt annorlunda i olika delar

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:34 av Lars Beckman (M) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2019/20:33 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:33 Vård till personer utan tillstånd av Lars Beckman M till Socialminister Lena Hallengren S Av Sveriges 21 regioner har sex Östergötland, Västernorrland, Gävleborg, Sörmland, Västmanland och Västerbotten valt att ge utökad vård till vuxna asylsökande och personer utan tillstånd att vistas i landet,

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-11-07 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:33 av Lars Beckman (M) (pdf, 100 kB)

Interpellation 2019/20:32 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:32 Dumpade gifttunnor av Lars Beckman M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP På 1950- och 1960-talen dumpades ca 23 000 tunnor innehållande bland annat kvicksilverhaltig katalysatormassa i havet och Sundsvallsbukten. Avfallet kom från tillverkning av polyvinylklorid PVC vid Stockviksverken

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:32 av Lars Beckman (M) (pdf, 101 kB)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:31 Prioritering av brottsoffer av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sveriges Radio SR uppmärksammade i mars 2017 hur Justitiekanslern betalar ut stora skadestånd till personer som sedan tidigare har skulder till brottsoffer utan att de betalar av skulderna.

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:31 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 112 kB)