Dokument & lagar (8 640 träffar)

Betänkande 2019/20:MJU11


Beredning: 2020-01-30 Justering: 2020-03-05

Betänkande 2019/20:MJU10


Beredning: 2020-01-30 Justering: 2020-03-05

Betänkande 2019/20:MJU9


Beredning: 2020-01-30 Justering: 2020-03-05

Betänkande 2019/20:MJU8


Beredning: 2020-01-28 Justering: 2020-03-03

Betänkande 2019/20:MJU7


Beredning: 2019-12-12 Justering: 2020-02-11 Debatt: 2020-02-18 Beslut: 2020-02-19

Betänkande 2019/20:MJU6


Beredning: 2019-12-10 Justering: 2020-02-11 Debatt: 2020-02-18 Beslut: 2020-02-19

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2019/20:6

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:6 DATUM 2019-10-24 TID 10.00 10.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny suppleant Ordföranden hälsade Anders Hansson M välkommen som ny suppleant i miljö- och jordbruksutskottet. 2 Förbättrat genomförande av avfallsdirektivet MJU5 Utskottet

2019-10-24

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2019/20:6 (docx, 33 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2019/20:5

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:5 DATUM 2019-10-22 TID 11.00 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2019/20:4. 2 Utgiftsramar för utgiftsområdena 20 Allmän miljö- och naturvård och 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

2019-10-22

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2019/20:5 (docx, 33 kB)

Motion 2019/20:3408 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3408 av Magnus Oscarsson m.fl. KD Hållbart fiske Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de för fisken viktigaste lekområdena ska stängas för fiske under hela lekperioderna, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:MJU11

Motion 2019/20:3408 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3408 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 95 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2019/20:4

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:4 DATUM 2019-10-10 TID 08.00 10:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kommissionens förslag till förordning om fiskemöjligheter i Östersjön 2020 Utskottet överlade med landsbygdsminister Jennie Nilsson, Näringsdepartementet, om COM2019 380

2019-10-10

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2019/20:4 (docx, 41 kB)

Betänkande 2019/20:MJU4

Regeringen tar i en skrivelse upp en rapport från Riksrevisionen om Klimatklivet, som är ett stöd till lokala och regionala investeringar som ska minska utsläppen av växthusgaser. Riksrevisionens övergripande slutsats är att Klimatklivet till stora delar har genomförts på ett effektivt sätt, men också att det finns förbättringsmöjligheter när det gäller genomförande, utformning och rapportering av stödet.

Regeringen uppger att den har påbörjat ett arbete med att utveckla och effektivisera Klimatklivet som bygger på det så kallade januariavtalet, som är en överenskommelse mellan regeringen, Centerpartiet och Liberalerna. Riksdagen ser positivt på det arbete med att förbättra Klimatklivet som regeringen har påbörjat. Riksdagen lade regeringens skrivelse till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2019-10-03 Debatt: 2019-10-23 Beslut: 2019-10-23

Betänkande 2019/20:MJU4 (pdf, 193 kB) Webb-tv debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om Klimatklivet

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2019/20:3

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2019/20:3 DATUM 2019-10-03 TID 10.00 10.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokollen 2019/20:1 och 2. 2 Riksrevisionens rapport Klimatklivet stöd till lokala klimatinvesteringar MJU4 Utskottet fortsatte

2019-10-03

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2019/20:3 (docx, 33 kB)

Motion 2019/20:2775 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:2775 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Kristdemokraternas syn på kommunikationer Minskat fossilberoende inom fordonsflottan Elektrifiering av tunga vägtransporter Tydliga miljöklasser för personbilar Uppmuntra andrahandsmarknad


Utskottsberedning: CU KU MJU SkU UbU 2019/20:FiU25 2019/20:JuU1 2019/20:JuU25 2019/20:MJU1 2019/20:TU1 2019/20:TU5 2019/20:TU6 2019/20:TU7 2019/20:TU8

Motion 2019/20:2775 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 137 kB) Motion 2019/20:2775 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 279 kB)

Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. M Klimatpolitik för hoppfulla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram beräkningskonventioner för klimatnytta och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU UbU 2019/20:FiU34 2019/20:MJU1 2019/20:TU8 2019/20:UU2

Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 99 kB) Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 171 kB)

Motion 2019/20:2241 av Betty Malmberg och Marléne Lund Kopparklint (båda M)

Motion till riksdagen 2019/20:2241 av Betty Malmberg och Marléne Lund Kopparklint båda M Systematiskt arbete mot antibiotikaresistens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den svenska strategin mot antibiotikaresistens bör utvärderas systematiskt och tillkännager detta


Utskottsberedning: UbU 2019/20:MJU9 2019/20:SoU5

Motion 2019/20:2241 av Betty Malmberg och Marléne Lund Kopparklint (båda M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2241 av Betty Malmberg och Marléne Lund Kopparklint (båda M) (pdf, 83 kB)

Motion 2019/20:2677 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2677 av Lars Hjälmered m.fl. M Fler företag och stärkt konkurrenskraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska reformera skattesystemet med syfte att stärka Sveriges tillväxtförutsättningar och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: NU SkU UbU 2019/20:AU4 2019/20:AU8 2019/20:FiU22 2019/20:FiU26 2019/20:FiU34 2019/20:MJU7 2019/20:NU4

Motion 2019/20:2677 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 102 kB) Motion 2019/20:2677 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 190 kB)

Motion 2019/20:3370 av Sten Bergheden (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3370 av Sten Bergheden M Tydligare märkning av kött från djur som slaktas utan bedövning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten för Sverige att lyfta frågan om halalslaktat kött i EU och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:MJU9

Motion 2019/20:3370 av Sten Bergheden (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3370 av Sten Bergheden (M) (pdf, 67 kB)

Motion 2019/20:3361 av Tina Acketoft m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3361 av Tina Acketoft m.fl. L Grön liberal miljöpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om principen om att förorenaren ska betala och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att miljön


Utskottsberedning: CU MJU 2019/20:MJU10 2019/20:MJU11 2019/20:MJU7 2019/20:MJU8

Motion 2019/20:3361 av Tina Acketoft m.fl. (L) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3361 av Tina Acketoft m.fl. (L) (pdf, 96 kB)

Motion 2019/20:3331 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3331 av Louise Meijer m.fl. M Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:3331 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3331 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. S Nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om insatser mot livsmedelsfusk och tillkännager detta för regeringen. Motivering Livsmedelsfusket är omfattande i Europa och Sverige.


Utskottsberedning: 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3317 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 80 kB)