Dokument & lagar (298 984 träffar)

Riksdagens protokoll 2018/19:105

Riksdagens snabbprotokoll 2018/19:105 Fredagen den 14 juni Kl. 09.0012.17 13.0014.30 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Meddelande om aktuell debatt om gängkriminalitet Tredje vice talmannen meddelade att på begäran av Moderaternas riksdagsgrupp skulle en aktuell debatt om gängkriminalitet

2019-06-14

Riksdagens protokoll 2018/19:105 (pdf, 795 kB)

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv. Inledning Regeringen

2019-06-14

Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:3124 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD)

Interpellation 2018/19:292 Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet av Gudrun Brunegård KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 8 mars 2018 tillsattes en utredning för att analysera regelverket för konfessionella inslag i skolväsendet. Utredningsdirektiven innehåller bland annat att analysera för- och

Inlämnad: 2019-06-14 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 109 kB)

Interpellation 2018/19:291 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:291 Vård till vuxna asylsökande av Lars Beckman M till Socialminister Lena Hallengren S Av Sveriges 21 regioner har sex Östergötland, Västernorrland, Gävleborg, Sörmland, Västmanland och Västerbotten valt att ge utökad vård till vuxna asylsökande och personer utan tillstånd att vistas i landet,

Inlämnad: 2019-06-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:291 av Lars Beckman (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:782 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2018/19:782 Sportskytte och EU:s vapendirektiv av Alexandra Anstrell M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sportskytte är en utbredd sport. Det är en sport som inte drar samma publikintresse som exempelvis fotboll men sett till antalet utövare är sportskytte en av världens största individuella idrotter.

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:782 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:781 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2018/19:781 Sportskytte och EU:s vapendirektiv av Alexandra Anstrell M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Sportskytte är en utbredd sport. Det är en sport som inte drar samma publikintresse som exempelvis fotboll men sett till antalet utövare är sportskytte en av världens största individuella idrotter.

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:781 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:780 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:780 Mälardalens högskola av Åsa Coenraads M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Den 5 september 2018 besökte statsminister Stefan Löfven Västerås och Mälardalens högskola tillsammans med dåvarande minister för högre utbildning och forskning Helene Hellmark Knutsson. Under besöket meddelade statsministern

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:780 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:779 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:779 Näringsdepartementets långa handläggningstider av Åsa Coenraads M till Näringsminister Ibrahim Baylan S I konstitutionsutskottets höstgranskning 2018/19:KU10 riktades bland annat stark kritik mot Näringsdepartementets långa handläggningstider. Den längsta uppmätta tiden för tid mellan avslutad brevväxling

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:779 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:778 Besöksnäringen och tillgänglighet vid Slottsbacken av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 3 juni är det förbjudet för bussar att köra upp på Slottsbacken i Stockholm. Beslutet kom plötsligt, och besöksnäringen hann aldrig förbereda sig för de nya förutsättningarna eftersom

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:778 av Thomas Morell (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:777 Rivning av kulturminnesskyddade byggnader av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Av 4 kap. 3 kulturmiljölagen framgår följande: Kyrkobyggnader som är uppförda och kyrkotomter som har tillkommit före utgången av år 1939 får inte på något väsentligt sätt ändras

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:776 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2018/19:776 Budgetunderskott i OS-ansökan av Angelika Bengtsson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Under veckan har det framkommit uppgifter om att Sveriges Olympiska Kommitté SOK har räknat fel i sin ansökningsbudget till vinter-OS 2026 med 1 miljard kronor. Nu ska SOK räkna om budgeten för att

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:776 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:775 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:775 Statistikbrister av Lars Beckman M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Jag har ställt en fråga till riksdagens utredningstjänst om hur många av dem som har mottagit etableringsersättning har gått över till egen förvärvsinkomst respektive erhållit försörjningsstöd under samma tidsperiod efter

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:775 av Lars Beckman (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:774 Uppföljning av tillkännagivande om kommunernas brottsförebyggande arbete av Roger Haddad L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Liberalerna presenterade hösten 2017 ett nytt rättspolitiskt program. Ett förslag som vi också motionerade om i riksdagen handlade om att ändra kommunallagen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:774 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:773 Reviderad läroplan kring hedersrelaterat våld och förtryck av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Skolverket medverkade torsdagen den 13 juni på utbildningsutskottets sammanträde för att redovisa sitt arbete med samråd samt underlag till regeringen inför beslut om ny läroplan. I synnerhet

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:772 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:772 Minnesdag för armeniska folkmordet seyfo av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Den 24 april i år hölls den första nationella minnesdagen i Frankrike för det armeniska folkmordet seyfoMot bakgrund av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Margot Wallström: Avser ministern och regeringen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:772 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:771 av Jan Ericson (M)

Fråga 2018/19:771 Offentliganställdas anställningstrygghet av Jan Ericson M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S KU har i sitt betänkande 2018/19:KU20 redogjort utförligt för vad som gäller för offentligt anställdas anställningstrygghet. Man skriver under Regeringsformens bestämmelserEnligt 1 kap. 9 regeringsformen

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:771 av Jan Ericson (M) (pdf, 131 kB)

Utbildningsutskottets protokoll 2018/19:40

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:40 DATUM 2019-06-13 TID 09:3010:20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information från Skolverket om arbete mot hedersrelaterat våld och förtryck Generaldirektören Peter Fredriksson och undervisningsrådet Ingrid Essegård informerade om Skolverkets arbete mot hedersrelaterat

2019-06-13

Utbildningsutskottets protokoll 2018/19:40 (docx, 26 kB)

Riksdagens protokoll 2018/19:104

Riksdagens snabbprotokoll 2018/19:104 Torsdagen den 13 juni Kl. 12.0020.23 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Jessica Polfjärd M avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen från och med den 2 juli. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice

2019-06-13

Riksdagens protokoll 2018/19:104 (pdf, 1227 kB)

Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anskaffningskostnaden ska anses vara betald efter 5 år och tillkännager detta för regeringen.

2019-06-13

Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

Motion 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ett förslag om att flyttavgiften ska vara

2019-06-13

Motion 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)