Dokument & lagar (294 881 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:311 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2019/20:311 Säkra rastplatser av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 4 november genomförde Sveriges Åkeriföretag sin konferens Rastplats 2019 i Göteborg. Som underlag fanns Trafikanalys studie från 2016 där yrkesförare fått svara på frågor om hur de upplever tryggheten på landets rastplatser.

Inlämnad: 2019-11-05 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:311 av Thomas Morell (SD) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:310 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:310 Personer som hotar Sveriges säkerhet av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De senaste dagarna har vi tagit del av hur personer som utgör ett hot mot Sveriges säkerhet och som regeringen beslutat ska utvisas ändå har släppts fria eftersom de inte har kunnat utvisas

Inlämnad: 2019-11-05 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:310 av Johan Forssell (M) (pdf, 85 kB)

Riksdagens protokoll 2019/20:27

Riksdagens snabbprotokoll 2019/20:27 Tisdagen den 5 november Kl. 13.0015.39 18.0018.47 Det justerade protokollet beräknas utkomma om tre veckor. 1  Justering av protokoll Protokollen för den 8, 10, 11 och 1518 oktober justerades. 2  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden:

2019-11-05

Riksdagens protokoll 2019/20:27 (pdf, 439 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:309 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2019/20:309 Prostatacancer av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S Varje dag året runt drabbas 27 män i Sverige av prostatacancer. Sammanlagt får över 10 000 män diagnos om prostatacancer varje år. Detta gör att prostatacancer är Sveriges allra mest förekommande cancerform. Det nationella

Inlämnad: 2019-11-05 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:309 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:103 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:103 Den svenska positionen inför klimattoppmötet COP 25 av Jens Holm V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I början av december inleds FN:s klimattoppmöte, COP 25, i Madrid. Eftersom parternas ländernas bidrag till utsläppsminskningar inte på långa vägar kommer att nå målen i Parisavtalet

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:103 av Jens Holm (V) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2019/20:102 av Katarina Brännström (M)

Interpellation 2019/20:102 Svenska institutets marknadsföring av Sverige av Katarina Brännström M till Statsrådet Anna Hallberg S Svenska institutet, som är ansvarigt för att öka omvärldens intresse för Sverige är ansvarig myndighet för sweden.se. Hemsidan skapades för att människor runt om i världen enkelt ska kunna

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:102 av Katarina Brännström (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:308 Långa handläggningstider för lärarlegitimationer av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Sedan skollagen skärptes krävs det av lärare som vill få en fast anställning och kunna sätta betyg att de har en lärarlegitimation. Det är Statens skolverk som ansvarar för att handlägga och utfärda

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:307 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2019/20:307 Bristfälligt vinterunderhåll av våra vägar av Thomas Morell SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Under de senaste åren har det framförts kritik angående det så kallade vinterunderhållet på våra vägar. Kritiken kommer inte minst från den yrkesmässiga trafiken, där de gång på gång anmärker på

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:307 av Thomas Morell (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:306 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:306 Marknadsföring av Sverige av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Anna Hallberg S Hemsidan sweden.se skapades för att människor runt om i världen enkelt ska kunna få en bild av hur Sverige ser ut och fungerar. Svenska institutet är ansvarig myndighet för sweden.se. Det är viktigt att det finns bra

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:306 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:305 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:305 Underfinansieringen av migrationsdomstolarna av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Efter flera år av en ohållbar migrationspolitik har Sveriges migrationsdomstolar ett mycket högt tryck på sig. Domstolarna måste framöver hantera ett mycket stort antal mål.

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:305 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:304 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2019/20:304 Avhjälpande av verkställighetshinder av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen har nyligen tagit beslut om utvisning av sex utlänningar enligt lagen 1991:582 om särskild utlänningskontroll LSUPå grund av läget i respektive persons hemland har det ansetts föreligga verkställighetshinder,

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:304 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:303 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2019/20:303 Cancerforskning av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S Det är djupt oroande att Sverige rasat i den internationella rankningen gällande cancerforskning, från en position bland de allra främsta länderna till plats nummer 14. När Cancerfonden uttrycker att svensk sjukvård

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:303 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:302 av Carina Ståhl Herrstedt (SD)

Fråga 2019/20:302 LSS-bostäder i kommunerna av Carina Ståhl Herrstedt SD till Socialminister Lena Hallengren S I dag kan ett stort antal unga vuxna inte flytta hemifrån på grund av att det saknas LSS-boenden, och många tvingas bo hemma längre. Väntetiden till ett LSS-boende är orimligt lång. Förra året rapporterade 1 364

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:302 av Carina Ståhl Herrstedt (SD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:301 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2019/20:301 Kö till bröstcancervård av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S Varje dag året runt drabbas ungefär 20 kvinnor i Sverige av bröstcancer. Sammanlagt får över 9 000 kvinnor diagnos om bröstcancer varje år. Detta betyder att bröstcancer är den vanligaste förekommande cancerformen

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:301 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:300 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:300 Yttrandefrihet på nätet av Fredrik Lindahl SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP För en tid sedan ställde jag en fråga till statsrådet om regeringen avsåg att vidta några åtgärder för att försäkra sig om att arbetstagares, publicisters och innehållsskapares rättigheter gentemot nätjättarna

Inlämnad: 2019-10-31 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:300 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:299 av Elin Segerlind (V)

Fråga 2019/20:299 Registrering av nyckelbiotoper för att uppnå miljömål av Elin Segerlind V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Nyckelbiotoper är ett begrepp för att beskriva skogsområden som har höga naturvärden. Storleken kan variera från några enskilda träd till ett helt skogsområde som är skyddsvärt för

Inlämnad: 2019-10-31 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:299 av Elin Segerlind (V) (pdf, 100 kB)

Motion 2019/20:3417 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3417 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:29 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med en samlad bedömning av


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU3

Motion 2019/20:3417 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3417 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Motion 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:28 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tydliggöra att utbildningsinsatsen har i uppdrag


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU2

Motion 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3415 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

Motion 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:35 Riksrevisionens rapport om Tullverkets kontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vapensmuggling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2019/20:SkU7

Motion 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 85 kB)

Motion 2019/20:3416 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3416 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:35 Riksrevisionens rapport om Tullverkets kontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Tullverkets ambitionsnivå ska höjas och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:SkU7

Motion 2019/20:3416 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3416 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)