Dokument & lagar (297 562 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:127 av Sofia Westergren (M)

Fråga 2019/20:127 Trafiksäkerheten vid järnvägen av Sofia Westergren M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Järnvägen är väldigt eftersatt på västkusten, och belastningen har nått sitt tak. Tyvärr har även dödsolyckorna ökat i antal. I Stenungsund har flera människor mist sina liv vid obevakade övergångar, och de

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:127 av Sofia Westergren (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Yttrande 2019/20:MJU2y

Höständringsbudget för 2019 Dokumentet är inte

2019-10-09

Motion 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av cyber- och informationssäkerheten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2019/20:TU4

Motion 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag om att helt neka bistånd till asylsökande


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:9 Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716 i den del som avser 5 b kap. 9 med


Utskottsberedning: 2019/20:SfU10

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 95 kB)

Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ytterligare förslag vad avser


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3386 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 87 kB)

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att den förslagna lagstiftningen träder i kraft den 1 januari 2021. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Motion 2019/20:3384 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3384 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kompensera de kommuner och regioner som får stor negativ bidrags- eller avgiftsförändring


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3384 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3384 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 89 kB)

Motion 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2004:773 om kommunalekonomisk utjämning. Motivering Sveriges kommuner förtjänar


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:30 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:30 Kurderna och Turkiet av Amineh Kakabaveh till Utrikesminister Ann Linde S När kurderna besegrade IS militärt jublade hela världen. Under brinnande krig har kurderna tillsammans med allierade i fyra kantoner i Rojava, Syrien kunnat skapa ett demokratiskt samhälle där kvinnor och olika minoriteter

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:30 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:125 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:125 Det fortsatta nationella arbetet med psykisk ohälsa av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Slutbetänkandet För att börja med något nytt måste man sluta med något gammalt Förslag för en långsiktigt hållbar styrning inom området psykisk hälsa SOU 2018:90 är resultatet av en utredning

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:125 av Clara Aranda (SD) (pdf, 107 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:123 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:123 Apatiska flyktingbarn av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Frågan om apatiska flyktingbarn har blivit aktuell för debatt igen, då det nyligen har framkommit att barn tvingats spela apatiska. Det handlar om barn som har blivit utsatta för både fysisk och psykisk misshandel under långa

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:123 av Clara Aranda (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:122 av Clara Aranda (SD)

Fråga 2019/20:122 Nollvision för självmord av Clara Aranda SD till Socialminister Lena Hallengren S Varje år tar ca 1 500 personer sitt liv i Sverige. Fyra personer om dagen avslutar sitt liv, och omkring 15 000 personer om året försöker ta sitt liv. Utöver det har runt 150 000 personer allvarliga självmordstankar. Det

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:122 av Clara Aranda (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:121 Förtidsröster av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 konstaterar man återigen en rad brister med nuvarande distributionssystem avseende transport av inkomna förtidsröster. Postnord, som enligt

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:121 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2019/20:120 Personröstning för synnedsatta av Fredrik Lindahl SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I Valmyndighetens rapport Erfarenheter från Europaparlamentsvalet 2019 lyftes frågan om möjligheten för synnedsatta väljare att kunna personrösta utan att valhemligheten röjs. I dagens valsystem

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:120 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:119 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2019/20:119 Konsumentskydd vid kirurgiska ingrepp av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Lena Micko S Nyligen rapporterade bland annat Svenska Dagbladet om att det i Sverige i dag finns människor som reser runt och utför könsstympningar på barn, så kallade omskärelser. Dessa utförs då av personer som helt eller

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:119 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:118 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2019/20:118 Länsstyrelsernas agerande i älgtilldelningsärenden av Sten Bergheden M till Statsrådet Jennie Nilsson S Länsstyrelsen i Västra Götaland har fattat ett beslut om att 49 av 271 licensområden i Västra Götaland inte får skjuta några älgar i år på grund av att de har rapporterat in förra årets avskjutning

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:118 av Sten Bergheden (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:117 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2019/20:117 Förnyande av fiskerätter av Betty Malmberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S För en tid sedan uppmärksammade radioprogrammet Kaliber den 16 september 2019 att svenska yrkesfiskare i flera fall hade uppgett fel sammansättning av hur mycket sill respektive skarpsill de hade fångat. Med tanke på att

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:117 av Betty Malmberg (M) (pdf, 96 kB)