Dokument & lagar (5 100 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:224 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2018/19:224 Brist på kompetens i energisektorn av Lotta Olsson M till Utbildningsminister Anna Ekström S Stora kast sker inom energimarknaden. Kraftig utbyggnad av ny förnybar produktion samsas med åtgärder för att effektivisera energiförbrukningen. Företag och medvetna konsumenter driver den utvecklingen framåt.

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:224 av Lotta Olsson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:209 av Elin Segerlind (V)

Fråga 2018/19:209 En vassare miljölagstiftning för minskade klimatutsläpp av Elin Segerlind V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Hösten 2018 fick Preemraff i Lysekil tillstånd av Mark- och miljödomstolen för utbyggnad. Tillståndet, som inte heller är tidsbegränsat, ger utrymme för koldioxidutsläppen att

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:209 av Elin Segerlind (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:192 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:192 Fisket av makrill av Johan Hultberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S Under många år har fisket av makrill i Nordostatlanten varit alldeles för omfattande. Därav har beståndet minskat, och om fisket fortsätter i nivå med dagens kommer makrillen att få allt svårare att reproducera sig, vilket givetvis

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:192 av Johan Hultberg (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:175 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:175 Ett hot mot de fria medierna av Åsa Coenraads M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Med anledning av Göteborgspostens rapportering om brottslighet, hot och trakasserier mot djurbönder ville det statliga SVT ta upp våldsbejakande djurrättsextremism i debattprogrammet Opinion live. Förutom

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:175 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:223 av Cecilia Widegren (M)

Fråga 2018/19:223 Skatteverkets arbete med att bekämpa skattefusk av Cecilia Widegren M till Finansminister Magdalena Andersson S I skatteutskottets betänkande 2018/19:SkU1, som behandlade Moderaternas och Kristdemokraternas budget för år 2019 och som vann i riksdagen, påpekar utskottet vikten av att Skatteverket måste

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:223 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:222 av Cecilia Widegren (M)

Fråga 2018/19:222 Skatteverket och delningsekonomin av Cecilia Widegren M till Finansminister Magdalena Andersson S Skatteverket har lyckats väl med att utveckla en digitaliserad modell för att deklarera, vilket har underlättat för landets medborgare. Det ska vara lätt att göra rätt. Den snabbt växande delningsekonomin

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:222 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:207 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:207 Basanslag till universitet och högskolor av Betty Malmberg M till Statsrådet Matilda Ernkrans S I den senaste forskningspropositionen Kunskap i samverkan för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft, vilken beslutades av riksdagen i april 2017, angavs principerna för hur en ökning av anslag

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:207 av Betty Malmberg (M) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:190 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:190 Myggbekämpning av Lars Beckman M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Att det finns flera områden och orter runt om i vårt land som drabbas hårt av myggens närvaro under sommarmånaderna är ett faktum. Samhällena som ligger kring nedre Dalälven är några av de platser som drabbas hårdast i

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:190 av Lars Beckman (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:189 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:189 SVT och rättegångskostnader av Lars Beckman M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Från årsskiftet har det införts en ny finansiering av public service som innebär att alla medborgare med beskattningsbar inkomst nu är med och betalar SVT, SR och UR. Att statliga verksamheter har högt förtroende

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:189 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:173 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:173 EU:s export av krigsmateriel till länder som krigar i Jemen av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I punkt 70 i den överenskommelse mellan S, MP, L och C som den nuvarande regeringen vilar går det att läsa följande: De fyra partiernas principiella inställning är att inte godkänna

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:173 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:172 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2018/19:172 Avskaffat krav på danstillstånd av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Mikael Damberg S Riksdagen beslutade för ett par år sedan att ta bort kravet på danstillstånd ändå är det kvar. Jag vill därför ställa följande fråga till statsrådet Mikael Damberg: Varför har kravet på danstillstånd ännu inte avskaffats

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:172 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:171 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:171 Utvisningar av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 27 januari 2016 förutspådde dåvarande inrikesminister Anders Ygeman i en intervju i SVT att uppemot 80 000 personer skulle utvisas från Sverige. Totalt ansökte cirka 163 000 personer om asyl i Sverige 2015. Regeringen

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:171 av Lars Beckman (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:205 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:205 Forskningsmedel till Vinnova av Betty Malmberg M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Då riksdagen beslutade om den senaste forskningspropositionen Kunskap i samverkan för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft i april 2017 aviserades bland annat vilka medel Verket för innovationssystem

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:205 av Betty Malmberg (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:156 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:156 Misstag vid säkerhetsklassade anställningar av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För några dagar sedan framkom det uppgifter om att en uzbekisk medborgare utan uppehållstillstånd i Sverige fått jobb på ett säkerhetsklassat fängelse. Glädjande nog svarade justitieministern

Inlämnad: 2019-02-06 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:156 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:155 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2018/19:155 Målet om sjukpenningtal av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Annika Strandhäll S Sjukförsäkringen är ett gemensamt finansierat skydd mot inkomstbortfall när personer drabbas av sjukdom och får nedsatt arbetsförmåga. Det är en del av den svenska modellen och ett viktigt fundament i en välfärdsstat. Regeringen

Inlämnad: 2019-02-06 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:155 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:149 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:149 Anställningar inom säkerhetsklassad verksamhet av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Förra veckan avslöjade SVT att en kvinna som saknade både uppehållstillstånd och arbetstillstånd fick en säkerhetsklassad tjänst inom kriminalvården. Faktum är att justitieministern

Inlämnad: 2019-02-06 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:149 av Boriana Åberg (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:191 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:191 Marionettmuseets fortlevnad av Barbro Westerholm L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Marionettmuseet grundades 1973 och var ett museum för dockteaterkonst. Det drevs av en stiftelse ledd av Michael Meschke fram till 2011, då samlingen efter utredning donerades och överfördes till Statens

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:191 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 75 kB)

Utbildningsutskottets protokoll 2018/19:21

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:21 DATUM 2019-02-14 TID 10:0010:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Information från Sveriges förenade studentkårer Ordföranden Jacob Adamowicz och vice ordföranden Daniel Lindblom informerade om Sveriges förenade studentkårers verksamhet. EU-överläggning med regeringen

2019-02-14

Utbildningsutskottets protokoll 2018/19:21 (docx, 28 kB)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2018/19:22

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:22 DATUM 2019-02-14 TID 10.3011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:21 2 Riksrevisionens rapport om skyddet mot oegentligheter inom migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna

2019-02-14

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2018/19:22 (docx, 31 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2018/19:18

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:18 DATUM 2019-02-14 TID 10.00 10.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Nya ledamöter Ordförande hälsade Jessica Rosencrantz M och John Widegård M välkomna som nya ledamöter i utskottet. 2 Jakt och viltvård MJU6 Utskottet fortsatte behandlingen

2019-02-14

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2018/19:18 (docx, 40 kB)