Dokument & lagar (357 träffar)

Omröstning 2018/19:KrU9 Folkbildningsfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:KrU9 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 2 Folkbildningsfrågor Datum: 2019-02-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 85 0 0 15 M 0 58 0 12 SD 56 0 0 6 C 27 0 0 4 V 23 0 0 5 KD 19 0 0 3 L 16

2019-02-28

Omröstning 2018/19:KrU9 Folkbildningsfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:KrU9 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 1 Folkbildningsfrågor Datum: 2019-02-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 85 0 0 15 M 58 0 0 12 SD 56 0 0 6 C 1 26 0 4 V 23 0 0 5 KD 19 0 0 3 L 16

2019-02-28

Omröstning 2018/19:KrU8 Kultur och fritid för barn och unga

Omröstning: betänkande 2018/19:KrU8 Kultur och fritid för barn och unga, förslagspunkt 6 Kultur och fritid för barn och unga Datum: 2019-02-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 85 0 0 15 M 0 58 0 12 SD 56 0 0 6 C 27 0 0 4 V 23

2019-02-28

Omröstning 2018/19:KrU8 Kultur och fritid för barn och unga

Omröstning: betänkande 2018/19:KrU8 Kultur och fritid för barn och unga, förslagspunkt 2 Kultur och fritid för barn och unga Datum: 2019-02-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 85 0 0 15 M 0 57 1 12 SD 0 0 56 6 C 27 0 0 4 V 23

2019-02-28

Omröstning 2018/19:KrU8 Kultur och fritid för barn och unga

Omröstning: betänkande 2018/19:KrU8 Kultur och fritid för barn och unga, förslagspunkt 1 Kultur och fritid för barn och unga Datum: 2019-02-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 L Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 84 0 0 16 M 58 0 0 12 SD 56 0 0 6 C 27 0 0 4 V 23

2019-02-28

Omröstning 2018/19:UbU6 Lärosätenas lokalförsörjning

Omröstning: betänkande 2018/19:UbU6 Lärosätenas lokalförsörjning, förslagspunkt 3 Lärosätenas lokalförsörjning Datum: 2019-02-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 92 0 0 8 M 65 0 0 5 SD 58 0 0 4 C 30 0 0 1 V 0 27 0 1 KD 21

2019-02-27

Utskottsmöte 2018/19:22 Tisdag 2019-02-26 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-26 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Val av andre vice ordförande 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:21 3. Anmälningar Dnr 1442-2018/19 4. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 5. Studiestöd

2019-02-26 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Sveriges förenade studentkårer Ordföranden Jacob Adamowicz och vice ordföranden Daniel Lindblom 2. EU-överläggning om vissa frågor rörande det särskilda programmet

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:24 Torsdag 2019-02-14 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:24 Datum och tid: 2019-02-14 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:23 av den 12 februari 2019 2. Kultur och fritid för barn och unga KrU8 Justering Skrivningsförslag Föredragande: Cecilia

2019-02-14 09:30:00

Omröstning 2018/19:KrU6 En ny europeisk agenda för kultur

Omröstning: betänkande 2018/19:KrU6 En ny europeisk agenda för kultur, förslagspunkt 1 En ny europeisk agenda för kultur Datum: 2019-02-14 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 77 0 0 23 M 52 0 0 18 SD 0 57 0 5 C 26 0 0 5 V 24

2019-02-14

Utskottsmöte 2018/19:23 Tisdag 2019-02-12 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:23 Datum och tid: 2019-02-12 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:22 av den 5 februari 2019 2. Information Information från kultur- och demokratiminister Amanda Lind 3. Kultur och fritid

2019-02-12 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Torsdag 2019-02-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-02-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om antagning till lärarutbildning Generaldirektör Karin Röding och avdelningscheferna Susanne Wadsborn Taube och Tuula Kuosmanen, samtliga från Universitets- och

2019-02-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Samordnad plan för artificiell intelligens Statsrådet Anders Ygeman, departementssekreterare Helena Hånell McKelvey, kansliråd Johan Harvard, departementsråd

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:22 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:21 av den 31 januari 2019 2. Information från Riksrevisionen Riksrevisor Helena Lindberg informerar om granskningsrapporten

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:17 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2018/19:7 4. Förskola UbU7 Beredning Motioner

2019-01-31 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:20 av den 29 januari 2019 2. En ny europeisk agenda för kultur KrU6 Justering Skrivningsförslag Föredragande: Maria Ljungkvist

2019-01-31 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Tisdag 2019-01-29 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-01-29 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:19 av den 24 januari 2019 2. En ny europeisk agenda för kultur KrU6 Fortsatt beredning Skrivningsförslag Föredragande: Maria

2019-01-29 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Torsdag 2019-01-24 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-01-24 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Specialpedagogiska skolmyndigheten Generaldirektören Fredrik Malmberg, sakkunnige Åsa Karle samt rådgivarna Lena Häägg och Erica Sjöberg. 2. Anmälningar Dnr

2019-01-24 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Torsdag 2019-01-24 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-01-24 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:18 av den 22 januari 2019 2. Information om EU-frågor Utbildningsråd Åsa Petri, svenska representationen i Bryssel, informerar

2019-01-24 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Tisdag 2019-01-22 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-01-22 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:17 av den 14 december 2018 2. Information om EU-frågor Kulturråd Mikael Schultz, svenska representationen i Bryssel, informerar

2019-01-22 11:00:00