Dokument & lagar (270 588 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:118 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2019/20:118 Länsstyrelsernas agerande i älgtilldelningsärenden av Sten Bergheden M till Statsrådet Jennie Nilsson S Länsstyrelsen i Västra Götaland har fattat ett beslut om att 49 av 271 licensområden i Västra Götaland inte får skjuta några älgar i år på grund av att de har rapporterat in förra årets avskjutning

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:118 av Sten Bergheden (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:117 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2019/20:117 Förnyande av fiskerätter av Betty Malmberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S För en tid sedan uppmärksammade radioprogrammet Kaliber den 16 september 2019 att svenska yrkesfiskare i flera fall hade uppgett fel sammansättning av hur mycket sill respektive skarpsill de hade fångat. Med tanke på att

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:117 av Betty Malmberg (M) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:116 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2019/20:116 Förstörda fordon på grund av brister vid vägarbete på väg 40 av Sten Bergheden M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S För drygt en vecka sedan öppnade underhållsentreprenören och Trafikverket upp för trafiken på väg 40 igen trots att skicket på vägen var helt undermåligt och orsakade stora skador

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:116 av Sten Bergheden (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2019/20:115 Brister i larmcentralens verksamhet av Laila Naraghi S till Statsrådet Mikael Damberg S Häromdagen kunde vi läsa i lokaltidningen om en småbarnsmamma i samhället Ruda i Kalmar län som hade vaknat mitt i natten av att någon krossat hennes fönsterrutor. I lägenheten befann sig även hennes två små barn.

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Vissa förvaltningsärenden Föredragande: JJ 4. Regeringens sammansättning och regeringsarbetets organisation Beredning Föredragande:

2019-10-08 11:00:00

Motion 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på hur utbyggnad av 5G-nät kan ske i statlig regi och


Utskottsberedning: 2019/20:TU4

Motion 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande. 2  Inledning Regeringen föreslår i proposition


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:114 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:114 En konsumentvägledning nära medborgarna av Lars Beckman M till Statsrådet Lena Micko S Det kommer många signaler om att kommunerna på grund av obligatoriska åtaganden måste minska kostnaderna på det som inte är lagstadgad verksamhet. Sådan verksamhet är bland annat den kommunala konsumentvägledningen.

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:114 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:113 av Roza Güclü Hedin (S)

Fråga 2019/20:113 Neddragningar på järnvägsunderhållet av Roza Güclü Hedin S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Regeringen har fattat beslut om en nationell infrastrukturplan på 700 miljarder kronor fram till år 2029, vilket är 100 miljarder mer än föregående plan. Det är bra för Sverige och det är bra för mitt

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:113 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:112 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:112 Nya elmätare av Lars Hjälmered M till Statsrådet Anders Ygeman S Under de kommande åren ska alla elmätare i Sverige bytas ut. Det är ett krav som läggs på landets elnätsföretag. Regleringsmyndigheten Energimarknadsinspektionen EI har satt upp funktionskrav på de nya mätarna. Det pågår en mycket snabb

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:112 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 86 kB)

Motion 2019/20:3379 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3379 av Christer Nylander m.fl. L Liberal idrottspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om stödet till idrott för personer med funktionsnedsättning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: CU KrU MJU

Motion 2019/20:3379 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3379 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 97 kB)

Motion 2019/20:3378 av Bengt Eliasson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3378 av Bengt Eliasson m.fl. L Liberal politik för de nationella minoriteterna och minoritetsspråken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att nämna de nationella minoriteterna och minoritetsspråken i regeringsformen och tillkännager detta


Utskottsberedning: KrU KU UbU

Motion 2019/20:3378 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3378 av Bengt Eliasson m.fl. (L) (pdf, 106 kB)

Motion 2019/20:3377 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3377 av Allan Widman m.fl. L Försvarsinriktningens implementering och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast ska återkomma till riksdagen med förslag på inrättandet av en inspektion för totalförsvaret och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:FöU1

Motion 2019/20:3377 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2019/20:3377 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD Slopande av hårdare amorteringskrav Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa det skärpta amorteringskravet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverigedemokraterna vill se en långsiktig


Utskottsberedning: 2019/20:FiU22

Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3380 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:111 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:111 Hemförande av barn från nordöstra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Debatten om de svenska barn som far illa i nordöstra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är föräldrarna

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:111 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:110 Brott mot FN:s vapenembargo av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I början av september 2019 rapporterade TV4 att svensk krigsmateriel har befunnit sig i Eritrea under den tid då FN:s säkerhetsråd hade beslutat om vapenembargo mot landet. Svensktillverkade kanoner,

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:110 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M)

Fråga 2019/20:109 Garantier för export av naturgas av John Weinerhall M till Statsrådet Anna Hallberg S Många länder runt om i världen har ett stort beroende av kol för såväl uppvärmning som elproduktion, men samtidigt skulle utsläppen av koldioxid behöva minska. Sverige har en i princip koldioxidfri elproduktion. Detta

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:108 av Jens Holm (V)

Fråga 2019/20:108 Situationen på SAS av Jens Holm V till Näringsminister Ibrahim Baylan S Ett flertal fall med exempel på mycket dåliga arbetsförhållanden på SAS har avslöjats i SVT. En kabinanställd uppges ha fått sparken efter att ha följt bolagets instruktioner och anmält säkerhetsproblem. För nästan två år sedan pekade

Inlämnad: 2019-10-04 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:108 av Jens Holm (V) (pdf, 97 kB)

Motion 2019/20:3375 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3375 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Psykisk ohälsa är ett av våra största samhällsproblem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om öppenvårdspsykiatrin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3375 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3375 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 74 kB)

Motion 2019/20:3373 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3373 av Alexandra Anstrell m.fl. M Altruistiskt surrogatmödraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning för att klargöra hur en lagstiftning som tillåter altruistiskt surrogatmödraskap kan införas i Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:3373 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3373 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 76 kB)