Dokument & lagar (44 träffar)

Omröstning 2006/07:FiU21p28 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag

Votering: betänkande 2006/07:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2007, förslagspunkt 28 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag Riksdagen godkänner a regeringens förslag till riktlinjer för statlig ersättning till kommuner för mottagande av ensamkommande barn, b den föreslagna användningen av 1. det under

2007-06-20

Omröstning 2006/07:FiU21p6 Bemyndiganden för beställningar av materiel och anläggningar inom försvarsområdet

Votering: betänkande 2006/07:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2007, förslagspunkt 6 Bemyndiganden för beställningar av materiel och anläggningar inom försvarsområdet Riksdagen bemyndigar regeringen att under 2007 dels besluta om beställning av ombyggnad av upp till 31 stycken JAS 39A/B till JAS 39C/D och ett demonstratorprogram

2007-06-20

Omröstning 2006/07:FiU21p27 Bemyndigande avseende Arbetslivsresurs AR AB

Votering: betänkande 2006/07:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2007, förslagspunkt 27 Bemyndigande avseende Arbetslivsresurs AR AB Riksdagen bemyndigar regeringen att dels vidta de åtgärder som bedöms lämpliga för att avyttra hela eller delar av statens aktieinnehav i Arbetslivsresurs AR AB, dels tillskjuta högst 30 000 000

2007-06-20

Omröstning 2006/07:FiU20p3 Det finanspolitiska ramverket

Votering: betänkande 2006/07:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken, förslagspunkt 3 Det finanspolitiska ramverket Riksdagen fastställer målet för den offentliga sektorns finansiella sparande till i genomsnitt 1 av BNP över en konjunkturcykel samt godkänner regeringens förslag till ändrad redovisning

2007-06-20

Omröstning 2006/07:FiU20p2 Riktlinjer för budgetpolitiken

Votering: betänkande 2006/07:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken, förslagspunkt 2 Riktlinjer för budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2006/07:100 punkt 1 i denna del och avslår motionerna 2006/07:Fi6

2007-06-20

Omröstning 2006/07:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken

Votering: betänkande 2006/07:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2006/07:100 punkt 1 i denna del och avslår

2007-06-20

Omröstning 2006/07:FiU20p6 Förändringar i utjämningssystemet för kommunerna

Votering: betänkande 2006/07:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken, förslagspunkt 6 Förändringar i utjämningssystemet för kommunerna Riksdagen antar regeringens förslag om ändring i utjämningssystemet för kommunerna. Därmed bifaller riksdagen proposition 2006/07:100 punkt 17 och avslår motionerna

2007-06-20

Omröstning 2006/07:UU3p1 Det nordiska samarbetet

Votering: betänkande 2006/07:UU3 Norden, förslagspunkt 1 Det nordiska samarbetet Riksdagen avslår motionerna 2006/07:K263 yrkande 2, 2006/07:U222 och 2006/07:U266 yrkandena 1 och 2. Datum: 2007-06-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 104 0 0 26

2007-06-14

Omröstning 2006/07:FiU27p1 Allmänna synpunkter på penningpolitiken 1995-2005

Votering: betänkande 2006/07:FiU27 Utvärdering av penningpolitiken, förslagspunkt 1 Allmänna synpunkter på penningpolitiken 1995-2005 Riksdagen avslår motionerna 2006/07:Fi1 yrkandena 1 och 2 samt 2006/07:Fi2. Datum: 2007-06-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående

2007-06-14

Omröstning 2006/07:UU10p16 EU:s fiskeriavtal

Votering: betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006, förslagspunkt 16 EU:s fiskeriavtal Riksdagen avslår motion 2006/07:MJ390 yrkande 22. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 16 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 90 0 0

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU10p15 Gasledning mellan Ryssland och Tyskland

Votering: betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006, förslagspunkt 15 Gasledning mellan Ryssland och Tyskland Riksdagen avslår motion 2006/07:U3 yrkande 10. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU10p8 Palestinska myndigheten

Votering: betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006, förslagspunkt 8 Palestinska myndigheten Riksdagen avslår motion 2006/07:U3 yrkande 5 i denna del. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU8p2 Vissa frågor om samstämmighet i utvecklingspolitiken

Votering: betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor förslagspunkt 2 Vissa frågor om samstämmighet i utvecklingspolitiken Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U14, 2006/07:U253 yrkande 7 och 2006/07:U258 yrkande 6. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU8p4 Handelsavtal och utvecklingspolitik

Votering: betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor förslagspunkt 4 Handelsavtal och utvecklingspolitik Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U280 yrkandena 1 och 2, 2006/07:N201 yrkande 5 och 2006/07:N293 yrkandena 5 och 6. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU8p1 Sveriges politik för global utveckling - övergripande frågor

Votering: betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor förslagspunkt 1 Sveriges politik för global utveckling övergripande frågor Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U12, 2005/06:U13, 2005/06:U349 yrkande 9, 2006/07:U1 yrkandena 1 och 2, 2006/07:U225 yrkande 4, 2006/07:U253 yrkandena

2007-06-01

Omröstning 2006/07:FiU16p6 Upphandling av livsmedel

Votering: betänkande 2006/07:FiU16 Miljöanpassad offentlig upphandling, förslagspunkt 6 Upphandling av livsmedel Riksdagen avslår motionerna 2006/07:Fi4 yrkande 2, 2006/07:Fi5 yrkande 8, 2006/07:Fi213, 2006/07:So464 yrkande 26 och 2006/07:MJ267 yrkande 4. Datum: 2007-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2007-05-31

Omröstning 2006/07:FiU16p5 Upphandling av mobiltelefoner

Votering: betänkande 2006/07:FiU16 Miljöanpassad offentlig upphandling, förslagspunkt 5 Upphandling av mobiltelefoner Riksdagen avslår motionerna 2006/07:Fi5 yrkande 7, 2006/07:Fi243 och 2006/07:So464 yrkande 9. Datum: 2007-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 v, mp Parti Ja Nej Avstående

2007-05-31

Omröstning 2006/07:FiU16p13 Hänsyn till koldioxidutsläpp och avstånd vid offentlig upphandling

Votering: betänkande 2006/07:FiU16 Miljöanpassad offentlig upphandling, förslagspunkt 13 Hänsyn till koldioxidutsläpp och avstånd vid offentlig upphandling Riksdagen avslår motion 2006/07:Fi4 yrkande 6. Datum: 2007-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2007-05-31

Omröstning 2006/07:FiU16p2 Kvantitativa mål för miljöanpassad offentlig upphandling

Votering: betänkande 2006/07:FiU16 Miljöanpassad offentlig upphandling, förslagspunkt 2 Kvantitativa mål för miljöanpassad offentlig upphandling Riksdagen avslår motionerna 2006/07:Fi4 yrkandena 1 och 3-5 samt 2006/07:Fi5 yrkandena 2, 6 och 10. Datum: 2007-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2007-05-31

Omröstning 2006/07:UU12p8 Krigsmaterielhandel och mänskliga rättigheter, fattigdomsbekämpning m.m.

Votering: betänkande 2006/07:UU12 Strategisk exportkontroll 2006 förslagspunkt 8 Krigsmaterielhandel och mänskliga rättigheter, fattigdomsbekämpning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U9 yrkandena 1, 2, 4 och 5, 2006/07:U219, 2006/07:U253 yrkande 9, 2006/07:U287 yrkande 2 och 2006/07:Sf222 yrkande 1. Datum: 2007-05-24

2007-05-24

Paginering