Dokument & lagar (76 träffar)

KU-anmälan 2018/19:28 (2851-2018/19) av EDWARD RIEDL (M)

EDWARD RIEDL Riksdagsledamot M 2019-07-09 Dnr 2851-2018/19 Till konstitutionsutskottet: Granskning av regeringens agerande i förhållande riksdagens budgetbeslut I december år 2018 röstade riksdagen ja till Moderaternas och Kristdemokraternas gemensamma reservation om förslag till statens budget för år 2019. Trots detta

2019-07-09

KU-anmälan 2018/19:27 (2849-2018/19) av JESSICA ROSENCRANTZ (M)

JESSICA ROSENCRANTZ Riksdagsledamot M 2019-07-09 Dnr 2849-2018/19 Till konstitutionsutskottet: Granskning av klimat- och miljöminister Isabella Lövins samt regeringens återrapportering av Klimatklivet till riksdagen I sin granskning av regeringens stödprogram Klimatklivet i januari 2019 riktade Riksrevisionen skarp

2019-07-09

KU-anmälan 2018/19:26 (2842-2018/19) av MARIA MALMER STENERGARD (M)

MARIA MALMER STENERGARD Riksdagsledamot M 2019-07-08 Dnr 2842-2018/19 Till konstitutionsutskottet: Granskning av statsministerns uttalanden om konstitutionsutskottets ställningstagande Under en pressträff tisdagen den 4 juni 2019 försökte statsminister Stefan Löfven S spela ned betydelsen av konstitutionsutskottets

2019-07-08

KU-anmälan 2018/19:25 (2706-2018/19) av CAROLINE NORDENGRIP (SD)

CAROLINE NORDENGRIP Riksdagsledamot SD 2019-06-17 Dnr 2706-2018/19 Hemställan om granskning av inrikesminister Mikael Dambergs uppgifter i media om Sveriges beredskap gällande helikoptrar för brandbekämpning Sveriges beredskap för skogsbränder har kritiserats såsom bristfällig, men i april i år kom besked att beredskapen

2019-06-17

KU-anmälan 2018/19:24 (2142-2018/19) av ANGELIKA BENGTSSON (SD)

ANGELIKA BENGTSSON Riksdagsledamot SD 2019-04-17 Dnr 2142-2018/19 Hemställan om granskning av regeringens försök att påverka Försäkringskassans utlämnande av offentliga handlingar I maj 2018 skickade Försäkringskassans tillförordnade generaldirektör ett mejl till fem centralt placerade personer på myndigheten. Hon hade

2019-04-17

KU-anmälan 2018/19:23 (1989-2018/19) av Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin Riksdagsledamot M 2019-03-28 Dnr 1989-2018/19 Granskning av hur energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman, tidigare energiminister Ibrahim Baylan och regeringen följt riksdagens beslut gällande hur medel till energiforskning ska fördelas Riksdagen har beslutat om att medel som avsätts för energiforskning

2019-03-28

KU-anmälan 2018/19:22 (1979-2018/19) av VASILIKI TSOUPLAKI (V)

VASILIKI TSOUPLAKI Riksdagsledamot V 2019-03-28 Dnr 1979-2018/19 Begäran av granskning av civilminister Ardalan Shekarabis kännedom om Spelinspektionens tidigare Lotteriinspektionen misstänkt bristande tillsyn av Casino Cosmopol Det har framkommit i media att det misstänks ha funnits brister i dåvarande Lotteriinspektionens

2019-03-28

KU-anmälan 2018/19:21 (1824-2018/19) av Jan Ericson (M)

Jan Ericson Riksdagsledamot M 2019-03-07 Dnr 1824-2018/19 Begäran om granskning av statsrådet Morgan Johanssons S agerande rörande en säkerhetsklassad anställning inom Kriminalvården Statsrådet Morgan Johansson S beviljade ett undantag från kravet på svenskt medborgarskap för innehav av en säkerhetsklassad anställning

2019-03-07

KU-anmälan 2018/19:20 (1797-2018/19) av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson Riksdagsledamot SD 2019-03-05 Dnr 1797-2018/19 Hemställan om granskning av regeringens hantering av intressekonflikter och jäv i utredningen Biojet för flyget Nyligen presenterade det tidigare MP-språkröret Maria Wetterstrand, som ansvarig utredare, sin utredning Biojet för flyget SOU 2019:11

2019-03-05

KU-anmälan 2018/19:19 (1753-2018/19) av Tomas Tobé (M)

Tomas Tobé Riksdagsledamot M 2019-02-28 Dnr 1753-2018/19 Granskning av justitie och migrationsminister Morgan Johansson och regeringens agerande rörande förankring av Sveriges position rörande EU-direktivet om upphovsrätt på den digitala inre marknaden. Den 14 september 2016 presenterade kommissionen förslag till ett

2019-02-28

KU-anmälan 2018/19:18 (1441-2018/19) av Lars Adaktusson (KD)

Lars Adaktusson Riksdagsledamot KD 2019-02-01 Dnr 1441-2018/19 Utrikesministerns uttalande om Storbritanniens hantering av utträdet ur EU Under en konferens i Helsingfors uttryckte utrikesminister Margot Wallström sig i mycket skarpa ordalag om Storbritanniens hantering av utträdet ur den europeiska unionen. Hon sa

2019-02-01

KU-anmälan 2018/19:17 (1440-2018/19) av Jessika Roswall (M)

Jessika Roswall Riksdagsledamot M 2019-02-01 Dnr 1440-2018/19 Granskning av dåvarande arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johanssons S agerande gällande den Europeiska arbetsmyndigheten I sitt årliga tal i Europaparlamentet den 13 september 2017 om tillståndet i unionen aviserade EU-kommissionens ordförande

2019-02-01

KU-anmälan 2018/19:16 (1439-2018/19) av Karin Enström (M)

KARIN ENSTRÖM Riksdagsledamot M 2019-02-01 Dnr 1439-2018/19 Granskning av dåvarande arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johanssons S brist på agerande i Europeiska unionens råd Den 15 juni 2018 samrådde den dåvarande arbetsmarknads- och etableringsministern Ylva Johansson S med EU-nämnden om förslaget att inrätta

2019-02-01

KU-anmälan 2018/19:15 (1428-2018/19) av Lars Hjälmered (M)

Lars Hjälmered Riksdagsledamot M 2019-01-31 Dnr 1428-2018/19 Regeringens styrning av Svenska kraftnät Svenska kraftnät är en myndighet som drivs i form av ett statligt affärsverk och har i uppdrag att underhålla och utveckla det svenska stamnätet för el. Svenska kraftnät är också en av landets beredskapsmyndigheter.

2019-01-31

KU-anmälan 2018/19:14 (1365-2018/19) av Jan R Andersson (M)

Jan R Andersson Riksdagsledamot M 2019-01-23 Dnr 1365-2018/19 Granskning av försvarsministerns och statsministerns agerande och kunskap om en pressekreterares nära band till försvarsindustrin Genom en granskning utförd av Dagens Nyheter har det framkommit att försvarsminister Peter Hultqvists pressekreterare har hjälpt

2019-01-23

KU-anmälan 2018/19:14 (1365-2018/19) av Jan R Andersson (M) (pdf, 187 kB)

KU-anmälan 2018/19:13 (1199-2018/19) av Ludvig Aspling (SD)

Ludvig Aspling Riksdagsledamot SD 2018-12-20 Dnr 1199-2018/19 Hemställan om granskning av regeringens hantering av oegentligheter inom migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna Enligt 1 kap. 6 regeringsformen styr regeringen riket och är ansvarig inför riksdagen. Enligt 12 kap. 1 regeringsformen lyder en förvaltningsmyndighet

2018-12-20

KU-anmälan 2018/19:13 (1199-2018/19) av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 173 kB)

KU-anmälan 2005/06:60 (050-4774-2005/06) av Lars Ångström (mp), Rigmor Stenmark (c), Henrik S Järrel (m), Erling Bager (fp), Tasso Stafilides (v) och Björn von der Esch (kd)

Anmälare Lars Ångström mpRigmor Stenmark cHenrik S Järrel mErling Bager fpTasso Stafilides vBjörn von der Esch kd Datum 2006-10-02 Dnr 050-4774-2005/06 Anmälan till Konstitutionsutskottet av statsrådet Mona Sahlin för mörkläggning av Försvarsmaktens kunskap om/delaktighet i aktiviteter i samband med Estonias förlisning.

2006-10-02

KU-anmälan 2005/06:60 (050-4774-2005/06) av Lars Ångström (mp), Rigmor Stenmark (c), Henrik S Järrel (m), Erling Bager (fp), Tasso Stafilides (v) och Björn von der Esch (kd) (pdf, 131 kB)

KU-anmälan 2005/06:59 (050-4580-2005/06) av Gustav Fridolin (mp), Lotta Hedström (mp) och Yvonne Ruwaida (mp)

Anmälare Gustav Fridolin mpLotta Hedström mpYvonne Ruwaida mp Datum fredag den 15 september 2006 Dnr 050-4580-2005/06 ANMÄLAN OM GRANSKNING AV REGERINGEN MED ANLEDNING AV SVENSKT VAPENSAMARBETE MED ISRAEL Det svenska vapensamarbetet med Israel har under de senaste åren varit ämne för ett flertal interpellationsdebatter

2006-09-15

KU-anmälan 2005/06:59 (050-4580-2005/06) av Gustav Fridolin (mp), Lotta Hedström (mp) och Yvonne Ruwaida (mp) (pdf, 144 kB)

KU-anmälan 2005/06:58 (050-4579-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) och Leif Björnlod (mp)

Anmälare Gustav Fridolin mpLeif Björnlod mp Datum fredag den 15 september 2006 Dnr 050-4579-2005/06 ANMÄLAN FÖR GRANSKNING AV JUSTITIEMINISTERNS AGERANDE I SAMBAND MED SVERIGES FÖRSLAG TILL RAMBESLUT OM LAGRING AV TRAFIKDATA INOM DEN EUROPEISKA UNIONEN Vi anmäler härmed justitieminister Thomas Bodströms agerande

2006-09-15

KU-anmälan 2005/06:58 (050-4579-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) och Leif Björnlod (mp) (pdf, 162 kB)

KU-anmälan 2005/06:1 (050-4228-2005/06) av Stefan Attefall (kd)

Anmälare STEFAN ATTEFALL kd Datum Jönköping 2006-07-25 Dnr 050-4228-2005/06 Till Konstitutionsutskottet Enligt Sveriges radios Ekoredaktion rapporterade den svenska ambassaden i Amman redan i december 2000 till regeringen att den irakiska regimen tvingat företag som tecknar avtal med Irak under oil-for-food-programmet

2006-07-25

KU-anmälan 2005/06:1 (050-4228-2005/06) av Stefan Attefall (kd) (pdf, 71 kB)
Paginering