Dokument & lagar (51 träffar)

KU-anmälan 2018/19:28 (2851-2018/19) av EDWARD RIEDL (M)

EDWARD RIEDL Riksdagsledamot M 2019-07-09 Dnr 2851-2018/19 Till konstitutionsutskottet: Granskning av regeringens agerande i förhållande riksdagens budgetbeslut I december år 2018 röstade riksdagen ja till Moderaternas och Kristdemokraternas gemensamma reservation om förslag till statens budget för år 2019. Trots detta

2019-07-09

KU-anmälan 2018/19:27 (2849-2018/19) av JESSICA ROSENCRANTZ (M)

JESSICA ROSENCRANTZ Riksdagsledamot M 2019-07-09 Dnr 2849-2018/19 Till konstitutionsutskottet: Granskning av klimat- och miljöminister Isabella Lövins samt regeringens återrapportering av Klimatklivet till riksdagen I sin granskning av regeringens stödprogram Klimatklivet i januari 2019 riktade Riksrevisionen skarp

2019-07-09

KU-anmälan 2018/19:26 (2842-2018/19) av MARIA MALMER STENERGARD (M)

MARIA MALMER STENERGARD Riksdagsledamot M 2019-07-08 Dnr 2842-2018/19 Till konstitutionsutskottet: Granskning av statsministerns uttalanden om konstitutionsutskottets ställningstagande Under en pressträff tisdagen den 4 juni 2019 försökte statsminister Stefan Löfven S spela ned betydelsen av konstitutionsutskottets

2019-07-08

KU-anmälan 2018/19:25 (2706-2018/19) av CAROLINE NORDENGRIP (SD)

CAROLINE NORDENGRIP Riksdagsledamot SD 2019-06-17 Dnr 2706-2018/19 Hemställan om granskning av inrikesminister Mikael Dambergs uppgifter i media om Sveriges beredskap gällande helikoptrar för brandbekämpning Sveriges beredskap för skogsbränder har kritiserats såsom bristfällig, men i april i år kom besked att beredskapen

2019-06-17

KU-anmälan 2018/19:24 (2142-2018/19) av ANGELIKA BENGTSSON (SD)

ANGELIKA BENGTSSON Riksdagsledamot SD 2019-04-17 Dnr 2142-2018/19 Hemställan om granskning av regeringens försök att påverka Försäkringskassans utlämnande av offentliga handlingar I maj 2018 skickade Försäkringskassans tillförordnade generaldirektör ett mejl till fem centralt placerade personer på myndigheten. Hon hade

2019-04-17

KU-anmälan 2018/19:23 (1989-2018/19) av Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin Riksdagsledamot M 2019-03-28 Dnr 1989-2018/19 Granskning av hur energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman, tidigare energiminister Ibrahim Baylan och regeringen följt riksdagens beslut gällande hur medel till energiforskning ska fördelas Riksdagen har beslutat om att medel som avsätts för energiforskning

2019-03-28

KU-anmälan 2018/19:22 (1979-2018/19) av VASILIKI TSOUPLAKI (V)

VASILIKI TSOUPLAKI Riksdagsledamot V 2019-03-28 Dnr 1979-2018/19 Begäran av granskning av civilminister Ardalan Shekarabis kännedom om Spelinspektionens tidigare Lotteriinspektionen misstänkt bristande tillsyn av Casino Cosmopol Det har framkommit i media att det misstänks ha funnits brister i dåvarande Lotteriinspektionens

2019-03-28

KU-anmälan 2018/19:21 (1824-2018/19) av Jan Ericson (M)

Jan Ericson Riksdagsledamot M 2019-03-07 Dnr 1824-2018/19 Begäran om granskning av statsrådet Morgan Johanssons S agerande rörande en säkerhetsklassad anställning inom Kriminalvården Statsrådet Morgan Johansson S beviljade ett undantag från kravet på svenskt medborgarskap för innehav av en säkerhetsklassad anställning

2019-03-07

KU-anmälan 2018/19:20 (1797-2018/19) av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson Riksdagsledamot SD 2019-03-05 Dnr 1797-2018/19 Hemställan om granskning av regeringens hantering av intressekonflikter och jäv i utredningen Biojet för flyget Nyligen presenterade det tidigare MP-språkröret Maria Wetterstrand, som ansvarig utredare, sin utredning Biojet för flyget SOU 2019:11

2019-03-05

KU-anmälan 2018/19:19 (1753-2018/19) av Tomas Tobé (M)

Tomas Tobé Riksdagsledamot M 2019-02-28 Dnr 1753-2018/19 Granskning av justitie och migrationsminister Morgan Johansson och regeringens agerande rörande förankring av Sveriges position rörande EU-direktivet om upphovsrätt på den digitala inre marknaden. Den 14 september 2016 presenterade kommissionen förslag till ett

2019-02-28

KU-anmälan 2018/19:18 (1441-2018/19) av Lars Adaktusson (KD)

Lars Adaktusson Riksdagsledamot KD 2019-02-01 Dnr 1441-2018/19 Utrikesministerns uttalande om Storbritanniens hantering av utträdet ur EU Under en konferens i Helsingfors uttryckte utrikesminister Margot Wallström sig i mycket skarpa ordalag om Storbritanniens hantering av utträdet ur den europeiska unionen. Hon sa

2019-02-01

KU-anmälan 2018/19:17 (1440-2018/19) av Jessika Roswall (M)

Jessika Roswall Riksdagsledamot M 2019-02-01 Dnr 1440-2018/19 Granskning av dåvarande arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johanssons S agerande gällande den Europeiska arbetsmyndigheten I sitt årliga tal i Europaparlamentet den 13 september 2017 om tillståndet i unionen aviserade EU-kommissionens ordförande

2019-02-01

KU-anmälan 2018/19:16 (1439-2018/19) av Karin Enström (M)

KARIN ENSTRÖM Riksdagsledamot M 2019-02-01 Dnr 1439-2018/19 Granskning av dåvarande arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johanssons S brist på agerande i Europeiska unionens råd Den 15 juni 2018 samrådde den dåvarande arbetsmarknads- och etableringsministern Ylva Johansson S med EU-nämnden om förslaget att inrätta

2019-02-01

KU-anmälan 2018/19:15 (1428-2018/19) av Lars Hjälmered (M)

Lars Hjälmered Riksdagsledamot M 2019-01-31 Dnr 1428-2018/19 Regeringens styrning av Svenska kraftnät Svenska kraftnät är en myndighet som drivs i form av ett statligt affärsverk och har i uppdrag att underhålla och utveckla det svenska stamnätet för el. Svenska kraftnät är också en av landets beredskapsmyndigheter.

2019-01-31

KU-anmälan 2018/19:14 (1365-2018/19) av Jan R Andersson (M)

Jan R Andersson Riksdagsledamot M 2019-01-23 Dnr 1365-2018/19 Granskning av försvarsministerns och statsministerns agerande och kunskap om en pressekreterares nära band till försvarsindustrin Genom en granskning utförd av Dagens Nyheter har det framkommit att försvarsminister Peter Hultqvists pressekreterare har hjälpt

2019-01-23

KU-anmälan 2018/19:14 (1365-2018/19) av Jan R Andersson (M) (pdf, 187 kB)

KU-anmälan 2018/19:13 (1199-2018/19) av Ludvig Aspling (SD)

Ludvig Aspling Riksdagsledamot SD 2018-12-20 Dnr 1199-2018/19 Hemställan om granskning av regeringens hantering av oegentligheter inom migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna Enligt 1 kap. 6 regeringsformen styr regeringen riket och är ansvarig inför riksdagen. Enligt 12 kap. 1 regeringsformen lyder en förvaltningsmyndighet

2018-12-20

KU-anmälan 2018/19:13 (1199-2018/19) av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 173 kB)

KU-anmälan 2013/14:7 (2814-2013/14) av Jörgen Hellman (S)

JÖRGEN HELLMAN Riksdagsledamot S Stockholm 2014-09-09 Begäran om granskning av finansmarknadsminister Peter Norman angående fråga om jäv i samband med regeringsbeslut Enligt uppgifter i media har finansmarknadsminister Peter Norman skickat sms till en av Lantbrukarnas Riksförbunds LRF lobbyister där innehållet i

2014-09-11

KU-anmälan 2013/14:7 (2814-2013/14) av Jörgen Hellman (S) (pdf, 104 kB)

KU-anmälan 2013/14:6 (2806-2013/14) av Lise Nordin (MP)

Stockholm 2014-09-10 Konstitutionsutskottet Begäran om granskning av regeringens styrning av Vattenfall i frågan om nya kolgruvor i Brandenburg, Tyskland Det har nyligen framkommit att Vattenfall deltar i processer som syftar till att öppna tre nya dagbrott för brunkol i delstaten Brandenburg, Tyskland. Bolaget anmälde

2014-09-10

KU-anmälan 2013/14:6 (2806-2013/14) av Lise Nordin (MP) (pdf, 113 kB)

KU-anmälan 2013/14:25 (2765-2013/14) av Peter Rådberg (MP)

Stockholm 2014-09-03 Begäran om granskning av försvarsministerns och utbildningsministerns hantering av försvarssamarbete med Kina Uppgifter har framkommit om att Totalförsvarets forskningsinstitut FOI genom ett avtal med kungliga tekniska högskolan KTH inlett ett samarbete med den kinesiska staten genom forskningsinstitutet

2014-09-03

KU-anmälan 2013/14:25 (2765-2013/14) av Peter Rådberg (MP) (pdf, 123 kB)

KU-anmälan 2013/14:24 (2369-2013/14) av Marie Granlund (S)

MARIE GRANLUND Riksdagsledamot S Stockholm 2014-06-18 Begäran hos konstitutionsutskottet om granskning av statsministerns och regeringens underlåtenhet att samråda med riksdagens EU-nämnd Enligt uppgifter i media har den svenska regeringen genom statsrådsberedningen inför andra medlemsstaters representanter i EU

2014-06-18

KU-anmälan 2013/14:24 (2369-2013/14) av Marie Granlund (S) (pdf, 117 kB)
Paginering